Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Wielkie sprzątanie lasów, jezior i terenów rekreacyjnych. W akcji więźniowie

W ubiegłym tygodniu odbył się finał 23. edycji akcji Sprzątanie Świata. Przebiegał on pod hasłem „Podaj dalej… drugie życie odpadów”. W akcji brali także udział więźniowie z kilku Zakładów Karnych z naszego regionu.

W tegorocznej ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata – Polska” wzięli udział osadzeni w Areszcie Śledczym w Lublinie jak też w Zakładach Karnych w Hrubieszowie, Zamościu, Włodawie i Opolu Lubelskim. Więźniowie sprzątali głównie tereny zielone oraz rekreacyjne. Porządek przywracano także w miejscach, gdzie w wakacje tłumy turystów pozostawiły po sobie wiele odpadków. Udział skazanych w tym przedsięwzięciu miał też aspekt edukacyjny. Dla uczestników akcji zorganizowano m.in. audycje o tematyce ekologicznej.

Areszt Śledczy w Lublinie w porozumieniu z Miejskim Ośrodkiem Rekreacji i Sportu przygotował udział w akcji dla grupy osadzonych, którzy pod baczną opieką strażników porządkowali tereny zielone oraz ścieżki rowerowe w pobliżu Zalewu Zemborzyckiego. – Działanie to spotkało się z pozytywnym odzewem, tak wśród samych użytkowników ścieżki, jak i władz lokalnych. Również sami osadzeni pozytywnie ocenili możliwość uczestnictwa w akcji, ceniąc jego proekologiczny i prospołeczny charakter – wyjaśnia por. Ewa Krawczyk-Ornal z Aresztu Śledczego w Lublinie. Co ważne, część osadzonych codziennie wychodzi do pracy przy porządkowaniu terenów miasta w ramach umowy zawartej ze Strażą Miejską.

W Hrubieszowie w akcję włączono osadzonych odbywających karę w warunkach zakładu karnego typu półotwartego. Poza mury więzienne wyszła grupa 21 skazanych pod opieką wychowawców działu penitencjarnego. Urząd Miasta zapewnił worki na śmieci i rękawice robocze. Podczas akcji zebranych zostało kilkadziesiąt worków śmieci. Z kolei w Zamościu w akcji wzięło udział 45 więźniów. Skazani sprzątali tereny przylegające do jednostki penitencjarnej czyli ul. Wyszyńskiego, Hrubieszowską, Al. Jana Pawła II oraz tereny zielone sąsiadujące z zamojskim zalewem. W tym roku akcję rozszerzono o miejscowości położone nieopodal Zamościa, w których więźniowie na co dzień wykonują prace nieodpłatne na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Grupa skazanych z Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim porządkowała zaśmiecone miejsca w okolicach stacji kolejki wąskotorowej, kąpielisko miejskie, zajmujący obszar 2 hektarów dawny cmentarz żydowski. Do tego posprzątano teren ścieżki edukacyjno-przyrodniczej „Kleniewo”, która wytyczona jest na terenie projektowanego Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Pustelnia-Jankowa. Uprzątnięty został również teren przy drewnianym młynie wodnym usytuowanym przy spiętrzeniu rzeki Chodelki. – Ogólnoświatowa akcja po raz kolejny stała się pretekstem do włączenia osadzonych do użytecznej inicjatywy, ukłonem dla lokalnej społeczności, korzystającej z miejsc uporządkowanych przez osadzonych jak również lekcją historii. Podobne działania kreują również pozytywny wizerunek Służby Więziennej wśród lokalnej społeczności – wyjaśnia por. Beata Fronczek z opolskiego Zakładu karnego.

Z kolei włodawscy więźniowie sprzątali Jezioro Białe. W akcji wzięło udział 50 osadzonych oraz funkcjonariusze z działu penitencjarnego tej jednostki. Do pomocy włączyli się również funkcjonariusze, którzy należą do koła wędkarskiego. Tam po sezonie turystycznym mieli sporo do roboty. – To, co zastaliśmy na terenie Okuninki i pod wodą Jeziora Białego, nie tylko nas zaskoczyło, ale przede wszystkim załamało. To nie były jakieś pojedyncze śmieci, ale w niektórych miejscach regularne składowiska śmieci. Czasem tak jest, że tak wielu zawdzięcza przyjemność obcowania z czystym akwenem dosłownie garstce zapaleńców – wyjaśnia por. Robert Jaroszewicz. Oprócz sprzątania Jeziora Białego, grupa 10 osadzonych wspólnie z wychowawcą oraz Placówką Straży Granicznej we Włodawie posprzątali cmentarz wojenny i jego okolice.

(fot. Służba Więzienna)
2016-09-20 19:46:47

5 komentarzy

  1. Myślałem że może głupiego wujasa gdzieś na foto ujrze

  2. Takie sprzątania powinny być normalnością, a nie „od święta”, bo miejsc do sprzątania jest aż nadto, a poza tym niech darmozjady przyniosą choć trochę pożytku…

  3. A czemu im ryje zakrywacie?

  4. Dlatego, że 37latku ludzie mają twarze,jakby mieli ryje to by nie zakryli.

  5. Protestuje przeciwko wykorzystywaniu więźniów do takich prac!! To ludzie sa i należy im się szacunek oraz prawo do odpoczynku darmowych siłowni i wyżywienia a nie do smierdzacych śmieci a bhp maja zapewnione? Rękawiczki badania albo chwytaki do zbierania tych śmieci?

Z kraju