Wtorek, 19 marca 202419/03/2024
690 680 960
690 680 960

Na koncie WOŚP jest już ponad 58 mln złotych. W Lublinie czerwono od serduszek (zdjęcia)

W tegoroczny 31. Finał WOŚP zaangażowanych jest 120 tysięcy wolontariuszy w 1653 sztabach w Polsce i na świecie. W tym roku wydrukowano łącznie 37 324 800 serduszek. Od dzisiejszego poranka takie serduszka można otrzymać również w Lublinie.

– To nasze święto! 1653 sztaby, to jest coś pięknego, tak niebywałego. Jesteśmy pod każdą szerokością geograficzną, ten nasz duch polski, ten nasz uśmiech, ta radość, której na co dzień nieraz nam brakuje. Ona będzie z nami przez cały czas – mówił Jurek Owsiak podczas rozpoczęcia 31. Finału WOŚP.

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa pod hasłem: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych. Środki zebrane podczas tegorocznej zbiórki zostaną przekazane na zakup sprzętu umożliwiającego szybką identyfikację bakterii, które mogą doprowadzić do sepsy.

W Centrum Kultury od godz. 13.00 lubelska młodzież zaplanowała szereg atrakcji dla mieszkańców Lublina. Uczestnicy wydarzenia mają okazję wziąć udział w koncertach młodzieżowych zespołów, działających na lubelskiej scenie muzycznej. Wśród wykonawców, którzy wystąpią w Sali Widowiskowej Centrum Kultury usłyszymy, m.in.: Seeking Dreams – zespół grający hard rocka z elementami elektroniki, alternatywy oraz punku, Swoo High – grupę łączącą soft rocka z brzmieniem bluesowym i akcentami funky, czy Monikę Kowalczyk – urodzoną w Lublinie wokalistkę, autorkę tekstów, kompozytorkę i gitarzystkę. Na scenie wystąpią również Szkoła Rytm i Melodia, Jakub Stasikowski z zespołem B6, Bluelife-Art Krystyna Cugowska – Studio Wokalne i Rehabilitacja Głosu oraz Szkoła Tańca UDS.

Dodatkowo budynek wypełnił się pokazami, warsztatami i aktywnościami przygotowanymi dla mieszkańców. Oratorium zmieniło się w cyrkową bawialnię, gdzie Fundacja Sztukmistrze przygotowali gry i zabawy ruchowe z wykorzystaniem szarf do akrobatyki powietrznej czy akcesoriów żonglerskich. Prezentowane będą także pokazy cyrkowe, zaś po zmroku przed budynkiem Centrum Kultury odbędzie się pirotechniczny fire jam.

W Wirydarzu powstała chilloutowa strefa z barwną, artystyczną instalacją. Uczestnicy poszczególnych atrakcji mogą tutaj odpocząć, posłuchać muzyki i napić się gorących napojów. Podczas wydarzenia zaplanowano także liczne licytacje wspierające zbiórkę WOŚP.

Z kolei każdy, kto pojawi się w Galerii Olimp, będzie miał okazję skorzystać z różnych atrakcji. Obecnie trwają występy artystyczne, przygotowano również atrakcje dla dzieci oraz ciepłe dania dla wspierających zbiórkę. Przed budynkiem galerii można obejrzeć sprzęt ratowniczy, są strażacy i ratownicy medyczni. Na chętnych czeka symulator dachowania ze szkoły jazdy Autoholik.

Na Starym Mieście zaś spotkacie Lubelską Grupę Poszukiwaczy, którzy serwują smaczną zupę, a co ciekawe, można upiec kiełbaskę lub chleb nad ogniskiem, które płonie w pobliżu Starej Winiarni. W woj. lubelskim zbiórki do puszek prowadzą 64 sztaby, w tym w Lublinie jest ich 6. Oprócz tego na portalu Allegro jest ponad 50 tysięcy aukcji na rzecz fundacji WOŚP. Tak naprawdę każda z nich jest wyjątkowa, ciekawa i jedyna w swoim rodzaju. Warto tam zajrzeć, aby wziąć udział w licytacjach.

(fot. lublin112.pl)

108 komentarzy

  1. Największy przekręt w dziejach III RP

  2. 118 693 413 🙂

  3. Co z innymi fundacjami które nie mają reklamy?

  4. Jeżeli takie wysokie kwoty są uzbierane na wośp + inne fundacje to w szpitalach nie powinno niczego brakować a jest odwrotnie. Moja pomoc na szpitale , sprzęt itp to składki ZUS. Indywidualnie wspieram konkretne osoby a nie wrzucam ślepo do wora bez dna. Pomagam świadomie.

    • Sądząc po Twoim wpisie to raczej pomagasz nieświadomie.
      Składki ZUS to Twój fundusz emerytalny , służba zdrowia opłacana przez NFZ.
      Jeśli ktoś potrzebuje badania niedostępnym sprzętem to kupisz go ?
      Chyba, nie – nie stać Cię na wydatek rzędu mln złotych.
      Dlatego wsparcie zakupu sprzętu przez fundację ma sens.

      Co do wysokości wsparcia szpitali: jako kraj wydajemy mało na ochronę zdrowia – patrz np jak dobrze sobie radzą prywatne gabinety specjalistyczne, przyjmujące odpłatnie. Ten strumień pieniędzy mógłby zasilać publiczną służbę zdrowia, ale tak nie jest.

  5. Większość funkcji to jeden wielki wał.

Z kraju