Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Tegoroczne Laury Konserwatorskie przyznane. To nagrody za wzorcowy sposób odnowienia zabytków

laury Konserwatorskie cieszą się wielkim uznaniem wśród właścicieli zabytków i artystów-konserwatorów. Właśnie przyznano te, mające swój niepowtarzalny charakter nagrody.

W piątek w Muzeum Narodowym w Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia „Laurów Konserwatorskich”, czyli nagród ustanowionych przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Są one przyznawane właścicielom zabytków, którzy podczas realizacji prac konserwatorskich i restauratorskich zapewnili wysoki poziom wykonawstwa oraz osiągnęli wyróżniający się efekt konserwatorsko-estetyczny. W skrócie chodzi o osoby, które w szczególny sposób dbają o utrzymanie zabytkowych obiektów.

Jak wskazywał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin, organizatorzy konkursu od początku postawiali sobie ambitne cele. Mowa tu o wyróżnianiu najlepszych realizacji związanych z remontami zabytków na terenie województwa lubelskiego, docenianie wysiłku gospodarzy obiektów zabytkowych, wzorowych inwestorów, dążących do jak najlepszego utrzymania, użytkowania i zagospodarowania powierzonych ich opiece zabytków. Do tego dochodzi nagradzanie wykonawców wzorowo przeprowadzonych prac konserwatorskich i restauratorskich oraz promowanie dobrych praktyk przy realizacji prac konserwatorskich, adaptacji zabytków w duchu poszanowania wartości historycznych i artystycznych.

Do tegorocznej, 23. już edycji wydarzenia, zgłoszono pięć zabytków, w tym dwa sakralne i trzy zespoły pałacowo-parkowe. „Laury Konserwatorskie” trafiły do gospodarzy czterech z nich. Parafia rzymskokatolicka pw. św. Jakuba Apostoła przy ul. Głuskiej w Lublinie nagrodzono za realizację prac konserwatorskich i restauratorskich przy wystroju malarskim wnętrza kościoła, Gminę Puchaczów za prace konserwatorskie i restauratorskie przy dworze Lachertów w Ciechankach Łańcuchowskich, Parafię rzymskokatolicką pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie za prace konserwatorskie i restauratorskie przy wystroju i wyposażeniu kościoła parafialnego w Tarnogrodzie, zaś Gminę Rybczewice za prace konserwatorskie i restauratorskie przy dworze w Rybczewicach.

(fot. MKiDZ)

5 komentarzy

  1. W głowie się nie mieści, przydzielają sobie pieniądze, za te pieniądze remontują, a później jeszcze ci sami przyznają nagrody, kółeczko wzajemnej adoracji, ręce opadają .

  2. Kopciowski ty gamoniu zejdź już lepiej ze stołka bo wstyd.

  3. Czym jest ”lubelski konserwator zabytków” że na bramie krakowskiej wisi obraz żydówki czy tam żyda ?

  4. Komu przyznać laur za zakwalifikowanie rudery z ul. Bernardyńskiej pod nadzór lubelskiego konserwatora zabytków?

  5. Do zabytków są milionowe dofinansowania

Z kraju