690 680 960

Ekohydrolog: sól drogowa, choć toksyczna dla środowiska, obecnie nie ma realnej alternatywy

Mimo doniesień o toksycznym oddziaływaniu soli drogowej na środowisko, jest ona powszechnie stosowana na drogach w czasie zimy. To środek dostępny, skuteczny i tani – nie ma dla niego realnej alternatywy na dużą skalę. W cenie wielu produktów nie wliczamy jednak kosztów środowiskowych – mówi ekohydrolog dr Sebastian Szklarek z PAN.

15 komentarzy

 1. Tylko solarna energia i podgrzewany asfalt są ekologiczne, moźe kiedyś w przyszlości będzie to na topie , tak jak wiele rzeczy niemoźliwych kiedyś a dziś realne i normalne.

  • Energia solarna sama w sobie jest ekologiczna, ale produkcja urządzeń do wytwarzania tej energii jest bardzo nieekologiczna – o czym się głośno nie mówi, bo biznes to biznes i stan konta co niektórych musi się zgadzać bez względu na okłamywanie całej reszty.

  • W jednym z krajów skandynawskich robili próby z podgrzewanymi płytami mostów. Okazało się to niezbyt ekologiczne bo na mostach wygrzewały się ptaki i jak wpadał samochód to….

 2. Jest realna alternatywa, ale ministerstwo ma w czterech literach zmienić rozporządzenie o tym co można sypać na drogi. Jest opracowany i opatentowany w Polsce środek o nazwie Lodołamacz, bazujący na chlorku wapnia, który jest sporo bezpieczniejszy dla środowiska to raz, a po drogie zawiera inhibitory korozji.

 3. To niech „coś” wymyślą mądre głowy,a nie tylko alarmować i szczuć społeczeństwo że to jego wina bo solą,bo używają plastików,bo zanieczyszczają,bo to,bo tamto tego nie rób a tu postępuj tak,a tu sr…k.Dlaczego ja mam czuć się winnym za to że jakiś koncern wytwarza i rozpowszechnia w imię zysku toksyczne produkty a nam-społeczeństwu nie oferuje się alternatywnych rozwiązań?! HĘ???

 4. w Skandynawii w ogóle nie sypią solą, a jakie oni mają zimy, a jakie my mamy

 5. Zagranicą nie używają soli tylko jakaś chemię.

  • Pieczychlebek Garncarz

   Może chlorek wapnia. Słyszałem że rozpuszcza momentalnie. Słynna afera lodowiska na stadionie narodowym…

 6. Michał Kowalski

  Lockdown

 7. Trzeba napisać w prawie że jest ekologiczna, tak jak gazowi i atomowi przyklejono, mimo że paliwa kopalniane, i po sprawie.

 8. W dodatku solą drogowa można doprawić wędliny jak drzewiej robiły renomowane zakłady mięsowe w regionie.

 9. Polecam Chlorek wapnia lub Chlorek magnezu są dużo skuteczniejsze i wydajniejsze niż sól drogowa i nie niszczą trawników i kostki brukowej.

 10. a co z tabletkami ze zmywarek – przecież to agresywna chemia a oczyszczalnie są wyłącznie biologiczne a nie chemiczne! A proszki do prania! Na wsiach są kanalizacje i potem praktycznie to wszystko wpływa do rzek wyłącznie lekko zmieszane/napowietrzone ale chemia zostaje i zabija narybek. Sól drogowa to żaden problem. Są przecież słone oceany i przepiękne widoki w morzu adriatyckim i jakoś przyroda tam kwitnie.

Kursy walut

 • USD 4.3269zł -0.22%
 • GBP 5.302zł -0.63%
 • EUR 4.6069zł -0.31%
 • CHF 4.7752zł -0.12%

Polub nas