Zapraszamy na wirtualną wycieczkę do Janowca (panoramy 360)

Razem ze zwiedzajlubelskie.pl zapraszamy na wirtualną wycieczkę do Janowca nad Wisłą.

 

Janowiec jest wsią znajdującą się w pobliżu Kazimierza Dolnego. Niegdyś nosił nazwę Serokomla. Z Kazimierza do Janowca można dostać się między innymi promem, który jest czynny od kwietnia do listopada.

Zamek kiedyś był siedzibą znamienitych polskich rodów: Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Wzniesiony został w XVI wieku jako forteca, a w późniejszych wiekach przebudowany na rezydencję pałacową. Często zmieniał swoich właścicieli, był też niszczony i odbudowywany. Dziś mieści się w nim Muzeum Zamek w Janowcu.

Ta imponująca budowla znajduje się na wysokim brzegu doliny Wisły. Zwiedzając Janowiec jest się pod ogromnym wrażeniem zamku, lecz nie sposób zauważyć malowniczej natury, która w sposób fascynujący otacza zabytek.

Jak głosi legenda w nocy na zamku można spotkać Czarną Damę (Helenę Lubomirską dziedziczkę fortuny), która zakochała się w ubogim mężczyźnie. Ojciec nie akceptował jej wybranka i zamknął ją w komnacie, aby zapomniała o swojej miłości. Zrozpaczona dziewczyna po kilku miesiącach wyskoczyła z okna.

Na Panoramie 360° można zobaczyć: dziedziniec zamkowy, panoramę ze wzgórza zamkowego, zalew oraz rynek w Janowcu.

2014-12-14 11:52:19
(fot. zwiedzajlubelskie.pl)