Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zakaz wywozu trzody chlewnej. W powiecie bialskim wykryto ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń

W powiecie bialskim trwa weterynaryjny przegląd gospodarstw w związku z wykryciem ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń. Komisja Europejska w piątek rozszerzyła strefę ochronną o gospodarstwa leżące na terenie powiatu bialskiego oraz powiatu włodawskiego.

Do wykrycia wirusa doszło w miejscowości Stare Buczyce nieopodal Janowa Podlaskiego w powiecie bialskim. W jednym z gospodarstw padły zwierzęta, u których wykryto wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. W związku z tym zwołano Powiatowe Zarządzanie Kryzysowe. Wirus nie jest groźny dla ludzi, choroba dopada jedynie zwierzęta. Świnie, u których zostaje wykryty wirus muszą jednak zostać niezwłocznie zabite.

W rejonie ogniska choroby służbom weterynaryjnym pomaga policja. W chwili obecnej do tzw. żółtej strefy (cały obszar ochronny) włączono miasta Biała Podlaska i Terespol oraz gminy Biała Podlaska, Janów Podlaski, Kodeń, Konstantynów, Leśna Podlaska, Piszczac, Rokitno, Sławatycze, Sosnówka, Terespol, Tuczna, Zalesie. W strefie ochronnej znalazła się także gmina Hanna w powiecie włodawskim.

Poza wspomniany obszar rolnicy nie mogą wywieźć świń a także ich nasienia, komórek jajowych, zarodków, ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego, świeżej wieprzowiny i surowych wieprzowych wyrobów mięsnych. Wkrótce powiatowy lekarz weterynarii wyda stosowne rozporządzenie.

Ognisko wykryte w powiecie bialskim jest jedynym na terenie województwa. Do tej pory uśpiono kilkadziesiąt świń. Obszar gdzie znajdowało się ognisko choroby został zdezynfekowany, w obrębie gospodarstwa gdzie wykryto wirusa rozłożono maty dezynfekcyjne. Jak informują służby weterynaryjne wkrótce nastąpi przegląd gospodarstw na obszarze zapowietrzonym.

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich posiadaczy świń, którzy w okresie od 11 lipca 2016 r. do dnia 12 sierpnia 2016 r. dokonali zakupu na targowisku w gminie Sokoły (powiat wysokomazowiecki, województwo podlaskie), nieoznakowanych świń bez wymaganych świadectw zdrowia, aby pilnie skontaktowali się z powiatowymi lekarzami weterynarii, nadzorującymi ich gospodarstwa lub z najbliższą lecznicą dla zwierząt. Zgłoszenia te zapewnią możliwość zbadania zakupionych świń i mogą być kluczowe dla zahamowania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

20160812190841_regionalizacjaasfogniska12.08.2016

Załączona mapa obrazuje w/w obszary oraz stwierdzone dotychczas ogniska afrykańskiego pomoru świń.

2016-08-14 13:22:14
(fot. ilustr. pixabay.com, grafika Główny Inspektorat Weterynarii)

12 komentarzy

  1. Czyzby ue potrzebowala wyeliminowac naszą wieprzowinę w jakims kraju czyli eksport ???

  2. cena na pewno spadnie już, a mam sporo do sprzedaży

  3. rano słuchałem w radiu: Chodził redaktor radiowy i pytał rolników na targu – Czy wie pan, że jest zakaz? Odp. Nie wiem, albo muszę z czegoś żyć, itp. Jak możną uniknąć handlu w takim razie… albo rozprzestrzeniania się wirusa

  4. Sprzedacmieso na stolowke do sejmu.

  5. a Ci przy korycie moga spożywać mięso wieprzowe?

    • Toż to Panie kanibalizm! 😉

      • Apoloniusz Pierdółko, brat Kleofasa, też Pierdółki i mąż starej Pierdółkowej

        W całej rozciągłości zgadzam się Twoją światłą wypowiedzią, Mości „bulbulator” – jest to czysty przejaw kanibalizmu. 😆

  6. Заказ

  7. вопрос

  8. 12345

  9. Добрый день

Z kraju