Włodawscy strażacy powalczą o miliony na sprzęt i remonty jednostek

Budowa centrum bezpieczeństwa, punktu ratownictwa specjalistycznego, przebudowa i rozbudowa strażnic, do tego zakup wyposażenia i pojazdów ratowniczo – gaśniczych. Takie plany mają strażacy z powiatu włodawskiego, którzy planują niebawem złożyć wniosek na uzyskanie na ten cel dofinansowania.

 

W projekcie „Wzmocnienie bezpieczeństwa Strefy Euroregionu Bug na styku granic Polski, Białorusi i Ukrainy” weźmie udział strona Polska i Białoruska. Projekt dotyczy modernizacji oraz wyposażenia w nowoczesny sprzęt jednostek straży pożarnej po obu stronach granicy. W ramach przedsięwzięcia beneficjenci oraz partnerzy zamierzają uzyskać kwotę ponad 2 mln 774 tys. euro.

Środki te mają zostać spożytkowane na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców w rejonie przygranicznym. Z najważniejszych elementów warto wymienić budowę gminnego centrum bezpieczeństwa i monitoringu rzeki Bug w Orchówku w gminie Włodawa jak też budowę w samej Włodawie ochotniczego punktu ratownictwa specjalistycznego. Ma on powstać na bazie Ochotniczej Straży Pożarnej. Do tego przebudowę, rozbudowę jak też remont strażnic OSP w gminie Hańsk i Urszulin.

Jednak aby podnieść skuteczność prowadzonych akcji ratunkowych, potrzebny jest nowoczesny sprzęt. W projekcie zapisano 25 tys. euro na zakup wyposażenia dla jednostki Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie. Z kolei zakup nowych samochodów ratowniczo – gaśniczych zaplanowano dla jednostek OSP w gminach Hanna, Stary Brus, Włodawa, Wyryki i Urszulin.

Strona białoruska postawiła na budowę centrum zarządzania kryzysowego w Domaczewie, remont jednostki straży w Brześciu, zakup komputerów oraz cysterny. Do tego dodatkowe szkolenia strażaków. Beneficjenci jeszcze w tym miesiącu zamierzają złożyć odpowiedni wniosek w tej sprawie.

(fot PSP Włodawa)
2016-12-03 18:09:00