Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jak medyczna marihuana wpływa na układ oddechowy? Odpowiadamy!

Medyczna marihuana ma szeroki wpływ na cały organizm człowieka, w tym między innymi na jego układ oddechowy. Nie jest jednak polecane palenie suszu konopnego, a raczej inna, bezpieczniejsza dla płuc i jednocześnie wydajniejsza metoda. Co należy wiedzieć o działaniu medycznej marihuany na układ oddechowy? Sprawdzamy!

Czym jest i na jakie schorzenia medyczna marihuana jest stosowana?

Medyczna (lecznicza) marihuana to susz konopny, który kupić można w aptekach. Ma szerokie zastosowanie w medycynie i wykorzystywany jest w wielu obszarach nieprawidłowości funkcjonowania organizmu. Może sprawdzić się w chorobie Parkinsona i Alzheimera, a także w przypadku jaskry, ponadto medyczna marihuana na alergie również jest stosowana. Znajduje zastosowanie w chorobach endokrynologicznych, ginekologicznych, a także onkologicznych i terapii bólu, a oprócz tego leczenie depresji medyczną marihuaną także jest praktykowane. 

Medyczna marihuana bez recepty nie może być w Polsce kupiona i stosowana legalnie. Konieczny jest wcześniejszy kontakt z lekarzem oraz kwalifikacja do leczenia konopnego, czyli sprawdzenie, czy w przypadku pacjenta konopie mogą być skuteczne i bezpieczne zarazem. Lista schorzeń, w przypadku których konopie mogą się sprawdzić, jest bardzo długa, a medyczna marihuana na receptę może być też przepisana zdalnie – np. w CentrumMarihuany. To lekarz powinien ustalić dawkę i częstotliwość stosowanie leczniczej marihuany przez pacjenta, ponadto powinien kontrolować przebieg terapii i w razie potrzeby wprowadzać jej modyfikacje. 

Jak wpływa lecznicza marihuana na układ oddechowy?

Długo można by wymieniać, na jakie schorzenia medyczna marihuana może być pomocna, ponieważ układ endokannabinoidowy wpływa na funkcjonowania całego organizmu. Na zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego może pomóc medyczna marihuana, a astma jest jednym z nich. THC przyczynia się do tymczasowego rozszerzenia oskrzeli oraz zwiększenia wydolności płuc. Dodatkowo kannabinoidy zawarte w leczniczej marihuanie mają działanie przeciwzapalne, więc redukują nadmiernie pobudzony układ immunologiczny. 

Niektóre wyniki badań wskazują, że konopie nie tylko przyczyniają się do rozszerzenia oskrzeli i zwiększenia wydolności układu oddechowego, ale również redukują ryzyko niektórych schorzeń tego układu. Ważne jest jednak, aby z leczniczej marihuany korzystać w sposób prawidłowy, a zdecydowanie nie jest nim jej palenie.

Jak stosować susz konopny, by był bezpieczniejszy dla układu oddechowego?

Nie zaleca się palenia medycznej marihuany, ponieważ może to negatywnie wpływać na organizm. W czasie spalania spora część cennych dla zdrowia składników aktywnych ulega degradacji, przez co nie trafiają one do organizmu, a terapia jest mniej efektywna. Ponadto przy spalaniu wydzielają się toksyczne substancje chemiczne, które nie tylko mogą podrażniać układ oddechowy, ale wręcz przyczyniać się do pogorszenia jego pracy i zwiększać ryzyko chorób układu oddechowego, w tym raka płuc. 

Najlepszą metodą do stosowania suszu konopnego jest waporyzacja. W tej metodzie medyczna marihuana ogrzewana jest do temperatury zamiany składników aktywnych w substancje lotne, które trafiają do organizmu w wysokiej dawce. W czasie waporyzacji nie powstają toksyczne produkty spalania, ponadto metoda ta nie podrażnia śluzówki układu oddechowego i ma mniejsze ryzyko działań niepożądanych. Aby prawidłowo przeprowadzić waporyzację, należy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, w tym zwłaszcza w dobrej jakości waporyzator.