Czym jest konsolidacja kredytu i kiedy warto się na nią zdecydować?
13:00 26-11-2024 | Autor: redakcja
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie dla osób, które chcą uporządkować zaciągnięte zobowiązania. Konsolidacja w istocie polega na połączeniu różnych kredytów i pożyczek. Bank udzielający kredytu konsolidacyjnego dokonuje spłaty aktualnych zobowiązań kredytobiorcy przed terminami określonymi w umowie. Ty natomiast jako kredytobiorca zamiast opłacaniu kilku rat miesięcznie musisz pamiętać już tylko o jednej racie kredytu konsolidacyjnego.
Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz połączyć:
- różne kredyty – gotówkowe, samochodowe, ratalne, hipoteczne;
- debet lub limit w koncie osobistym;
- zadłużenie na kartach kredytowych;
- pożyczki pozabankowe (nie zawsze).
W ramach konsolidacji możesz otrzymać również dodatkowe środki na dowolne cele, jeśli tylko Twoja zdolność kredytowa będzie odpowiednio wysoka.
Dwa rodzaje konsolidacji – gotówkowa i hipoteczna
Osoby, które zaciągnęły kilka zobowiązań, mogą skorzystać z konsolidacji gotówkowej lub hipotecznej. W pierwszym przypadku dostępne są kredyty gotówkowe konsolidacyjne lub pożyczki konsolidacyjne udzielane również przez firmy działające w sektorze pozabankowym. Hipoteczna konsolidacja obejmuje natomiast hipoteczny kredyt konsolidacyjny lub konsolidacyjną pożyczką hipoteczną.
Uniwersalne zastosowanie ma kredyt konsolidacyjny gotówkowy. Jest to niezabezpieczony produkt, który pozwala połączyć inne niezabezpieczone zobowiązania w jedno. Nie ma potrzeby ustanowienia dla niego hipoteki.
Inaczej jest w przypadku hipotecznego kredytu lub hipotecznej pożyczki konsolidacyjnej. W ich przypadku konieczne jest dokonanie wpisu hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości.
Dla kogo przeznaczony jest kredyt konsolidacyjny?
Z kredytu konsolidacyjnego skorzystasz wtedy, gdy masz już zaciągniętych kilka – co najmniej dwa – zobowiązania finansowe w bankach czy innych instytucjach. W efekcie zobowiązałeś się do spłaty kilku rat miesięcznie.
Musisz mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową i dobrą historię kredytowania w BIK. Jeśli byłeś nierzetelnym kredytobiorcą i nie spłacałeś w terminie swoich długów, zmniejszasz szanse na uzyskanie konsolidacji.
Ponadto kredyt konsolidacyjny nie może być utożsamiany ze zobowiązaniem oddłużeniowym. Nie jest on przeznaczony dla osób, które mają przeterminowane płatności i negatywne wpisy w BIK.
Kiedy warto zdecydować się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego?
Skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego to dobra decyzja, jeśli chcesz:
- zmniejszyć swoje miesięczne obciążenie finansowe – rata kredytu konsolidacyjnego jest zwykle niższa od sumy wcześniej spłacanych;
- wydłużyć okres spłaty zobowiązania – z czego zwykle wynika mniejsza kwota raty kredytu konsolidacyjnego;
- ułatwić spłatę dotychczasowych kredytów – zamiast konieczności pamiętania o spłacie kilku różnych rat, możesz płacić jedną, w dogodnie wybranym terminie;
- skorzystać z atrakcyjnych warunków kredytowania – jeśli wcześniej zaciągnąłeś drogie kredyty i pożyczki, a w przypadku kredytu konsolidacyjnego kalkulator pokazuje, że masz szansę na skorzystanie z tańszej oferty – przemyśl to!
W efekcie nie tylko uporządkujesz swoją sytuację finansową, ale też zmniejszysz obciążenie domowego budżetu. Możesz doprowadzić do sytuacji, w której skupisz się tylko na jednej, zwykle niższej racie miesięcznej. Umów się na konsultację z Ekspertem Finansowym, który przedstawi Ci szczegóły i możliwości zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego w Twoim przypadku. Specjalista przygotuje zestawienie ofert, które najlepiej odpowiadają Twoim możliwościom i oczekiwaniom. Jeśli zdecydujesz się na konsolidację, ekspert przeprowadzi Cię też cały proces ubiegania się o zobowiązanie. Za usługi eksperta nic nie płacisz – jego wynagrodzenie pokrywa bank, w którym zaciągniesz kredyt.
Paweł Kuczyński Starszy Ekspert Finansowy