Wywiozła córkę do Szkocji, dziewczynka trafiła do rodziny zastępczej. Niebawem 9-latka wróci do domu

61

Współpraca polskich oraz szkockich służb sprawiła, że za miesiąc do Lublina wróci 9-latka, która dwa lata temu została wywieziona z kraju. Szkockie służby orzekły ostatecznie, że dziecko należy odebrać matce, która się nim nie opiekowała.

 

Dziewczynka została wywieziona z Lublina do Szkocji dwa lata temu przez matkę. Jej ojciec niebawem rozpoczął starania nad sprowadzeniem córki z powrotem do domu. Kiedy tylko dowiedział się o problemach dziewczynki i pojawiających się kłopotach, zaczął szukać pomocy u specjalistów. Kobieta bowiem nie zajmowała się córką i nie zapewniała jej opieki, w wyniku czego ta trafiła do rodziny zastępczej.

Jesienią ubiegłego roku ojciec dziewczynki poprosił o pomoc Ministerstwo Sprawiedliwości. Po zapoznaniu się ze szczegółami sprawy, konsul RP w Edynburgu i przedstawiciele Ministerstwa szybko zwrócili się do szkockich służb i wsparli mężczyznę w staraniach o odzyskanie córki. Nie było to jednak takie proste.

– Aby dziewięciolatka mogła wrócić do Lublina, szkockie służby nie tylko chciały uzyskać dokumenty potwierdzające, że jej ojciec nigdy nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej, ale także otrzymać wywiad środowiskowy z polskiej szkoły, do jakiej przed wyjazdem chodziła dziewczynka. Jej ojciec musiał również w marcu tego roku stawić się w Edynburgu na specjalnym przesłuchaniu i postarać się o szkockiego prawnika – wyjaśnia Katarzyna Pochwat z Ministerstwa Sprawiedliwości.

W sprawę dziewięcioletniej Polki mocno zaangażowali się także szkoccy prawnicy. Było to szalenie istotne, gdyż matka, choć odebrano jej dziecko, postanowiła zrobić wszystko, aby dziewczynka nie trafiła do ojca. Złożyła do sądu wniosek, o wydanie zakazu wyjazdu dziewczynki ze Szkocji. Wolała, aby dziecko było w rodzinie zastępczej.

Ostatecznie, dzięki przedstawionym dowodom i opiniom, szkockie służby nie miały wątpliwości, że to ojciec powinien zajmować się córką. Dzięki temu niebawem wróci ona do Lublina. Stanie się to 3 lipca, zaraz po tym, gdy formalnie potwierdzona zostanie decyzja, że dziecko nie musi dłużej przebywać pod opieką rodziny zastępczej.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)
2018-06-03 11:46:12