Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Wyniki kampanii Rowerowa Wiosna 2018. Ponad 68 tysięcy aktywnych przyjazdów do szkoły w maju

Największa edukacyjna kampania rowerowa w Lublinie, zachęcająca do codziennego, aktywnego docierania do szkoły, czyli Rowerowa Wiosna, dobiegła końca. Tegoroczna edycja okazała się pod wieloma względami rekordowa. W niedzielę jej uczestnicy będą świętować finał kampanii na Słonecznym Wrotkowie.

Przez 18 dni szkolnych maja aż 5662 uczniów i uczennic z 40 lubelskich szkół podstawowych wzięło udział w rowerowej kampanii i codziennie przyjeżdżało na lekcje rowerem, hulajnogą, deskorolką lub na rolkach. W sumie młodzież przyjechała aktywnie do szkoły aż 68 383 razy. To o 30 tys. przejazdów więcej niż w zeszłorocznej akcji! Rowerowa frekwencja (odsetek aktywnych przyjazdów) wśród szkół wyniosła ogółem 60%. Podwoiła się też liczba klas biorących udział w kampanii (aż 452 – akcja dotyczy klas 4-7 SP), w stosunku do 2017 r.

Kampania w tegorocznej edycji zanotowała skokowy wzrost jeśli chodzi o statystyki. Liczba uczestników zwiększyła się o 2700 osób (w 2017 – 2969). Dokładnie o 30500 wzrosła ilość aktywnych przyjazdów (rok temu – 37863). Przybyło nam też zwycięzców w kampanii (uczniowie, którzy mieli min. 15 aktywnych przyjazdów w maju) – rok temu było ich 1460, teraz – 3027 uczniów.

Każdy z 5662 uczniów i uczennic z 40 szkół (15 szkół brało udział w kampanii po raz pierwszy) przynajmniej raz przyjechał na lekcje rowerem lub w inny aktywny sposób. Rywalizowali oni o nagrody rzeczowe – sportowe plecaki. By otrzymać nagrodę należało wykonać minimum 15 przyjazdów w maju i ten wynik osiągnęło aż 3027 uczniów i uczennic, z czego 1316 dojechało 18 razy, maksymalną liczbę aktywnych podróży do szkoły.

W każdej biorącej udział w akcji szkole jedna najbardziej aktywna klasa (ta, która utrzymała najwyższą frekwencję w Rowerowej Wiośnie) otrzyma grupową nagrodę w postaci wejściówek do Aqua Lublin lub na warsztaty do instytucji kultury (Dom Słów lub Galeria Labirynt).

Dwie najbardziej aktywne rowerowo szkoły, czyli te, które miały najwyższą frekwencję – w kategorii szkoła duża (powyżej 300 uczniów i uczennic w klasach 4-7) i szkoła mała (poniżej 300) – otrzymają rowerowe parkingi – zadaszone wiaty (ufundowane przez LPEC S.A.), które jeszcze w czerwcu staną przed tymi placówkami. Które szkoły okazały się najlepsze? Ranking zostanie wkrótce ogłoszony.

W niedzielę 17 czerwca o godz. 11.30 uczestnicy i uczestniczki Rowerowej Wiosny spotkają się na Placu Litewskim i wspólnie przejadą rowerami na Słoneczny Wrotków, gdzie zostaną wręczone główne nagrody dla najbardziej rowerowych klas i szkół. W tym miejscu odbędzie się też EkoPiknik Rodzinny z całym szeregiem atrakcji i konkursów z nagrodami.

W kampanii brał też udział młody lubelski youtuber Wiktor Bis, z kanału Wik and Kuba, który promował szkolną akcję, ogłaszał konkursy z nagrodami oraz promował kulturę rowerową w filmikach edukacyjnych.

Rowerowa Wiosna jest kampanią edukacyjną, poza zdrową rywalizacją odbyło się ponad 50 spotkań teoretycznych poświęconych zasadom bezpiecznej jazdy rowerem oraz 30 zajęć praktycznych dla klas z bezpiecznego poruszania się rowerem w ruchu drogowym. W czerwcu odbędzie się też nowatorskie działanie – po raz pierwszy w Lublinie zostaną przeprowadzone „holenderskie” egzaminy na kartę rowerową, gdzie uczniowie w normalnym ruchu drogowym będą ćwiczyli prawidłowe manewry. Tego typu egzamin odbędzie się w tym roku w trzech lubelskich podstawówkach – SP nr 2, SP nr 32 i SP nr 52.

Organizatorem Rowerowej Wiosny jest Towarzystwo dla Natury i Człowieka – Porozumienie Rowerowe we współpracy z Urzędem Miasta Lublin, w ramach Loverowego Lublina. Kampania jest finansowana przez Miasto Lublin.

2018-06-16 08:45:58
(fot. nadesłane)

Jeden komentarz

  1. Niestety po weryfikacji wszystkie nagrody zostały odebrane. Okazało się bowiem, że 99% przejazdów rowerem odbywało się o chodnikach, a 99% przejazdów na rolkach, hulajnogach biegło po DDR. Legenda miejska głosi, że podobno był jeden dzieciak, który jeździł rowerem wyłącznie po jezdniach i DDR, ale niestety zderzył się na DDR z jadącym do szkoły rolkarzem.

Z kraju