Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wola Zadybska: Bocian odleciał i… przyleciał z powrotem do gniazda

Pomimo, że bociany już odleciały z kraju, jeden z nich postanowił wrócić z powrotem do gniazda, w którym się wychował. Ptak pojawił się kilka dni temu w Woli Zadybskiej w gm. Kłoczew.

Wczoraj skontaktowała się z nami córka, jednej z mieszkanek Woli Zadybskiej, która poinformowała, że do gniazda w pobliżu zabudowań wrócił bocian. Ptak pojawił się kilka dni temu w miejscu gniazdowania. Bocian spaceruje w dzień ochoczo z krowami a noce spędza w gnieździe. Jak przekazała nam Czytelniczka, w obawie przed zimą, zadzwoniła z pytaniem jak pomóc bocianowi.

Skontaktowaliśmy się z Fundacją Albatros z Bukwałdu, gdzie znajduje się Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich. Uzyskaliśmy garść informacji co robić, kiedy bocian wraca do kraju przed zimą lub wcale nie odlatuje. W okresie jesiennym ptaki są w stanie sobie same zapewnić pożywienie. W momencie kiedy spadnie śnieg i pokrywa jest na tyle gruba, że bociany nie są w stanie zdobyć pożywienia, wtedy pozostaje dokarmianie we własnym zakresie. Warto jednak zgłosić ptaka do projektu „Poszukujemy zimujących bocianów” tutaj – kliknij.

Niestety co roku niektóre z bocianów podejmują próbę przezimowania w Polsce. Co ciekawe jest to coraz częstsze zjawisko, ze względu na ciepłe zimy i dostęp do pożywienia, także tego na śmietniskach. Wśród bocianów, które pozostają są ptaki osłabione czy okaleczone jak i sprawne fizycznie. Głównym problemem dla zwierzęcia w okresie zimowym jest dostęp do pokarmu. Warto przed zimą zgłosić takiego bociana do projektu lub do najbliższej organizacji zajmującej się dzikimi ptakami. Otrzymamy tam informacje jak poradzić sobie z przezimowaniem ptaka.

Co ważnie nie należy go łapać na siłę. Dzikie zwierzę może wyrządzić nam krzywdę ewentualnie, co bardziej prawdopodobne, my możemy doprowadzić do uszkodzeń ciała bociana. W przypadku ptaków w dobrej kondycji, sprawnie latających, które nie odleciały do ciepłych krajów, lecz pozostały na terenach lęgowych, nie należy podejmować żadnych działań ograniczających im swobodę.

– U części ptaków może dochodzić do zaburzeń instynktu migracji. Być może obserwujemy narodziny nowej strategii, polegającej na próbie przetrwania, przez niektóre osobniki, trudnych warunków pogodowych bez narażania się na niebezpieczeństwo wędrówki co, jeśli się powiedzie, daje wiosną pierwszeństwo w wyborze najlepszego gniazda – informuje serwis bociany.pl.

Pamiętajmy!

Bociany które pozostają na zimę w Polsce, to osobniki osłabione, chore bądź kalekie. Bez interwencji człowieka z reguły skazane są na śmierć. W takich przypadkach należy szukać pomocy w ośrodkach rehabilitacji zwierząt, ptasich azylach itp., gdzie ptaki miałyby szansę przezimować pod opieką fachowców. W zorganizowaniu oględzin zwierzęcia przez weterynarza, czy przetransportowaniu do specjalistycznego ośrodka, może pomóc urząd gminy, gdzie warto zwrócić się z prośbą o interwencję.

Jeśli zobaczysz bociana białego w okresie od 15.09 do 10.03 zgłoś to w ramach Akcji „Poszukujemy zimujących bocianów”

Tutaj znajduje się pełny poradnik co robić w przypadku zauważenia bociana, który podjął próbę zimowania w kraju – kliknij.

2014-10-19 10:12:29
(fot. lublin112.pl)

3 komentarze

  1. fątaś zwyczajny od szlafmycy

    Źle się dzieje. Bardzo źle. Bowiem powszechnie wiadomo, że bociany mają pokaźny wpływ na populację ludzką.
    Jak nie odlatują, wzrost populacji człowieczej jest całkowicie zagrożony, bo jak nie polecą to nie przyniosą, tym bardziej, że drugie poważne źródło powstawania człowieczeństwa, zagonki kapusty, też coraz bardziej zanikają, od czasu jak beczki do jej kiszenia wykorzystywane są do konserwacji noworodków (niedawno głośna sprawa kryminalna).

    • A u mnie w rodzinie problemu nie ma co roku +1 obywatel w domu wiecej. Z tymi bocianami go mit, trzeba wczesniej chodzic spac ze swoja druga polowka. Teraz ciemno juz ok 19-20 wiec korzystajcie poki czas. Pozdro.

  2. wystraszył się eboli na czarnym lądzie hahaha

Z kraju