Wybrano dostawcę paliwa dla planowanej w Lublinie elektrowni. Jest nim lubelski Ursus (foto)

Choć budowa w Lublinie opalanej biomasą elektrowni jest dopiero w planach, norweska spółka wybrała już dostawcę paliwa. Będzie nim lubelski Ursus, a dokładniej należąca do niego firma.

 

Norweska spółka TergoPower Lublin, która przy ul. Mełgiewskiej chce zbudować ekologiczną elektrownię, podpisała umowę na dostawę biomasy z firmą Bioenergia Invest S.A., której właścicielem jest lubelski Ursus. Przyszła elektrownia ma mieć moc ok. 49.9 MW(e), co oznacza, że zapewni energię elektryczną dla około 112 000 gospodarstw domowych. Ma być nowoczesną, przyjazną dla środowiska, w pełni bezpieczna inwestycją, która zwiększy bezpieczeństwo energetyczne miasta. Podstawowym paliwem wykorzystywanym w elektrowni ma być słoma.

Często pojawiały się pogłoski, że biomasa będzie sprowadzana z zagranicy. Głównie dlatego, że w innych tego typu zakładach paliwo dostarczane jest z Afryki czy Indonezji. Tymczasem dzięki zawartej z Ursusem umowie, słoma ma pochodzić z Polski a głównie z naszego regionu. Dzięki temu mają zyskać też rolnicy z województwa lubelskiego. Zostaną zaoferowane im długoterminowe kontrakty na dostarczanie biomasy do elektrowni. Jak zapowiada firma, do producentów surowca, czyli słomy, trafi w ten sposób kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.

– Zielona energia to bardzo ważny element strategii każdego miasta. Cieszę się, że w Lublinie coraz częściej pojawiają się firmy, takie jak TergoPower, które chcą realizować inwestycje z zakresu energii odnawialnych. Pozwoli to przyczynić się do tego, aby Lublin stał się zielonym miastem, który będzie korzystał z bezpiecznej i ekologicznej energii – mówi Karol Zarajczyk, Prezes Zarządu Ursus S.A. Zawarta z Norwegami umowa ma obowiązywać przez 15 lat od momentu pełnego pierwszego roku działalności elektrowni.

Należąca do Ursusa Bioenergia Invest S.A jest jednym z pierwszych i największych producentów biomasy rolnej w Polsce. Spółka ma także zagraniczne doświadczenia w tym obszarze. Obecnie spółka posiada ponad dwadzieścia linii do brykietowania i peletowania słomy i siana, zlokalizowanych w Polsce, a głównie na Lubelszczyźnie, na terenach rolniczych. Każda z tych linii stanowi mobilne mini przedsiębiorstwo dostarczające biomasę do celów przemysłowych stosowaną w profesjonalnej energetyce. Nowe linie produkcyjne mają wydajność do 1.000 ton brykietu lub 600 ton peletu miesięcznie.

– Dostawy do TergoPower to bardzo duży projekt, jednak jesteśmy do niego bardzo dobrze przygotowani, a nasze doświadczenia w zakresie pozyskiwania słomy, na rynku lubelskim i dotychczasowa współpraca z setkami rolników, były kluczową kwestią przy przygotowaniach do podpisania kontraktu – zaznaczył Tadeusz Kasjanowicz, Prezes Zarządu Bioenergia Invest S.A. Co więcej, umowa ma zapewnić nowe miejsca pracy. – Przy realizacji kontraktu znajdą pracę tysiące mieszkańców Lubelszczyzny. Będą to miejsca pracy przy zbiorze słomy, zwózce, stertowaniu, całorocznym transporcie do elektrowni, oraz w samej elektrowni – dodaje Kasjanowicz.

(fot. nadesłane)
2016-08-26 08:00:32