Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelskie obchody Powstania Warszawskiego (PROGRAM)

W środę 1 sierpnia odbędą się w Lublinie obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie. Poniżej prezentujemy program obchodów.

21 komentarzy

  1. Znowu będzie wysyp pseudo patriotów którzy zakładają koszulki i bluzy o tematyce polski walczącej , nie znający historii Polski

    • Masz z tym problem to nie idz. Proponuje odwiedzic muzeum PW. Napewno nie byles, bo nie gadal bys o pseudopatriotach, mozna miec rozne poglady ale chociaz w takim dniu jak dzisiaj odpuscil bys sobie takie komentarze. Ja specjalnie na taki dzien jak dzisiaj kupilem taka koszulke dla siebie i swojego malego synka i wlasnie w takich koszulkach tam dzisiaj bedziemy.

  2. W kwestii komentarza pozwole sobie wkleic link obrazujacy te niby uroczystosci.
    https://wiadomosci.wp.pl/incydent-na-obchodach-rocznicy-powstania-warszawskiego-przerwano-weteranowi-konczymy-6278751892166785a

    Najwazniejsze to pokazac swoja politykowatą morde. A samych powstancow to lepiej schowac do trumien…

    • Ale przecież o to chodzi. Za 5-10 lat wymrą już ci niewygodni powstańcy i świętować będzie można bez takich przykrych „zgrzytów”.
      Lans na grobach.
      To akurat partii obecnie rządzącej wychodzi doskonale już od 2010 roku.

      A samo Powstanie? Nie mi oceniać, nie jestem historykiem. Na pewno było nieprzygotowane, a powstańcy dramatycznie wprost niedozbrojeni (jeszcze kilka dni przed Powstaniem z Warszawy wyjechały transporty z bronią do oddziałów leśnych, bo uważano, że w Warszawie się nie przyda). To nie bohaterzy walk za to odpowiadają, a najwyższe dowództwo AK.

  3. Zastanawiam się nad tym autobusem.

  4. Jak można upamiętniać najgorszą decyzję II wś. 200k zabitych mieszkańców i całe miasto zniszczone, bo ktoś tam w Lądku-Zdroju miał taki kaprys.

  5. Chciałbym przeczytać choć jeden polski komentarz, a tutaj już na wstępie dorwało się stado lewacko-liberalnego bydła z głównym o niebywałej wiedzy historyczno-transportowej ruskim trollem, który zawsze po obudzeniu jest w temacie ale dzisiaj nie udało się być pierwszym, jestem rozczarowany.

  6. A takie małe pytanie??? Co ma Warszawa do Lublina???

  7. Czy Warszawa upamiętnia jakieś wydarzenia lubelskie????

  8. Chwała bohaterom! Może w końcu bez polityki….
    Pamięć o tamtych wydarzeniach powinna być symbolem całej Polski Walczącej: w miastach, w lasach, w tajnych szkołach, w drukarniach, na wsiach, w radiostacjach, w szpitalach….
    Powstanie Warszawskie jest najbardziej uchwytne czasowo i znane – przegrane jak każde (poza jednym).
    To nie świętowanie – to hołd i pamięć – podziękowanie, że dziś nie mówimy po niemiecku czy po rosyjsku…

    • Niedouczony produkt gimbazjów.
      Imputujesz Polakom przegranie wszystkich powstań poza jednym.
      A wygraliśmy przynajmniej 5:
      1. pierwsze było Powstanie Wielkopolskie z 1806 roku,
      2. potem powstanie Orląt Lwowskich (1918),
      3. Powstanie Wielkopolskie (1918-19),
      4. Powstanie Sejneńskie (1919),
      5. Drugie Powstanie Śląskie (1920).

      • Kuba, Mógłbyś mnie nie obrażać? Nie jestem K…a historykiem, w moim podręczniku z lat 80-90 było tylko wielkopolskie z końca I WW, które trudno bylo przegrać… Zazdroszczę Ci szczegółowej wiedzy

        • Też nie jestem historykiem.
          Maturę też robiłem w połowie lat 90-tych.
          Ale jak się piszę o historii coś, to winno się wiedzieć, o czym się piszę, bo można powstańcom kilku powstań „koło pióra” narobić niewiedzą 😉

          A między bozią a prawdą, to obrony Lwowa w listopadzie 1918 roku niektórzy nie nazywają powstaniem (choć miała wszelkie cechy oddolnego zrywu w obliczu zagrożenia), więc byłoby „4”, ale… zapomniałem o oswobodzeniu Nowego Sącza przez mieszczan w grudniu 1655 roku (i całego powiatu w powstaniu powszechnym z początku 1656 roku)… więc nadal mamy 5 🙂

          • Cofnij się jeszcze do Chrztu Polski tam twój guru pierwszy liberał już pchał się do koryta i mącił tłuszczy we łbie

          • @Oleńka
            Proszę bardzo – w 954 roku książę Polan Siemomysł (ojciec Mieszka I) wsparł powstanie Słowian Połabskich (z plemienia Wkrzan) przeciwko Niemcom. Powstanie początkowo odniosło pewne sukcesy, ale interweniował Otton I i w 955 spacyfikował powstanie.

            Mam nadzieję, że cofnięcie się nawet przed chrzest Polski pozwoliło tobie na wskazanie tego, który już wtedy parł do koryta. Pewnie nazywał się Rajmund von Ente i miał syna Jaroslausa Kaczusa.

          • Typowe rozmydlanie istot tematu ruski trollu, aby odwrócić istotę zagadnienia. Mike Tyson z potłuczoną głowiną więcej zrobił dla upamiętnienia naszych Powstańcu Warszawskich niż ty bolszewicki historyku

          • Oleńka, małpie nie daje się brzytwy .

  9. Najlepsze powstanie zrobili Czesi w Pradze

  10. @Oleńka
    No i czego zaczynasz politykować?

Z kraju