Wtorek, 14 stycznia 202514/01/2025
690 680 960
690 680 960

Lubelski portal przeniesie nas do Filadelfii. Dziś powitamy mieszkańców nowego miasta

Tej jesieni do Lublina, Wilna oraz Dublina dołączyła Filadelfia. To za sprawą przeniesienia portalu do miasta w Pensylwanii. Dzisiaj (22 października) o godz. 16.00 nastąpi symboliczne powitanie mieszkanek i mieszkańców nowego miasta. Transmisja z Ameryki zastąpi w cyklu rotacyjnym obraz z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

– Z wielkim entuzjazmem witamy dziś Filadelfię, która jako kolejne miasto dołączyła do tego niezwykłego projektu. Cieszymy się, że emitowane na żywo transmisje są tak pozytywnie odbierane przez nasze mieszkanki i mieszkańców, którzy z zaciekawieniem i sympatią integrują się z osobami po drugiej stronie portalu. Te niezwykłe instalacje zachęcają do wspólnego poznania, ponad wszelkimi granicami – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Transmisja z Filadelfii będzie wyświetlana w systemie rotacyjnym (wraz z obrazami z Wilna i Dublina) codziennie od 14.00 do 21.00 czasu środkowoeuropejskiego (CET). W pozostałe godziny kontynuowane będzie połączenie z Wilnem. Do 7 listopada portal ulokowano na John F. Kennedy Plaza (Love Park). Później zostanie przeniesiony na stałe do historycznej dzielnicy miasta.

– Pojawienie się portalu w sercu Filadelfii to ekscytujący moment dla naszego miasta, który umożliwia nowy sposób nawiązania kontaktu ze światem, co jest dla nas szczególnie istotne przed 250. rocznicą powstania Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ten projekt jest celebracją ducha innowacyjności i jedności naszego miasta – mówi Michael Newmuis, Przedstawiciel Burmistrza Filadelfii.

Projekt PORTAL to cykl instalacji z umieszczonymi, okrągłymi ekranami oraz kamerami, transmitującymi w czasie rzeczywistym. Twórcą projektu jest litewski artysta Benediktas Gylys.

– Każda z tych instalacji przypomina, że dzielimy się czymś więcej niż tylko obrazem. Jest to wyjątkowa okazja do doświadczania naszego świata jako miejsca zjednoczonego wśród ludzi. Dołączenie Filadelfii to przełomowy moment w naszej misji tworzenia globalnej wspólnoty – mówi Benediktas Gylys, założyciel Portals.org.

Filadelfia jest piątą lokalizacją, która bierze udział w projekcie PORTAL. W 2021 r. instalacja połączyła Lublin i Wilno. 3 lata później do sieci dołączył Dublin oraz Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Obecnie transmisja emitowana jest z Lublina, Wilna, Dublina oraz Filadelfii.

(Źródło: UM Lublin)

16 komentarzy

  1. Kiedy Detroit?

    • Detroit to mamy na co dzień w Lublinie.

      • Pod względem hektarów parkingów i zagracenia miasta to tak. Ale 3-pasowe ulice typu Tysiąclecia czy Unii Lubelskiej trzeba by poszerzyć przynajmniej dwukrotnie.

        • Franio, spokojna twoja rozczochrana, ratusz już pracuje nad „udoskonaleniem” Unii Lubelskiej, będzie dobudowana droga serwisowa obok głównej ulicy, żeby nie było wątpliwości że jesteśmy na autostradzie a nie w centrum miasta i żeby ruch lokalny nie zakłócał zapyerdalania na jezdni głównej.

  2. Kiedy transmisja z Detroit albo Dallas? Niech mieszkańcy Lublina zobaczą przyszłość swojego miasta

  3. Ocena: 0

    kto za to ówno zapłaci chyba nie podatnik?……

  4. autor redkacja
    Weźcie może trochę bardziej ogarniajcie rzeczywistość, bo żeby nawet nagłówka nie przeczytać tego co się napisało, to poziom gimbazy, a nie poważnego portalu

    • Zawsze dziwimy się ekscytacji w związku z literówką. Osoba, która ma choć odrobinę zrozumienia, napisze „poprawcie sobie”. Takie błędy się zdarzają, nie zawsze je można wyłapać.
      Miłego dnia.

  5. Kocham Amerykę.

  6. Poseł z reklamówką na granicy białoruskiej
    Ocena: 0

    Jakby nie patrzeć Filadelfia jest fentanylową stolicą USA. Ciekawe, czy na kamerce będzie widać fentanylowe zombi na ulicach Miasta Braterskiej Miłości.

  7. Ocena: 0

    Po co nam Filadelfia skoro już mamy bengladesz. 😁

    • W Bangladeszu transport opiera się o kolej, autobusy, motorowery, itp. W 350 tysięcznym Lublinie komunikacja miejska jest zwijana, zaś transport po mieście odbywa się za pomocą 200.000 aut osobowych.
      Tak, więc nie dość, że jesteś jakieś 50 lat za Murzynami, to także niewiele mniej za Hindusami.

  8. Oszczędzam ci klikania
    Ocena: 0

    Dobrze, że ten portal przenosi tylko obraz. Jakby można było przez niego przechodzić, to zaraz by nas ubogacali jeszcze i z tej strony.

  9. Tylko bez flag upadliny jak to było ostatnio!

Dodaj komentarz

Z kraju

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia