Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Czy rowery publiczne w Lublinie są bezpieczne? Aktywiści Porozumienia Rowerowego wykryli szereg usterek

W niedzielę 25 marca, aktywiści Porozumienia Rowerowego sprawdzili jak wygląda stan techniczny rowerów znajdujących się w systemie Lubelskiego Roweru Miejskiego. Ten film pokazuje, że część jednośladów jest w fatalnym stanie technicznym, grożącym potencjalnemu rowerzyście wypadkiem.

Rowery, które trafiły do stacji miały być świeżo po przeglądach. Jak widać po audycie stanu technicznego, wykonanym przez aktywistów Porozumienia Rowerowego, niektóre jednoślady nie powinny w ogóle znaleźć się w stacjach.

Ruszające się siodełka i kierownice, zerwane linki od hamulców, to tylko część uchybień jakie znaleźli testujący jednoślady. Szereg wykrytych usterek obniża komfort i bezpieczeństwo jazdy tymi rowerami, a przede wszystkim może stać się przyczyną groźnych wypadków.

System wystartował 21 marca, po 4-miesięcznej przerwie. Wśród sprawdzanych rowerów były te wypożyczone już w tym sezonie, jak i te, które jeszcze nie wyjechały na ulice miasta. Pełny raport z audytu zostanie ogłoszony niebawem.

2018-03-26 18:30:06
(fot. wideo LublinRowerem.pl)

32 komentarze

  1. Co za idioci. Nie stać ich nawet na własny rower a krytykują miejskie rowery. Ja bym podejrzewał, że sami autorzy tego filmu zdewastowali rowery

    • Taka prawda, że takie usterki to można zrobić zwykłym śrubokrętem i kluczem ampulowym, tak samo jak i je bardzo szybko usunąć. Jeżdżąc na własnym rowerze, nie raz miałem gorsze przypały, a nie oszczędzałem go, i większość z nich byłem w stanie naprawić na miejscu bez wożenia ze sobą całej skrzynki z narzędziami. Linka nie jest urwana, tylko odczepiona od hamulca, też wystarczy ją przykręcić.
      Po za tym te rowery są stale monitorowane i przypominam, że każdy kierowca, czy to samochodu czy roweru, ma obowiązek przed jazdą sprawdzić stan techniczny pojazdu. W przypadku gdy taki rowerek będzie stał w miejscu cały czas na jednej bazie, system szybko wychwyci, że coś jest nie tak. Dodatkowo, jeśli wypożyczasz rower, samochód, czy inny pojazd mechaniczny i widzisz, że jest niesprawny, masz obowiązek jak najszybciej w pierwszej kolejności zgłosić to jego właścicielowi. Zostało to zrobione, czy pierw poszło do mediów, a zgłoszenie do operatora rowerów miejskich czeka na pełny raport?

  2. Brawo! Świetna robota. Takiego złomu jak w Lublinie nie widziałem w żadnym innym mieście w Polsce. Proponuję Panom sprawdzić następnym razem czy usterki w tych rowerach z filmu zostały naprawione. A komuś z UM sugeruję audyt serwisu LRM.

Z kraju