Wtorek, 05 marca 202405/03/2024
690 680 960
690 680 960

Coraz bliżej do nowoczesnego dworca w Lublinie. Ruszają konsultacje z mieszkańcami (wizualizacje)

Ratusz przedstawił dwie propozycje zagospodarowania rejonu nowego dworca metropolitalnego, jaki ma powstać w rejonie ul. Gazowej w Lublinie. Realizacja inwestycji całkowicie odmieni ten rejon miasta, dlatego też rozpoczęły się konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie.

23 komentarze

 1. nawet ładnie wygląda, no mieszkańcy zgadzać się to szybciej będą budować 😉

  • Plac Litewski na planach też ładnie wyglądał, a teraz fontanny dodatkowo obstawione są doniczkami z kwiatami, bo zawalają się pod każdym pojazdem, więc i „testu” grupy osób też pewnie by nie przeszły, niedoróbki, niedziałające pojedyncze sikawki, koziołki mające wytrzymać 150kg psują się przy mniej niż 100kg, a to dopiero początek, bo po pierwszej zimie zobaczymy jak będą wyglądać drewniane ławeczki i podłoga oraz fontanny.
   Jeśli chodzi o „centralny dworzec” w Lublinie to całkowicie zakorkuje on pobliskie ulice i skrzyżowania, które i tak są zakorkowane. Dodatkowo większość podróżnych, którzy obecnie wysiadają/wsiadają pod Zamkiem będą mieć daleko od Centrum, więc tu raczej nie chodzi o to by zrobić „dobrze” podróżnym, tylko o zwrócenie terenów rzekomym właścicielom (wiadomo jakim, ale nazwać po imieniu ich nie można), albo sprzedaż terenów, bo to chyba już ostatnie tereny miasta, których obecnie piastujący nie zdążył pozbawić mieszkańców Lublina na rzecz prywatnego właściciela/dewelopera. Poza tym pod Zamkiem wysiada wiele osób, które handlują ekologicznymi produktami na ul. Ruskiej, chodzi o babcie z paroma butelkami mleka, kopą jajek, paroma kilogramami marchewki itp. – ten nowy dworzec wykosi je z Ruskiej szybciej niż wzrasta dług Lublina

   • Bardzo trafne spostrzeżenie

   • No tak, bo przecież obecny dworzec jest w samym centrum. Zresztą mówienie, że coś jest daleko od centrum w mieście, które z jednego końca na drugi przejeżdżasz rowerem w pół godziny, to trochę nie bardzo.
    Ciasnota wokół dworca PKP to inna sprawa – najpierw niech dokończą dojazd do Jana Pawła.
    A co będzie na miejscu obecnego PKS to też chciałbym wiedzieć, bo koncepcja kolejnej galerii chyba upadła.

 2. Nie dopuśćmy pisu do władzy bo zamiast dworca będzie pomnik poległego

 3. Ciekawe po co komu ten dworzec autobusowy-czyżby stawianie dworca to kolejna jakaś machlojka?

  • No nie wiesz po co dworzec? Autobusy lub pociągi tam się zatrzymują, żeby podróżni mogli wsiąść. Zazwyczaj można też tam kupić bilety, względnie posiedzieć na ławeczce pod dachem w oczekiwaniu na swój transport.

 4. Szok, w pierwszej koncepcji 6 miejsc dla taxi, w drugiej ani słowa, chyba 0. Teraz jak przyjeżdża pociąg, w porze w której nie kursują autobusy, ok. 30 taksówek znika z placu, a podróżni dalej stoją i czekają. Ale co tam, taksówkarze to wrogowie obecnych włodarzy Lublina, o czym świadczy znikająca ilość postojów w mieście ( hotel Europa, Lipowa, Wileńska, Radziszewskiego, Muzyczna, Grottgera), a w niedalekiej przyszłości PKP.

  • Po to, żeby ci oszuści z dziwacznymi numerami i naklejkami zniknęli raz na zawsze

  • I niech znikają. Jak jesteście oszustami, to nie oczekujcie współpracy ze strony ludzi i miasta, Poza tym na Bajkowskiego jest 3 miejsca dla taksówek, a zwykle stoi tam ich o kilka więcej. Na królewskiej stoją tuż przed przejściem na buspasie. I nie chodzi mi o sam buspas, bo po pewnej godzinie mogą tam stać, ale chodzi o postój bezpośrednio przed przejściem dla pieszych i na przejściu po stronie Bramy Krakowskiej. Nie róbcie z siebie ofiar bando oszustów.
   Aha… I zacznijcie używać kierunkowskazów wy gnidy…

 5. Mnie zastanawia dlaczego wybudowano tam nową trakcję trolejbusową i odnowiono drogę która zostanie rozwalona

 6. Kiss&Ride ? Pierwsze słyszę…

  W innych miastach jest PARK& RIDE…

  Ale w Lublinie moze coś nowego…Buziak i zjeżdżaj ;p

  • Park & ride to duże parkingi, najczęściej przy węzłach komunikacyjnych, stworzone po to, żeby zostawić samochód i przesiąść się do komunikacji miejskiej, z tym ograniczeniem, że nie można samochodu na noc zostawić. A kiss & ride to kilka miejsc postojowych właśnie przy dworcach czy stacjach metra, można na nich stanąć na maks. 5 min, po to, żeby kogoś podrzucić na pociąg/autobus.

 7. Ogrzewanie takiego szkła to będzie duży koszt. Te zielone dachy to kolejna głupota, co widać na tarasach zamkowych. Wysokie zadaszenia stanowisk jakie widać na zdjęciu nie stwarzają zabezpieczenia dla pasażerów. Widać, że projektantom brak doświadczenia przy projektowaniu dworców

 8. A czy prywatne busy też tam przeniosą, czy tylko autobusy PKS ? Bo jak tylko dla autobusów PKS to według mnie inwestycja trochę przesadzona. Niestety mało kto już jeździ PKSem.

 9. Czemu służą te wizualizacje z lotu ptaka? Ludzie będą fruwać? Czy to jakieś lobby dronowców? To jak z Litewskim. Ten cały zamysł z okiem widać tylko w z dużej wysokości. Już ten postmodernizm przejadł się trochę.

 10. Ja jestem na nie a co bedzie ze starym dworcem stanie tam kolejny apartamentowiec dla.firmy tbv bo zuk wszystkie grunty im za bezcen oddaje

Z kraju

Polityka i społeczeństwo