Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

10 atrakcji nad Morzem Bałtyckim, które naprawdę warto zobaczyć!

Planujesz wakacje nad Bałtykiem? Oto 10 niezwykłych atrakcji, które warto odwiedzić! Od malowniczych wydm po historyczne miejsca – sprawdź, co koniecznie musisz zobaczyć podczas letniego wypoczynku nad morzem.

Objazdówka wzdłuż wybrzeża Bałtyku może być ciekawym pomysłem na spędzenie wakacji. Sukces tego przedsięwzięcia będzie zależał od wyboru odpowiednich noclegów nad morzem i przygotowania planu zwiedzania. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych propozycji na to, co szczególnie warto zobaczyć nad Bałtykiem.

Sopockie Molo

To chyba jeden z najsłynniejszych nadmorskich obiektów, a jednocześnie najdłuższe molo nad Bałtykiem i najdłuższe drewniane molo w Europie. Na jego terenie znajduje się nie tylko deptak, ale także latarnia morska, zabytkowa fontanna, muszla koncertowa i liczne punkty gastronomiczne. W sezonie sopockie molo często jest gospodarzem imprez masowych i eventów kulturalnych.

Słowiński Park Narodowy i czołpińska plaża

Czołpino to niewielka miejscowość między Ustką a Łebą, a znajdująca się tam plaża ze skamieniałym lasem jest idealna do oglądania niezapomnianych zachodów słońca. Dodatkowo plaża jest częścią Słowińskiego Parku Narodowego, którego głównym zadaniem jest ochrona torfowisk, bagien, powierzchni leśnych, a przede wszystkim słynnych ruchomych wydm. Warto przejść się ścieżkami parku i odetchnąć wyjątkową, nadmorską bryzą.

Promenada Przyjaźni – Mielno

Łączy Mielno z Unieściem i jest jedną z najpiękniejszych nadbałtyckich promenad. Ma prawie 2 km długości, a rozciągające się z niej widoki na bezkres morza zapierają dech o każdej porze roku. Rozmieszczone na całej jej długości ławeczki zapewniają odpoczynek zmęczonym nogom i umożliwiają porządny relaks.

Fokarium w Helu

Dzięki ciężkiej pracy biologów z Helskiego Fokarium populacja fok zamieszkujących rejon południowego Bałtyku wciąż się zwiększa. W placówce leczy się i rehabilituje chore foki, przygotowując je do powrotu na wolność. Podczas wizyty w fokarium warto wybrać porę karmienia tych wspaniałych zwierząt. To świetna rozrywka dla odwiedzających w każdym wieku!

Wolińskie Centrum Słowian i Wikingów

Mieszczący się w Wolinie skansen to miejsce zadziwiające! W zrekonstruowanym średniowiecznym miasteczku można podziwiać nie tylko zabudowę mieszkalną, ale również wały obronne z tamtych czasów, nabrzeże i wspaniałą łódź Słowian z XII wieku. Przed wizytą warto zapoznać się z kalendarzem imprez, by wziąć udział w obchodach Kupalnocki, Święta Plonów czy Dziadów.

Trzęsacz

Ta niewielka wieś w gminie Rewal słynie głównie z ruin gotyckiego kościoła, który, chociaż  pierwotnie został zbudowany 2 km od brzegu, stopniowo przysuwał się do morza. Obecnie istnieje jedynie jego południowa ściana. Według legendy winna temu jest Zielenica, królowa morza, którą złowili rybacy i pochowali na cmentarzu za kościołem. Od tego czasu Bałtyk stale się o nią upomina.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa

To atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dwie trasy o łącznej długości 40 km łączą Gryfice z Pogorzelicą od ponad 127 lat. Kolej kursuje wyłącznie od maja do końca września, więc warto w tym okresie zaplanować ciekawą przejażdżkę.

Dinozaury w Łeba Park

To miejsce przyciąga fanów dinozaurów w różnym wieku. Oprócz modeli dinozaurów w ich naturalnej wielkości znajdują się tutaj pojazdy Flintstonów, labirynt luster, zamek strachu, młyńskie koło, zjeżdżalnie wodne i masa innych atrakcji. To świetny wybór dla rodzin z dziećmi i wszystkich tych, którzy mają dość plażowania.

Latarnia morska w Świnoujściu

Wszystkie latarnie morskie zasługują na odwiedzenie, jednak ta znajdująca się w Świnoujściu jest największą polską latarnią. Mierząca 65 m konstrukcja pochodzi z polowy XIX wieku, a zasięg jej światła wynosi ok. 46 km. Oprócz emitowania światła, latarnia nadaje również sygnał radiowy, emitując alfabetem Morse’a kod Świnoujścia (SW).

Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach

To miasto na wyspie Wolin co roku przyciąga nie tylko turystów, ale również polskie gwiazdy filmu i estrady. W chodniku w centrum miasta, na wzór Hollywood wmurowano tablice z odciskami dłoni największych polskich aktorów.