Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Balustrady na schody — dlaczego warto wybrać panele ażurowe?

Balustrady przy schodach są niezbędnym elementem wyposażenia, który zapewnia bezpieczeństwo i komfort. Ułatwiają korzystanie z nich i oddzielają je od przestrzeni obok, chroniąc przed upadkiem z góry. Dlatego przede wszystkim powinny być solidne oraz stabilne, czyli wykonane z mocnych, wytrzymałych i trwałych materiałów.Nie zmienia to faktu, że balustrady schodowe mogą być jednocześnie dekoracyjnym, a nawet efektownym akcentem we wnętrzach. Funkcjonalność, ale też piękno schodów i pomieszczeń, w dużym stopniu zależy właśnie od nich. Mogą odmieniać ich wygląd, a także dopełniają aranżację przestrzeni, tworząc z nią spójną całość. Poręcze, podziały, profile, tralki, słupki czy panele. Z racji tego, że balustrady złożone są z różnych elementów i kształtów, można je idealnie dopasować do wystroju oraz materiałów i linii zastosowanych we wnętrzu. To dodatki, które mogą nadawać im zupełnie innego, a nawet niepowtarzalnego charakteru.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze balustrady wewnętrznej

Odchodząc od względów estetycznych, warto zwrócić uwagę, że montaż balustrad wewnętrznych jest obowiązkiem wynikającym z przepisów polskiego prawa budowlanego. Barierki są wymagane, gdy schody służą do wchodzenia wyżej niż 0,5 metra. W budynkach jednorodzinnych i mieszkaniach wielopoziomowych wysokość balustrady powinna wynosić 90 cm, a odległość pomiędzy elementami nie więcej niż 12 cm. W praktyce za optymalną wysokość uznaje się 1 metr. W budynkach wielorodzinnych i publicznych wysokość barierki to 110 cm. Przymocowane do barierki słupki mają zapewnić stabilność całej konstrukcji i bezpieczne oparcie na poręczy.

Warto zwrócić uwagę na sposób montażu barierki do podłoża lub do ściany oraz na rodzaj schodów. A także określić całkowitą długość poręczy, mierząc długość i wysokość schodów, ilość oraz długość stopni. Materiały wykonania to metal, stalowe linki, drewno, różne płyty, a także szkło, beton i cegły. Często niektóre materiały są ze sobą łączone.

Poza tym, balustrady schodowe warto dostosować do charakteru wnętrza, i oczywiście jego designu, wystroju oraz kolorystyki. Pamiętając, że masywne balustrady mocno zaznaczają się w przestrzeni, zwracając uwagę na schody. Delikatniejsze i ażurowe mogą im dodać lekkości. Jeśli przestrzeń ze schodami jest słabo doświetlona, warto stawiać na lekkie wzory i kolory, które jej nie przyciemnią, a bardziej rozjaśnią. Jeśli chodzi o kształty wypełnienia, warto zastosować powtarzające się w pomieszczeniu linie. Jeśli dominują proste, najlepiej powtórzyć je na balustradzie. Podobnie, jeśli przeważają zaokrąglone.Wszystko więc, jak widać, zależy od okoliczności, zamysłu, koncepcji, potrzeb oraz całościowego wystroju i wyposażenia.

Dekoracyjne, ażurowe balustrady schodowe

Najpowszechniejsze są balustrady z wypełnieniem w postaci różnych tralek i słupków. Bardzo często są to proste linie pionowe, niekiedy również w wersji poziomej. Jednak nawet w nowoczesnym wydaniu, jest to w jakimś sensie klasyka formy. Popularna i uniwersalna. Wydaje się być standardowym oraz bezpiecznym wyborem. Oczywiście dzisiejsze wzornictwo, ciekawe materiały czy ozdobne elementy mogą sprawić, że takie pozornie proste balustrady zyskują na efektywności. Pomimo tego, zawsze można spróbować wyjść z utartych schematów i wybrać coś, co w jakiejś mierze je przełamuje. Coś, co wydaje się, że słusznie, coraz bardziej zyskuje na popularności. Panele ażurowe, bo o nich mowa, to propozycja na niebanalne, odmienne od przyjętych form i efektowne balustrady schodowe. Dzięki nim funkcjonalne elementy, jakimi są schody, mogą stać się dekoracyjną i integralną częścią aranżacji całej przestrzeni.

Panele ażurowe – czym są?

Ażurowe panele wykonywane są z różnych materiałów. Mają różne wycięcia o ozdobnym kształcie, a także różną grubość, wielkość, formę, kolorystykę i pokrycie. Przede wszystkim niemal nieograniczone jest wzornictwo. Proste, geometryczne czy abstrakcyjne linie, zaokrąglone i organiczne kształty, koronkowe, roślinne i orientalne motywy, powtarzalne lub zróżnicowane wzory. Od klasyki i bogatych form, aż po nowoczesność oraz minimalizm. Dzięki takiej różnorodności można idealnie dopasować je do różnych aranżacji i pozostałego wystroju. Dlatego są bardzo wszechstronne, ponieważ zależnie od wzoru, mogą świetnie wpisać się w konkretne style wnętrzarskie. Również kolor można dopasować do całej koncepcji.

Panele ażurowe są też bardzo uniwersalne i mają mnóstwo zastosowań we wnętrzach. Od pokrycia oraz dekoracji na ścianach, przez przepierzenia i ścianki działowe, podwieszane sufity, maskownice, elementy mebli i drzwi, ozdoby, zagłówki oraz podstopnice, aż po wiele innych funkcji, w tym właśnie balustrady.

Ażurowe balustrady na schody

Ażurowa balustrada schodowa z paneli sama w sobie jest przyciągającym wzrok, pięknym elementem wystroju. Dodatkowym aspektem dekoracyjnym jest efektowna gra światłocienia. Zależnie od deseniu i tego, jak na takie balustrady pada światło, układa się w piękne wzory na schodach oraz ścianie za nimi. Ta przestrzeń zostaje podkreślona i wyeksponowana, zyskując ozdobną oprawę.

Balustrady na schody — dlaczego warto wybrać panele ażurowe?

Ażurowa balustrada na schody wycinana na wymiar [fot. Panel Design]

Możliwość wyboru wzoru i koloru sprawiają, że ozdobne panele w balustradzie mogą być bardzo mocnym akcentem lub odwrotnie, subtelnym dodatkiem do wystroju. Zaznaczają obecność schodów, mniej bądź bardziej je eksponując. W obu przypadkach mają jednak charakter ozdobny, łącząc go z rolą praktyczną i funkcjonalną. Ażurowe wzory nadają im unikalnego rysu. To niemal małe dzieła sztuki, które mogą znacznie poprawiać estetykę wnętrz. To wyjątkowe oraz oryginalne dekoracje, które mogą wykreować niepowtarzalną atmosferę we wnętrzach. Odmienić je oraz nadać wyjątkowego charakteru i stylowości każdej przestrzeni, i to nie tylko w obrębie schodów.

Aranżacja z panelami ażurowymi

To, na co warto zwrócić uwagę to wspomniany fakt, że panele ażurowe mają wiele zastosowań we wnętrzach. Można je więc wykorzystać w różny sposób w danym pomieszczeniu. Stworzy to spójną aranżację z powtarzającymi się elementami i wzorami w kilku zastosowaniach. Zależnie od pozostałego wystroju mogą stanowić dominujący motyw albo delikatny element kompozycji. Jeśli reszta jest monochromatyczna, można wybrać pierwszy wariant. Jeśli wnętrze jest przesycone elementami i formami, wtedy sprawdzi się wariant drugi.

Dobrze, jeśli można znaleźć producenta, który oferuje nie tylko ażurowe balustrady schodowe z paneli, ale też same panele i gotowe produkty, lub możliwość wykonania indywidualnych projektów. Zaletą jest też fakt, jeżeli można zamówić balustrady na wymiar, a przede wszystkim dowolnie wybrać wzór, a także wykończenie i kolor. Są też panele surowe, które można samodzielnie pomalować bądź pokryć folią czy nawet tapetą.

Gdzie kupić balustrady ażurowe

Panele ażurowe dostępne są w popularnych marketach budowlanych. Można je też zakupić wygodnie przez internet. Tym bardziej u producenta, który oferuje mniej masowe, bo własne, unikalne produkty i projekty. Takie właśnie dekoracyjne panele, w tym ażurowe balustrady na wymiar można znaleźć w sklepie marki Panel Design.

Panel Design jest producentem pięknych, niepowtarzalnych oraz bardzo efektownych paneli ażurowych. Można tu zakupić zarówno panele na wymiar, jak i gotowe produkty oraz dekoracje z nich wykonane. Taka kompleksowa oferta jest ogromną zaletą, ponieważ oprócz balustrad, można dobrać tu inne elementy do wnętrza w takim samym stylu, a także o takim samym wzorze. Są tu panele dekoracyjne, ścianki z paneli, balustrady wewnętrzne, maskownice, obrazy ażurowe i inne dekoracje ścienne.

Jakość, trwałość i bezpieczeństwo

Panel Design jest firmą, która dzięki kreatywności, zaangażowaniu i wieloletniemu doświadczeniu, łączy sztukę z architekturą, tworząc coś wyjątkowego. Są to elementy wykończeniowe, które nadają zupełnie inny charakter każdej przestrzeni. Firma stawia przy tym na jakość, trwałość, solidność i bezpieczeństwo oraz precyzję w każdym szczególe. Zaawansowane technologie i nowoczesne maszyny pozwalają sprostać wszystkim, nawet największym oczekiwaniom, a także dostosować się do indywidualnych potrzeb. Marka tworzy i wdraża nowe wzory, jak również współpracuje z architektami wnętrz, projektantami i wykonawcami w realizacji indywidualnych wizji. Indywidualny projekt może tu także zamówić każdy klient.

Balustrady ażurowe na wymiar z płyty MDF

Panele ażurowe, w tym balustrady, można zamówić na wymiar, co pozwala idealnie wpasować je w przestrzeń schodów. Wystarczy przy produktach na stronie podać szerokość i wysokość, jak również wzór, pokrycie oraz kolor. Duży wybór tych parametrów sprawia, że można tworzyć dowolne zestawienia oraz aranżacje według gustu i potrzeb. Dzięki temu każdy jest w stanie dobrać tu coś dla siebie oraz swojego wnętrza. Produkty są przedstawione na zdjęciach, a opisy zawierają praktyczne informacje. Na życzenie wykonywany jest projekt i wizualizacja, dzięki czemu można podejrzeć, jak panel ażurowy będzie wyglądał w danym rozmiarze, wzorze i kolorze. Warto dodać, że ażurowe balustrady na schody z paneli są bardzo łatwe w montażu, i nie wymaga to specjalnych umiejętności.

Ażurowe wypełnienia balustrad schodowych wykonane są z płyt MDF o grubości 18 mm. Jest to materiał, który cechuje duża trwałość oraz wytrzymałość, odporność na uszkodzenia, zarysowania i wilgoć. Można w nim też wycinać precyzyjne wzory, co jest połączeniem estetyki oraz funkcjonalności. Balustrady schodowe na wymiar oferowane są zarówno w wersji surowej, jak i malowanej na dowolny kolor spośród 215 dostępnych w palecie RAL. Ponadto do wyboru jest ponad 100 ażurowych wzorów, wycinanych w technologii laserowej maszyną CNC, co pozwala uzyskać skomplikowane kształty i precyzyjne detale. Możliwość wyboru wzoru pozwala stworzyć unikalną balustradę jak najlepiej wpisaną w wystrój i aranżację.

Załoga sklepu internetowego Panel Design jest zawsze do dyspozycji. Na każdym etapie zamówienia oraz zakupów służy poradą i pomocą. Wystarczy telefoniczny, czy mailowy kontakt. Zamówienia w zależności od względów technicznych, realizowane są możliwie jak najszybciej. Firma zapewnia bezpieczny transport własnymi pojazdami na terenie całej Polski.

 

Wiadomości z info112