Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zgwałcili kolegę kijem od szczotki. Mieszkańcy Rejowca mają dosyć trudnej młodzieży

Rejowiec uchodził przez lata za ciche i spokojne miasteczko. Wszystko zmieniło się, gdy powstał tam poprawczak. Od tamtej pory mieszkańcy nie mają łatwego życia. Co więcej, wydaje się, że wychowawcy nie są w stanie zapanować nad trudną młodzieżą.

Po raz kolejny w Niepublicznym Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rejowcu doszło do znęcania się nad wychowankiem. Tym razem przebywająca tam młodzież postanowiła zrobić „chrzest” nowo przybyłemu 15-latkowi. We wtorek 23 lutego, dwóch wychowanków, 17 i 16-latek, złapali 15-latka i siłą zaciągnęli go do łazienki. Początkowo zaczęli go bić po twarzy, jednak brutalność oprawców narastała z każdą chwilą. Doszło do tego, że kazali 15-latkowi jeść odchody, a na koniec jeden z nich, włożył zaatakowanemu do odbytu kij od szczotki. Wszystkiemu kibicowali inni wychowankowie ośrodka. Kiedy sprawa wyszła na jaw, 17-latek uciekł z ośrodka i ukrywa się przed policją. Młodszy z oprawców usłyszał zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem. Stanie za to przed Sądem Rodzinnym.

Problem z wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rejowcu istnieje od momentu jego powstania w 2013 roku.

– Praktycznie od początku działalności ośrodka zaczęły się problemy z jego wychowankami. – Były ucieczki, bójki a alkohol jest tu na porządku dziennym – już w ubiegłym roku tłumaczyli nam mieszkańcy. – To są przecież jeszcze dzieci, mają po 13 – 15 lat, chodzą pijane, zaczepiają innych, bluzgają, ktoś im przecież sprzedaje piwo czy wino – dodawali. Zaledwie po dwóch tygodniach od rozpoczęcia działalności „poprawczaka”, uciekł jeden z wychowanków. Kilka dni później uciekła kolejna trójka. Tego typu zdarzeń było dużo.

W maju ub.roku wybuchła kolejna afera. Jedna z wychowanek wraz z dwoma koleżankami oddaliły się z ośrodka. Nastolatki włóczyły się po okolicy szukając wrażeń, jak również spożywając w sporych ilościach alkohol. Później na boisku szkolnym znaleziono kompletnie pijaną 14-latkę, rozebraną od pasa w dół. Podejrzewano, że została zgwałcona. Policjanci zatrzymali w tej sprawie trzech mieszkańców Rejowca, jak się później okazało niewinnych. Miesiąc później w Ośrodku doszło do kolejnego incydentu. Z trzeciego piętra budynku wypadł 17-latek. Chłopak przeżył i w ciężkim stanie trafił do szpitala w Chełmie.

Z kolei na początku ubiegłego roku na jaw wyszedł przypadek znęcania się nad jednym z wychowanków. Pracownicy jak zwykle niczego nie widzieli, chociaż chłopak miesiącami był dręczony przez swojego rówieśnika, wielokrotnie został przez niego pobity. Jego oprawca złamał mu nawet nos. Gdy o zdarzeniu zaczęło robić się głośno, by zapewnić 16-latkowi bezpieczeństwo, miał on zostać objęty szczególnym nadzorem. To okazało się jednak fikcją a chłopak został po raz kolejny dotkliwie pobity. W szpitalu trafił na stół operacyjny, gdzie usunięto mu śledzionę.

Spokoju nie mają również mieszkańcy Rejowca. W październiku ubiegłego roku do domu jednego z mieszkańców przyszedł wychowanek ośrodka prosząc o rozmienienie pieniędzy. Gdy mieszkająca tam kobieta odwróciła się ukradł z szuflady papierosy i uciekł. Dwa dni później, wrócił z kolegą. Odepchnęli kobietę a nożem zaatakowali mężczyznę, tnąc go po twarzy.

Jak nam wyjaśniali mieszkańcy, poprawczak został tu utworzony po kryjomu. – Początkowo były pogłoski o tym, jednak gdy mieszkańcy zaczęli protestować, obawiając się o swoje bezpieczeństwo, sprawa ucichła. Potem nagle wyszło na jaw, że zwożą tutaj trudną młodzież – tłumaczyła nam pani Jolanta.

Okazało się, że niezagospodarowane budynki Zespołu Szkół Publicznych zostały przekazane przez wójta powiatowi chełmskiemu. Starosta wynajął je zaś prywatnej firmie, która zapewniała, że działalność edukacyjna będzie tu dalej prowadzona. Nikt się jednak nie spodziewał, że w formie zakładu poprawczego.

(fot. MOW)
2016-03-15 21:20:59

27 komentarzy

  1. To znaczy, że młodzież się nudzi… znaleźć prace użyteczne, np. kopanie dołów i obowiązkowy alkomat, a za przewinienia karać w taki sposób, aby innym odechciało się łamać zasady

  2. To wprowadzenie kojarzy mi się z oglądanym w moich młodzieńczych latach serialu pod tytulem MiasteczkoTwin Peaks…

  3. proponuję ogrodzić poprawczak drutem kolczastym

  4. to tak jak w tym film STOIC pewnie sie naoglądali tam też kazali typowi jeść [] i kij mu włożyli

  5. w ubiegłą niedziele, również doszło do kolejnego incydentu z udziałem wychowanków z tego ośrodka. Został napadnięty chłopak,który wracał sam z kościoła. Cała grupa wraz z jednym opiekunem -kobietą,spacerowała po okolicy, i jak zwykle któremuś coś nie popasowało i napadli na 1 chłopaka. Najpierw kilku, następnie cała grupa. Pobili chłopaka do takiego stanu, że trafił w bardzo ciężkim stanem do szpitala. Co z tego wszytskiego najlepsze, że opiekunka tej grupy,zgłosiła to na policje a na drugi dzień, całkiem zmieniła zeznania. Zapewne dzięki Pani Dyrektor, która nie widzi problemu. Wiele spraw dotyczących ośrodka, nie widziało światła dziennego. Wiem coś o tym, ponieważ byłam uczennicą tego Liceum, i miałam przez rok doczynienia z tą ”trudną młodzieżą”. Uważam że każdy incydent powinien zostać nagłaśniany.

  6. Byłam uczennicą tego liceum budynek jest piękny i zadbany szkoda że takie rzeczy tam się teraz dzieją… brak słów i wielka szkoda. Nie wiem jak ci wychowawcy mogli nie słyszeć i nie widzieć tego co się dzieje. Konstrukcja budynku nie jest jakaś skomplikowana wszystko jest na widoku !

  7. Trzymajcie się faktów, Ośrodek wychowawczy to nie poprawczak. Widać że autor nie do końca przestudiował terminologię.

    • Rodzaj zakładów poprawczych

      Zakłady resocjalizacyjne
      o charakterze otwartym (młodzieżowe ośrodki adaptacji społecznej) i półotwartym,
      o charakterze zamkniętym, dla wielokrotnych uciekinierów z zakładów otwartych i półotwartych,
      o wzmożonym nadzorze wychowawczym dla wysoce zdemoralizowanych (po ukończeniu 16 roku życia).

      • A tu mamy do czynienia z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym, otwartą placówką funkcjonującą w strukturach resortu edukacji.
        Zakłady poprawcze funkcjonują w resorcie sprawiedliwości tak, jak zakłady karne dla dorosłych.

  8. Jestem za by zamknąć ten ośrodek.

Z kraju