Włodawa ma nowe miasto partnerskie. To Kamieniec Podolski na Ukrainie (zdjęcia)

60

Podczas odbywającego się w ubiegłym tygodniu we Włodawie Festiwalu Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem, władze miasta podpisały umowę partnerską. Zawarł ją także powiat włodawski.

 

W minionym tygodniu, w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego we Włodawie podpisane zostało porozumienie, na mocy której ukraińskie miasto Kamieniec Podolski stało się oficjalnie miastem partnerskim Włodawy. Umowę partnerską podpisali burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński i zastępca prezydenta Kamieńca Podolskiego Vadym Savchuk.

Umowa zobowiązuje partnerów do wymiany informacji i doświadczeń oraz współpracy polegającej na wspieraniu inicjatyw społeczności lokalnych zmierzających do integracji społecznej, naukowej, edukacyjnej i kulturalnej. Oba samorządy będą również wspierały rozwoju kontaktów międzyludzkich min. poprzez wspólny udział w imprezach kulturalnych i sportowych.

– Zawarcie umowy partnerskiej z Kamieńcem Podolskim, ponad 100-tysięcznym miastem na Ukrainie, świadczy o wysokiej pozycji Włodawy na arenie międzynarodowej. Nasze miasto cieszy się renomą i jest postrzegane jako partner lojalny i godny zaufania. Inicjatywa nawiązania współpracy wypłynęła z Kamieńca. Jej wielkim orędownikiem był Denys Shevczuk doradca prezydenta Kamieńca Podolskiego – mówi burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Porozumienie o współpracy z Kamieńcem Podolskim zawarły również władze powiatu włodawskiego. Niejako przy okazji partnerstwa podpisały również szpitale, szkoły oraz Teatr Tańca Narodowego „Podyh” i Zespołu Tańca Ludowego „Polesie”.

Kamieniec Podolski to ukraińskie miasto położone w obwodzie Сhmielnickim. Jest ośrodkiem przemysłu maszynowego, elektrotechnicznego, spożywczego i włókienniczego. W mieście działa Narodowy Uniwersytet im. Iwana Ohijenki oraz Państwowy Uniwersytet Rolniczo-Techniczny. Najcenniejszym zabytkiem Kamieńca jest zespół urbanistyczno-architektoniczny Starego Miasta i twierdza w Kamieńcu Podolskim znana wszystkim z powieści Henryka Sienkiewicza „Pan Wołodyjowski”.

61

(fot. nadesłane)
2018-07-19 19:50:18