Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Najnowocześniejszy samolot świata będzie latał z lubelskiego lotniska

Dzisiaj po południu na warszawskim Okęciu wylądował pierwszy, z sześciu zamówionych przez PLL LOT, samolotów Boeing 737 MAX 8. Jest to najnowocześniejszy samolot wąskokadłubowy świata. W przyszłym roku, jedna z tego typu maszyn, ma obsługiwać połączenie z Portu Lotniczego Lublin.

W sobotę po godzinie 14:00 na warszawskim Lotnisku Chopina na Okęciu wylądował najnowocześniejszy samolot wąskokadłubowy świata, czyli Boeing 737 MAX 8. Maszyna przyleciała ze Stanów Zjednoczonych, prosto z fabryki Boeinga w Renton. Samoloty te mieszczą na pokładzie 186 pasażerów, którzy mają do wyboru podróż w trzech klasach: biznesowej, ekonomicznej premium i ekonomicznej. W kabinie znajdują się nowe, ergonomiczne schowki i oświetlenie LED, a każdy z foteli wyposażony został w gniazda elektryczne.

Konstruktorzy postawili także na komfort załogi. W kuchni zamontowano piekarniki konwekcyjne, chłodziarki i ekspres do kawy. Sam samolot jest znacznie cichszy, gdyż zredukowano hałas nawet o 40 proc. w porównaniu do innych maszyn tej klasy. Do tego nowy typ wingletów i silniki najnowszej generacji pozwoliły na zmniejszenie zużycia paliwa aż o 15 proc. w porównaniu do modelu B737 NG. Niższa jest też emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

Choć to dopiero pierwsza z sześciu zamówionych maszyn, kolejne będą dostarczane sukcesywnie w najbliższym czasie. Drugi samolot ma pojawić się w Warszawie jeszcze w grudniu. Kolejne trzy mają zostać dostarczone w 2018 r., a ostatni w maju 2019 r. Tymczasem przewoźnik już teraz dokładnie zaplanował, na jakie trasy nowe Boeingi zostaną skierowane. Pierwszy od przyszłego tygodnia ma obsługiwać połączenie Warszawa-Londyn, drugi od 1 stycznia będzie latał również z Warszawy do Londynu a także z Warszawy do Madrytu. Trzecim z nowych samolotów będą latać pasażerowie z Lublina. Zostanie on bowiem skierowany na trasę do Tel Awiwu. Ostatnie trzy maszyny obsłużą połączenia z Warszawy m.in. do Astany, Wiednia, Amsterdamu, Paryża, Frankfurtu, Barcelony, Moskwy, Tbilisi i Kijowa.

(fot. PLL LOT)
2017-12-02 21:32:26

35 komentarzy

  1. Zdjęcie z awaryjnego lądowania :), przynajmniej ten samolot już trochę polatał więc choroba wieku dziecięcego nie straszna.

    • To nie jest lądowanie awaryjne, tylko przelot nad pasem przed pierwszym lądowaniem. Cały film z tego dostępny w necie.