Co zainspirowało lubelską drużynę piłkarską Poker Team?

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się znanej w naszym mieście miłośnikom piłki nożnej drużynie o nazwie Poker Team Lublin – a konkretniej jej osiągnięciom, planom na przyszłość i także nazwie, bo nie ukrywamy, że brzmi ona dość interesująco, albo raczej zagadkowo. Skąd więc taka nazwa? Dowiesz się już wkrótce z dalszej treści artykułu.

Czym w ogóle jest Poker Team Lublin?

Zacznijmy od tego, że Poker Team Lublin to jedna z wielu w naszym mieście amatorskich drużyn piłki nożnej oraz futsalowych, istnieje od 2014 roku i bierze udział w różnych lokalnych rozgrywkach futbolowych. Pierwszy występ przed kibicami zespół zanotował w pucharze KIA Champ, a resztę sezonu spędził nabierając pierwszych szlifów w rozgrywkach ligi orlikowej. Po zakończeniu rozgrywek ligowych niektórzy z zawodników występowali w trzeciej lidze piłki nożnej w barwach Hetmana Żółkniewo, a gdy znów rozpoczęły się rozgrywki amatorskie, Poker Team Lublin wystartował w Pucharze Ligi, rozpoczynając od udanego występu z silnym rywalem, jakim była drużyna RKS Perły. Rok 2014 zespół zakończył wygraną w turnieju Masters pokonując w drodze do finału wszystkich przeciwników.

Podobnie udanie rozpoczął się rok 2015 od zwycięstwa 6:4 nad akademickim zespołem TKKF Róża. Szereg udanych występów, między innymi w Lidze Nike Plagrena pozwolił Poker Team Lublin zakwalifikować się do rozgrywanego w Warszawie międzymiastowego turnieju amatorskich drużyn piłkarskich o nazwie Cosinus Warsaw Club. Pierwsze dwa spotkania zakończyły się wyraźnymi zwycięstwami lublinian, jednak ostatni mecz fazy grupowej niestety zaowocował porażką, która uniemożliwiła awans z grupy. Niemniej jednak jak na pierwszy start w poważnym turnieju wynik i gra wyglądały bardzo obiecująco.

Skąd wzięła się nazwa zespołu?

Jak twierdzą sami gracze drużyny Poker Team Lublin wybór nazwy stanowił właściwie formalność – wszyscy członkowie drużyny przez wiele lat grali amatorsko w pokera, zarówno w kasynach internetowych, jak i turniejach pokera sportowego. A gdy poznali się na tyle dobrze, żeby przejść ze statusu rywali przy stolikach pokerowych do kontaktów towarzyskich, okazało się, że wielu z nich pasjonuje się także piłką nożną – był to więc doskonały impuls do połączenia jednego i drugiego hobby, czego efektem stała się właśnie amatorska drużyna piłkarska o nazwie Poker Team Lublin.

Cechy wspólne pokera i piłki nożnej?

Na pierwszy rzut oka obie te dyscypliny nie mają ze sobą niczego wspólnego, ale tak naprawdę pozory mogą być mylące. Po pierwsze, zacznijmy od ustalenia, czym tak naprawdę jest sport? Zgodnie z powszechnie przyjętą definicją dyscypliną sportową jest każdy rodzaj aktywności, który wiąże się z jakąś postacią współzawodnictwa, a także którego rozstrzygnięcie nie opiera się przede wszystkim na wydarzeniach losowych. W ten sposób bez wątpienia można uznać piłkę nożną za sport, natomiast nie będzie dyscypliną sportową turystyka górska, która na pierwszy rzut oka także jest jedną z wielu odmian aktywności fizycznej – brakuje jej bowiem właśnie aspektu rywalizacji.

Opierając się na powyższej definicji widzimy wyraźnie, że poker także jest dyscypliną sportową, bowiem u jego podstaw leży właśnie rywalizowanie z innymi graczami o uzyskanie jak najmocniejszego układu kart i wygranie rozdania. Należy przy tym rozpatrywać osobno poszczególne odmiany pokera, których jest naprawdę sporo. Na przykład klasyczny poker pięciokartowy, popularny w Polsce nie spełnia wszystkich założeń uznania go za sport, bowiem w dużej mierze o wyniku rozgrywki decydują kwestie losowe, umiejętności gracza mają tutaj drugorzędne znaczenie.

Z kolei tak popularne w kasynach odmiany, jak Omaha, czy Texas Hold’em jak najbardziej mają wszelkie podstawy do uznania ich za dyscyplinę sportową, bowiem zwycięstwo w odmianie np. Texas Hold’em przede wszystkim wymaga od gracza dobrym umiejętności, a losowość ma tutaj naprawdę niewielkie znaczenie. Inaczej mówiąc, dobry gracz wyjdzie z rozdania zwycięsko nawet przy słabych kartach, a kiepski zawodnik polegnie nawet z dobrą kartą w ręku.

Najważniejszymi jednak aspektami wspólnymi dla piłki nożnej i pokera jest doskonałe rozumienie gry oraz wszelkich ich aspektów. Zarówno dla jednej i drugiej dyscypliny niezwykle istotna jest kwestia odpowiedniej taktyki i strategii gry, a także zdolność reagowania na posunięcia przeciwnika, czy też umiejętność ich przewidywania i przeciwdziałania.

Wspólne określenia w piłce nożnej i pokerze

Nawet pod względem nazewnictwa można znaleźć cechy wspólne futbolu i pokera. Najprostszy przykład może chyba stanowić „kareta” – w piłce nożnej mianem tym określa się zdobycie przez jednego z zawodników czterech bramek, a w pokerze układ czterech kart o jednakowej wartości. Widzisz tutaj podobieństwo? Z kolei pięć bramek w meczu jednego gracza określa się mianem pokera, choć akurat w grze karcianej nie jest to układ pięciu kart o jednakowej wartości, a raczej pięciu kolejnych kart w jednym kolorze. Oczywiście to nie jedyne przykłady, warto prześledzić na własną rękę wykorzystywaną w tej grze karcianej terminologię w celu znalezienia w niej odniesień do piłki nożnej, a także wykonać posunięcie odwrotne.

Czy znajomość pokera przydaje się na boisku piłkarskim?

Odpowiedzi na to pytanie musieliby udzielić gracze zespołu Poker Team Lublin, ale naszym zdaniem brzmi ona: TAK. Rzecz jasna nie jest to zależność bezpośrednia, trudno bowiem spodziewać się, że odróżnianie strita od flopa ma jakiekolwiek przełożenie na wynik uzyskany na boisku futbolowym, ale według nas istotną kwestią jest dobrze wyćwiczony umysł. Dobry pokerzysta musi dostrzegać wszelkie niuanse, takie jak mowa ciała u przeciwnika, a także umieć przewidywać jego przyszłe posunięcia, co także może okazać się niezwykle pomocne na boisku futbolowym.

Weźmy dla przykładu choćby mowę ciała. Obserwując zachowanie przeciwnika przy stole do pokera możemy rozszyfrować siłę kart w jego ręku, ta sama zasada obowiązuje na boisku piłkarskim – można na przykład odgadnąć, czy zespół przeciwnika tylko pozornie osłabł i daje się zdominować, czy też mówiąc kolokwialnie daje się wyszaleć naszym zawodnikom kontrolując przy tym grę i gdy siły graczy zespołu atakującego ulegną osłabieniu, zespół ruszy z kontratakiem. A to tylko jeden z wielu możliwych aspektów.

 

Kibicujmy Poker Team Lublin!

Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem pokera, czy też nie, warto z pewnością trzymać kciuki za udane występy na lokalnych boiskach piłkarskich zespołu Poker Team Lublin, są to bowiem ambitni gracze, którzy dodatkowo dodają sporo kolorytu do amatorskich rozgrywek futbolowych w naszym mieście!