Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Apteczki pierwszej pomocy – jak powinny być wyposażone?

Wypadek może się zdarzyć wszędzie. Zarówno w domu, jak i podczas wycieczki górskiej czy na rowerze. Zawsze powinniśmy być przygotowani, by móc przeciwdziałać jego negatywnym skutkom. Właśnie wtedy niezwykle pomocna może okazać się apteczka pierwszej pomocy.

Po czym poznać dobrze wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy?

Warto pamiętać o tym, że nie istnieje jedna, uniwersalna apteczka, która doskonale sprawdzi się zarówno w plecaku, jak i w biurze czy na hali montażowej. Mimo wielu różnic, jakie między nimi występują, można jednak odnaleźć kilka wspólnych mianowników.

Na pewno warto upewnić się, że apteczka, która nas zainteresowała, jest zgodna z normą DIN 13157. To wywodzący się z Niemiec standard, który jest honorowany w zdecydowanej większości państw w Unii Europejskiej. Duży wybór apteczek zgodnych z tym standardem ma w swojej ofercie na przykład sklep Centrum Ratownictwa – https://sklep.centrumratownictwa.com/pl/c/APTECZKI/16.

Powinniśmy też pamiętać o tym, że kluczową rolę odgrywa możliwie jak najlepsze wyposażenie apteczki. Im więcej bandaży czy plastrów opatrunkowych lub koców termicznych tam znajdziemy, tym lepiej. Musimy pamiętać o tym, że czasem może przytrafić się wypadek, kiedy skuteczne udzielenie pomocy będzie wymagało większej ilości materiałów opatrunkowych.

W dobrze wyposażonej apteczce powinniśmy odnaleźć między innymi:

 

  • opatrunki,
  • bandaże w różnych rozmiarach,
  • chusta opatrunkowa,
  • chusta trójkątna,
  • kompresy,
  • plastry w różnych rozmiarach,
  • koc ratunkowy,
  • ustnik,
  • nożyczki,
  • rękawiczki jednorazowe,
  • instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

 

Odporność na warunki atmosferyczne

Często zdarza się, że apteczkę pierwszej pomocy po prostu umieszczamy w jakimś miejscu i na dłuższy czas o niej zapominamy. Jeśli opakowanie nie jest odporne na zawilgocenie czy na pył, to w sytuacji, gdy będzie nam ona potrzebna, może czekać nas bardzo duże zaskoczenie.

Zamiast zdawać się na przypadek, o wiele lepiej już w chwili zakupu upewnić się, że produkt spełnia odpowiednie standardy. Na dużej hali czy na magazynie gromadzi się kurz, czasem i wilgoć, która może negatywnie wpłynąć na umieszczone wewnątrz opakowania bandaże czy chusty opatrunkowe, sprawiając, że będą one niezdatne do użytku.

 

Apteczka pierwszej pomocy musi być wybierana z głową!

Jeśli w naszej firmie zatrudniamy kilkadziesiąt osób, to oddanie do ich dyspozycji jednej najprostszej apteczki o wymiarach zbliżonych do 10 × 15 centymetrów to zła decyzja, która w razie wystąpienia wypadku może zaważyć na opinii kontrolera z inspekcji pracy.

Jeśli chcemy odpowiednio zaopatrzyć na przykład dużą halę magazynową czy produkcyjną, to o wiele lepszym pomysłem jest zainwestowanie w kilka profesjonalnych apteczek, które będą rozmieszczone w taki sposób, by każdy pracownik w razie wystąpienia wypadku miał do jednej z nich szybki dostęp.

Bardzo dobrą praktyką, która powoli wchodzi także do firm działających w Polsce, jest powoływanie w dużych zakładach firmowych drużyn pomocy medycznej. Są to osoby po podstawowym lub kwalifikowanym kursie pierwszej pomocy, których rolą jest ustabilizowanie osoby, której przytrafił się wypadek do przyjazdu pogotowia lub – w łagodniejszych przypadkach – samodzielne udzielenie pomocy.

Pamiętajmy też o tym, że w wielu państwach w Unii Europejskiej, apteczka w samochodzie jest wymagana. W Polsce nie trzeba jej mieć, jednak jeśli wybierzemy się na wycieczkę do Czech, Niemiec czy na Litwę, to w razie kontroli policyjnej, kierowca musi wykazać, że dysponuje apteczką, która spełnia odpowiednie standardy.