Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wyniki wyborów samorządowych 2018: Kto został burmistrzem, kto prezydentem w miastach powiatowych województwa lubelskiego

Praktycznie wszędzie znane są już wyniki niedzielnych wyborów samorządowych. Przedstawiamy wyniki, zarówno oficjalne, jak też wstępne w miastach powiatowych naszego regionu.

LUBLIN

Według oficjalnych już wyników niedzielnych wyborów, Krzysztof Żuk uzyskał jeszcze lepszy wynik, niż wskazywały na to sondaże. Zdobył bowiem 62,32 proc. głosów, zostawiając daleko w tyle swojego najpoważniejszego kontrkandydata. Sylwester Tułajew z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 31,48 proc. głosów. Oznacza to, że Krzysztof Żuk zostaje na stanowisku prezydenta Lublina. Trzecie miejsce zajął Jakub Kulesza z komitetu wyborczego Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie z wynikiem 2,99 proc. głosów. Magdalena Długosz otrzymała 1,49 proc. głosów, Marian Kowalski 1,34 proc. zaś na Joannę Kunc zagłosowało 0,4 proc. wyborców. Komitet Krzysztofa Żuka pokonał również PiS w wyborach do Rady Miasta. Zasiądzie tam 19 jego współpracowników, zaś Prawo i Sprawiedliwość będzie mieć tylko 12 radnych. To układ sił znacznie lepszy dla prezydenta, niż w poprzedniej kadencji.

Radnymi z KW Krzysztof Żuk zostali: Mariusz Banach, Elżbieta Dados, Leszek Daniewski, Zbigniew Jurkowski, Magdalena Kamińska, Stanisław Kieroński, Michał Krawczyk, Monika Kwiatkowska, Jadwiga Mach, Bartosz Margul, Marcin Nowak, Adam Osiński, Monika Orzechowska, Jarosław Pakuła, Anna Ryfka, Dariusz Sadowski, Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Marta Wcisło i Maja Zaborowska. Z kolei z KW PiS do rady dostali się: Eugeniusz Bielak, Piotr Breś, Stanisław Brzozowski, Robert Derewenda, Zdzisław Drozd, Piotr Gawryszczak, Marcin Jakóbczyk, Zbigniew Ławniczak, Tomasz Pitucha, Piotr Popiel, Radosław Skrzetuski oraz Małgorzata Suchanowska.

BIAŁA PODLASKA

Nie ma jeszcze ostatecznych wyników głosowania na prezydenta Białej Podlaskiej. Jednak wszystko wskazuje, że największe, gdyż 44 proc. poparcie uzyskał urzędujący prezydent miasta Dariusz Stefaniuk. Na drugim miejscu jest Michał Litwiniuk na którego zagłosowało 32 proc. wyborców. Są to dane z 26 na 29 obwodów. Oznacza to, że obaj kandydaci zmierzą się w drugiej turze wyborów.

BIŁGORAJ

Nie udało się rozstrzygnąć również wyborów na burmistrza Biłgoraja. Zasiadający na tym stanowisku Janusz Rosłan otrzymał 48,66 proc. poparcia, na Wojciecha Glenia zagłosowało 30,97 proc. wyborców, na Piotra Szeligę 11,16 proc. zaś na Jacka Piskorskiego 9,21 proc. mieszkańców, którzy udali się do lokali wyborczych. Oznacza to, że w II turze wyborów zmierzą się Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.

CHEŁM

Także w Chełmie mieszkańcy jeszcze raz udadzą się do urn wyborczych. Nieoficjalne jeszcze wyniki wskazują, że w I turze najwięcej głosów zdobyła urzędująca prezydent Agata Fisz, którą poparło ponad 43 proc. mieszkańców. Zmierzy się ona teraz z Jakubem Banaszkiem, na którego zagłosowało ponad 36 proc. wyborców.

HRUBIESZÓW

Zacięta rywalizacja o fotel burmistrza Hrubieszowa nie przyniosła rozwiązania. Majewska Marta otrzymała 1779 głosów, co daje jej 25,79 proc. poparcia. Tuż za nią, z podobnym wynikiem jest Symczuk Maryla, na którą zagłosowało 1700 osób, dając jej 24.64 proc. poparcia. Obie panie spotkają się w II turze wyborów. Na trzecim miejscu uplasował się Szeląg Piotr uzyskując 18.79 proc. głosów, na czwartym zaś Suchecki Franciszek z 10,36 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęli: Gołębiowski Jan 8,02 proc. głosów, Smal Zbigniew z 6,83 proc głosów i Ciesielczuk Wojciech, który uzyskał 5,58 proc. głosów.

JANÓW LUBELSKI

Mieszkańcy Janowa Lubelskiego nie musieli się zastanawiać komu udzielić poparcia. Do wyborów stanął tylko Krzysztof Kołtyś, który ubiega się już o piątą kadencję. Stanowisko burmistrza pełni on bowiem od 1998 roku. Wyborcy głosowali tylko na TAK, lub NIE. Wyniki pokazały, że Kołtyś otrzymał poparcie.

KRASNYSTAW

Największe poparcie mieszkańców Krasnegostawu zdobył były wieloletni burmistrz Andrzej Jakubiec otrzymując 40,70 proc. głosów. Tuż za nim jest Robert Kościuk który zdobył 38,92 proc. poparcie. Obaj kandydaci spotkają się w II turze wyborów. Trzecie miejsce zajął Andrzej Kmicic z 17,08 proc. głosów, a czwarte Bogusław Warchulski, na którego głosowało 3,3 proc. wyborców.

KRAŚNIK

Według wstępnych, jeszcze nieoficjalnych wyników wyborów, mieszkańców Kraśnika czeka 4 listopada kolejna tura głosowania na Burmistrza miasta. Wszystko dlatego, że na Wojciecha Wilka głosowało 40,85 proc. wyborców, a na Kazimierza Chomę – 35,54 proc. mieszkańców.

LUBARTÓW

W Lubartowie o fotel burmistrza ubiegało się pięcioro kandydatów. Walka rozegrała się głównie pomiędzy Krzysztofem Paśnikiem a Januszem Bodziackim. Pierwszy z nich otrzymał 31,82 zaś drugi 27,50 proc. głosów. Obaj spotkają się w II turze wyborów. Kolejne miejsca zajęli: Jakub Wróblewski, Jarosław Szumiec i Waldemar Gąsior uzyskując odpowiednio 18,66, 18,54 i 3,49 proc. poparcia mieszkańców.

ŁĘCZNA

Nieoficjalnie jeszcze, lecz obecnie wszystko na to wskazuje, że nowym burmistrzem Łęcznej zostanie Leszek Włodarski, który uzyskał 50,26 proc. głosów. Na drugim miejscu znajduje się Piotr Winiarski z 32,53 proc. poparciem, na trzecim zaś Mariusz Fijałkowski, któremu przypadło 17,21 proc. oddanych prawidłowo głosów.

ŁUKÓW

Pomimo sporej różnicy oddanych głosów, nie udało się rozstrzygnąć wyborów również na burmistrza Łukowa. Dariusz Szustek otrzymał 6150 głosów, co daje mu 45,88 proc. poparcia, prawie dwa razy więcej niż Piotr Płudowski, na którego głosowało 3996 mieszkańców, czyli 29,81 proc. głosujących. Obaj ponownie powalczą o stanowisko 4 listopada. Na trzecim miejscu uplasował się Henryk Lipiec, na ostatnim zaś Maciej Nurzyński. Otrzymali oni odpowiednio 1676 i 1582 głosy.

OPOLE LUBELSKIE

Wieloletni burmistrz Opola Lubelskiego Dariusz Wróbel odchodzi ze stanowiska. Uzyskując 3 333 głosy przegrał wybory z jedynym kontrkandydatem, którym był Sławomir Plis. Głosowało na niego 3520 mieszkańców dając mu 51,36 proc poparcia.

PARCZEW

Nie będzie zaś zmiany na stanowisku burmistrza w Parczewie. Kędracki Paweł otrzymał 3564 głosów, czyli uzyskał 57,19 proc. poparcia. Na jego rywala, Adama Domańskiego głosowało 42,81 proc. wyborców, czyli 2668 osób.

PUŁAWY

Wciąż nie ma pełnych wyników wyborów w Puławach. Wszystko wskazuje jednak na to, że w II turze zmierzą się obecny prezydent Janusz Grobel z radnym Pawłem Majem.

RADZYŃ PODLASKI

W Radzyniu Podlaskim o fotel burmistrza walczyły cztery osoby: Lucjan Kotwica, Katarzyna Krupska-Grudzień, Jerzy Rębek i Mariusz Skoczylas. Głosy z kilku obwodów nie zostały jeszcze przeliczone, jednak wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy aby wybrać włodarza miasta, głosować będą raz jeszcze. W II turze zmierzą się dotychczasowy burmistrz Jerzy Rębek i dotychczasowy starosta Lucjan Kotwica.

RYKI

Również z Ryk nie ma jeszcze pełnych wyników, jednak z obecnie znanych danych wynika, że na kolejną kadencję zostanie obecny burmistrz Jarosław Żaczek. Najprawdopodobniej rozstrzygnie się to w pierwszej turze. Jego kontrkandydatami byli: Jerzy Gąska, Jarosław Markiewicz, Jarosław Szlendak i Dorota Wesołek.

ŚWIDNIK

Od 1998 roku Świdnikiem rządzi Waldemar Jakson, minione wybory pokazały wyraźnie, że mieszkańcy są z niego zadowoleni i zmian nie chcą. Oddanych 8625 ważnych głosów dało mu 54,57 proc. poparcie i pozostawiło obu kontrkandydatów daleko w tyle. Waldemar Białowąs otrzymał 24,70 proc. głosów zaś na Mariusza Wilka głosowało 20,73 proc. wyborców.

TOMASZÓW LUBELSKI

W Tomaszowie Lubelskim o fotel burmistrza walczą Mariusz Cichocki, Leszek Galant, Ryszard Sobczuk i Wojciech Żukowski. Ze wstępnych wyników wychodzi na to, że wybory zostały rozstrzygnięte w pierwszej turze, a wygrał je Wojciech Żukowski.

WŁODAWA

We Włodawie z wynikiem 59.88 proc. głosów w wyścigu o fotel burmistrza zwyciężył Wiesław Muszyński. Otrzymał on 3 260 głosów. Mniejsze poparcie uzyskał Andrzej Odyniec, na którego swoje głosy oddało 1 358 osób. Dało mu to 24.94 proc. poparcia. Na Jerzego Września głosowało 826 wyborców, co sprawiło, że z wynikiem 15.17 proc poparcia znalazł się na trzecim miejscu.


ZAMOŚĆ

Mieszkańcy Zamościa wybierali prezydenta miasta spośród czterech kandydatów. Największym zaufaniem obdarzyli urzędującego Andrzeja Wnuka, który uzyskał 51,76 proc. głosów. W tym przypadku przewaga była również imponująca, gdyż Marta Pfeifer, radna rady miasta, która zajęła drugie miejsce, uzyskała jedynie 19,16 proc. poparcie.

(fot. lublin112.pl)

15 komentarzy

  1. Żuk i 19 z PO Brak komentarza, to koniec tego miasta

    • brawo Panie Prezydencie, brawo radni z z komitetu wyborczego Żuka

      • Największe zwycięstwo Krzysztof Żuk odnotował wśród osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie. Obecny prezydent zdobył tam ponad 85 proc. (97 głosów). Sylwester Tułajew i Jakub Kulesza uzyskali tam po 6 głosów.
        Cóż, jaki elektorat taki prezydent

    • Zadzwon do prezesa i placz w sluchawke 🙂

    • Skoro to dla was „koniec tego miasta” to może zrzeknijcie się tych 12 mandatów.
      I tak nie macie żadnego szacunku dla mieszkańców, którzy dokonali takiego a nie innego wyboru.
      Wy nawet nie macie szacunku dla tych, którzy oddali głos na Tułajewa.

    • taki z Ciebie Lublinianin jak z Morawieckiego premier. Nie podoba się – zawsze mogłeś sam wystartować w wyborach. Jaki miałbyś wynik? Ponad 62% poparcia? Wątpimy. Koniec miasta to byłby jakby prezydentem został ten co zawsze był przeciwko a pierwszy był i najwięcej miał do powiedzenia na otwarciach czy oddaniach inwestycji przeciwko którym głosował. Nadążasz? Bo z całym szacunkiem do Ciebie – nie sądzę.

    • To płacz, albo wracaj na swoją wieś.

  2. Zapomniano już ile dziwnych afer narobiło PO, ile kasy poszło w te „lepsze” województwa na infrastrukturę. Niech rządzi zatem PO. Polska to taki dziwny kraj, że jednak ludzi bulwersują fakty polityczne ale podczas wyborów o tym się kompletnie zapomina.

    • To może niech „dobra zmiana” w sądach przypomni o tych „dziwnych aferach”.
      Bo cały czas głośno szczekacie ale wyroków jakoś nie widać.

  3. Mieszkaniec Lublina nie znam kandydatów z Biłgoraja Lubartowa podajcie z jakiego komitetu startowali i kto ich popierał

  4. Jakoś nie widzę zachwytu sukcesem PO/PSL w sejmiku lubelskim. Gdzie Sosnowski, Hetman, Pawalak? Czyżby totalna porażka i należy swój sukces opierać wyłącznie na Żuku zaklinając rzeczywistość?
    https://www.tvp.info/39587790/naplywaja-oficjalne-wyniki-koalicja-obywatelska-i-psl-traca

    • he he he ale żeś sobie znalazł wiarygodnie źródło informacji. A słyszałeś że według TVPPISinfo to Jaki wyprzedzał cały czas Trzaskowskiego w sondażach, a po wyborach stwierdzili że Trzaskowski nie zgodził się na udział w drugiej turze? XD. Ciemny lud to kupił? A sukces w mieście jest bezapelacyjny, bo Żuk zmiażdżył konkurencję i zmniejszył udział radnych PiS w radzie miasta. To kto tu zaklina rzeczywistość?

      • Jak na razie to PSL stracił najwięcej. W sejmikach czterech województw na pewno a zanosi się na więcej, Więc kto jest wygranym?

  5. A ja już olałem ten kraj. Jest mi z tym wyśmienicie dobrze. Podatki też zatrzymam, bo to nie mój kraj.

Z kraju