Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Zbliża się okres wyjazdów. Oszuści oferują nieistniejące kwatery w górach

Druga połowa grudnia jak również styczeń to dla wielu osób czas wyjazdów w góry. Korzystają z tego również oszuści, którzy oferują wirtualne miejsca noclegowe. Po przyjeździe na miejsce okazuje się, że kwatery nie istnieją.

Nadchodzące święta Bożego Narodzenia, Sylwester jak również ferie zimowe wielu mieszkańców naszego regionu jak co roku zamierza spędzić w górach. Jak zawsze najchętniej wybieranym miejscem jest Zakopane i okolice. Przed wyjazdem większość dokonuje wyboru oraz rezerwacji miejsc noclegowych, korzystając głównie z ofert zamieszczonych w sieci. To z kolei wykorzystują oszuści, którzy oferują nieistniejące kwatery wyłudzając pieniądze od turystów. Tego typu oferty po raz kolejny zaczęły się pojawiać, kusząc klientów doskonałymi warunkami, w zamian za dosyć atrakcyjną cenę.

Coraz częściej oszuści tworzą profesjonalne strony internetowe, które mają przyciągać jak najwięcej osób. To sprawia, że wielu turystów z całego kraju daje się oszukać. Skuszeni wymarzoną ofertą klienci nie tylko wpłacają zaliczki, lecz również niekiedy całe kwoty za wypoczynek w górach. Dopiero po przyjeździe na miejsce okazuje się, że dany pensjonat po prostu nie istnieje. – Przestrzegamy przed fikcyjnymi kwaterami i apelujemy jednocześnie do turystów o sprawdzenie gdzie się wybierają – wyjaśnia asp. sztab. Roman Wieczorek z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem.

Tymczasem żeby uchronić się przed tego typu oszustwem nie trzeba dużo. Urząd Miasta Zakopane na swojej stronie internetowej posiada listę kwater. Wystarczy w zakładce „sprawdź kwaterę” uzupełnić dane interesującego nas pensjonatu, by dowiedzieć się czy istnieje on w rzeczywistości. Można również skorzystać z serwisów oferujących mapy i zdjęcia budynków. – Sprawdzajmy na stronie z ofertą czy znajduje się tam telefon stacjonarny oraz imię i nazwisko właściciela a przede wszystkim nr konta bankowego. Strony na których nie możemy znaleźć żadnych informacji z wyjątkiem numeru telefonu już mogą wydawać się podejrzane – dodaje Roman Wieczorek.

Istnieje również wiele portali, gdzie turyści na forach wymieniają się opiniami na temat dostępnych obiektów noclegowych. Również podejrzanie niska cena powinna od razu wzbudzić czujność. – Oszuści z reguły próbują zebrać jak najwięcej zaliczek od potencjalnych klientów, dokonują rezerwacji widmo często w tym samym terminie i uciekają z pieniędzmi. Gdy wpłacamy już zaliczkę, należy to zrobić na konto bankowe z właściwymi danymi. Każda propozycja alternatywnych form przelania zaliczki np. Western Union, powinna wzbudzić nasze podejrzenia – tłumaczy Roman Wieczorek.

Dokładnie rok temu, w ten sposób zostało oszukanych wielu mieszkańców naszego regionu. Skusili się na ofertę apartamentów „Magiczne Zakopane”. Oszuści uruchomili wtedy nawet infolinię, gdzie miła i zorientowana kobieta prezentowała ze szczegółami pełną ofertę. Gwarantowano regionalne wyżywienie, darmowy parking oraz doskonałą lokalizację niedaleko od Krupówek. To wszystko sprawiło, że zadowoleni z oferty lublinianie decydowali się na rezerwację wpłacając zaliczki. Tylko w tym przypadku oszukanych zostało kilkaset osób z całego kraju. Po dojechaniu na miejsce turyści zastali nie apartamenty a Studio Fryzur.

(fot. „Magiczne Zakopane”)
2015-12-04 09:00:18

Komentarze wyłączone

Z kraju