Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

We wtorek rusza sezon turystyczny w Muzeum w Kozłówce. Zobacz jakie atrakcje przygotowano

Po zimowej przerwie, we wtorek 21 marca Muzeum Zamoyskich w Kozłówce otwiera swoje drzwi dla zwiedzających. Na tegoroczny sezon turystyczny przygotowano wiele atrakcji.

Wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego, we wtorek 21 marca nastąpi otwarcie wystawy „Orły, sokoły… w obiektywie”. Zostaną na niej przedstawione fotografie ptaków łowczych, czyli ptaków drapieżnych, układanych i używanych do polowania. Będą to zarówno ptaki wysokiego lotu – sokoły (białozór, raróg, sokół wędrowny), jak i ptaki niskiego lotu – orły i jastrzębie, a wśród nich, orzeł przedni i krogulec. Zobaczymy piękno ptaków drapieżnych, począwszy od piskląt do dorosłych osobników. Zdjęcia były wykonywane w Polsce, w Świętym Antonie na Słowacji, ale są też fotografie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wykonane podczas Festiwalu Sokolniczego w Abu Dhabi. Oprócz ptaków turystów przywita też pointer – pies podsokoli.

Tego samego dnia, w Galerii Sztuki Socrealizmu, nastąpi otwarcie wystawy „Współczesny Pejzaż Miejski”. Będzie to kolejny pokaz prac artystycznych ze zbiorów własnych muzeum, których tematem przewodnim jest krajobraz polskich miast. Ten popularny gatunek twórczości plastycznej, zwany inaczej wedutą (wł. veduta – widok), rozpowszechniony w Europie od XVIII wieku, jest także licznie reprezentowany w kozłowieckiej kolekcji XX-wiecznej sztuki współczesnej. W ekspozycji dominują przede wszystkim widoki „starej” i nowej Warszawy, uzupełnione motywami zaczerpniętymi z Gdańska, Łodzi czy Bystrzycy Kłodzkiej. Prezentowane prace wykonane zostały w pracowniach znanych polskich artystów-plastyków: Bronisławy Wilimowskiej, Krystyny Cękalskiej, Stanisława Żółtowskiego, Mariana Puchalskiego, Aleksandra Sołtana czy Janusza Wildena.

W dniach 1-2 kwietnia będzie okazja na kupno biletów w niższych cenach. „Polska Zobacz Więcej – weekend za pół ceny” to projekt Polskiej Organizacji Turystycznej, w którym muzeum uczestniczy od początku jego istnienia. W tym roku przygotowano specjalną promocję na zwiedzanie. Obowiązywać będzie 50% rabatu na bilet normalny do Powozowni (z 5 zł na 2,5 zł) i Galerii Sztuki Socrealizmu (z 7 zł na 3,5 zł). Promocyjne bilety będzie można zakupić od 21 marca do 2 kwietnia w kasie Muzeum w godzinach jej funkcjonowania. Sobota 22 kwietnia to Dzień Wolnej Sztuki 2017 – „Ej, przeleciał ptaszek”. Obiekty na ekspozycji z motywem ptasim będą motywem przewodnim tegorocznej akcji.

1 maja odbędzie się Strażacka Majówka i Manewry Kulinarne, czyli pokazy możliwości bojowych strażaków, prezentacje wozów strażackich, festiwal kuchni polowych. Nawiązanie do tradycji strażackich Aleksandra Leszka Zamoyskiego – założyciela straży pożarnej w Kozłówce. 18 maja nastąpi otwarcie wystawy „Magia Uranowego szkła” z prywatnej kolekcji JE Ambasadora Republiki Peru w Polsce, Alberto Salas Barahony. Szkło uranowe osnute jest nutą tajemniczości ze względu na użyte do jego produkcji związki uranu. Pierwsze użycia tych związków do barwienia szkła były zapewne przypadkowe. Następnie w 1789 niemiecki chemik Martin Klaproth, w wyniku eksperymentów z tlenkiem uranu użył go jako barwnika do produkcji szkła. Do produkcji używano odpady z kopalni uranu na terenie Czech. W końcu lat 40. XX wieku popularność szkła uranowego spadła z powodu skojarzeń z bronią atomową, strachu przed promieniowaniem, ograniczeniem dostępności uranu w okresie zimnej wojny. Współcześnie szkło barwi się uranem tylko okazjonalnie.

20 maja to Noc Muzeów, czyli bezpłatne zwiedzanie pałacowej ekspozycji w towarzystwie dam w strojach z epoki. Tydzień później, 27 maja zaplanowano Poetycką Kozłówkę, czyli otwarte spotkanie miłośników poezji z całej Polski, wraz z prezentacją własnej twórczości oraz recytacją wierszy o Kozłówce. Na 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka przygotowano promocyjne ceny oraz gry i zabawy dla dzieci. 9 czerwca odbędzie się otwarcie wystawy „Chwal ćwik! Żywa tradycja sokolnictwa”. Nawiązuje ona do wpisu sokolnictwa na listę niematerialnego dziedzictwa oraz starań wpisania na listę UNESCO. Przypomina o polskiej tradycji sokolnictwa, w tym o użytkowej roli sokołów.

10 czerwca odbędzie się Konferencja „Intelektualia Myśliwskie” , czyli dyskusje, referaty nawiązujące do sokolnictwa, myślistwa oraz ich motywów w literaturze i sztuce. 24 czerwca to Walny Zjazd Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego. Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego, został utworzony w celu integracji osób zainteresowanych gromadzeniem, zabezpieczaniem i propagowaniem wszystkich przejawów kultury łowieckiej. Klub inicjuje i popularyzuje wszelkie formy i dziedziny kolekcjonerstwa z zakresu szeroko pojętego łowiectwa i ochrony środowiska. Członkowie klubu organizują wystawy, ekspozycje, pokazy, giełdy kolekcjonerskie, odczyty, prelekcje i spotkania towarzyskie mające na celu szerzenie wiedzy o kulturze łowieckiej zarówno wśród myśliwych jak i osób, z łowiectwem nie związanych.

W dniu 25 czerwca muzeum zorganizuje Dni Kultury Łowieckiej. W programie znajdą się m.in. wyjątkowa Msza święta hubertowska w oprawie muzyki łowieckiej, pokaz psów ras myśliwskich, a także pokaz ptaków drapieżnych. Poza tym, każdy będzie mógł skosztować potraw kuchni myśliwskiej, takich jak grochówka z dodatkiem dziczyzny, bigos i gulasz myśliwski. 7 lipca nastąpi otwarcie wystawy „Pejzaż z Wisłą w tle”. Jest to wystawa prezentująca XX-wieczne polskie malarstwo, rysunek i grafikę, którego głównym tematem jest rodzimy krajobraz oraz Wisła – Królowa Polskich Rzek. Wystawa wpisuje się w ogólnopolskie obchody Roku Rzeki Wisły, ustanowione przez polski sejm uchwałą z 22 czerwca 2016 roku. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną obiekty własne oraz wybrane eksponaty ze zbiorów polskich muzeów, m.in. Muzeum Lubelskiego, Muzeum Chełmskiego, Muzeum Nadwiślańskiego.

W dniu imienin Róży i Anieli odbędzie się kolejne wydarzenie. Tradycją Muzeum w Kozłówce stało się celebrowanie pamięci o dwóch wspaniałych kobietach z rodu Zamoyskich – Anieli z Potockich Zamoyskiej, żonie Konstantego, I ordynata kozłowieckiego oraz Róży z Potockich Zamoyskiej, żonie Stanisława i matce Adama, II ordynata. Były to kobiety dobre i łagodne, cenione i kochane przez rodzinę, przyjaciół oraz służbę i pracowników majątku. Miłością darzyły wszystko, co piękne i dobre – dzieci, kwiaty, sztukę. Na sierpień zaplanowano imprezę z cyklu Sportowa Kozłówka. Będą to zajęcia sportowe, zabawy z piłką, spotkania z zawodowymi sportowcami, prelekcje na temat zdrowego trybu życia również w nawiązaniu do Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, w którym działali Zamoyscy. Motto organizacji, która w tym roku obchodzi 150. rocznicę utworzenia, brzmi: „W zdrowym ciele zdrowy duch”.

5 sierpnia, „Sacrum Miejsca” Leszka Mądzika czyli wystawa fotografii w plenerze ogrodów pałacowych. Sam Leszek Mądzik tak wypowiada się o tej wyjątkowej wystawie: Dotknięcie sacrum w sztuce najpełniej ujawnia się w miejscach na to przeznaczonych. Świątynie, które odwiedzałem w różnych krajach, od Meksyku do Moskwy, pokazują nie tylko wartość artystyczną rzeźb, malarstwa czy architektury, ale swoją ekspresją świadczą o sile przeżycia wiary, podpartą lokalnymi zwyczajami, przybliżając nas do wielokulturowości miejsc, z których się zrodziły. Ekspresja ujęć biblijnych wizerunków Chrystusa mająca często teatralną dramaturgię, mówi o sile przeżycia w spotkaniu z SACRUM. 2 września odbędzie się Narodowe Czytanie, czyli tradycyjnie Muzeum odpowiada na tegoroczny apel Prezydenta RP i czyta oraz pokazuje „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. od 3 do 10 września Festiwal Land Art, połączony z akcją 9-10 września Europejskie Dni Dziedzictwa. Przez tydzień artyści z całej Europy będą intensywnie pracować nad realizacjami, do których tworzenia użyją tylko materiałów pochodzących ze środowiska naturalnego – drewniane bale, korzenie, gałązki wikliny, rozmaite kamienie, ścinki kory, gont. W różnych zakątkach zespołu pałacowo parkowego powstaną niezwykłe instalacje.

We wrześniu odbędzie się także II Ogólnopolski Turniej Wewnętrznych Służb Ochrony o puchar Dyrektora Muzeum Zamoyskich „Obudź W Sobie Zwycięzcę”. Z kolei w październiku nie zabraknie wydarzenia „Zwiedzanie z Duchami”, czyli nocnego zwiedzania pałacu i spotkania z duchem Marii z Granowskich. Na 5 listopada zaplanowano Dzień Otwartych Drzwi, czyli bezpłatne zwiedzanie pałacowej ekspozycji w towarzystwie dam w strojach z epoki. Dodatkowe atrakcje odbędą się na dziedzińcu muzeum. Z kolei w ostatni dzień tegorocznego sezonu turystycznego, czyli 3 grudnia, będzie można bezpłatnie zwiedzać pałac w zamian za dary dla czworonogów ze schroniska.

(fot. MK)
2017-03-20 21:43:39

Jeden komentarz

  1. Nie do żadnej Kozłówki tylko ludzie jedźcie do Kocka w ten dzień na Lombard Don Wasyla i Zenka Martyniuka i Akcent.tam będzie imprezka

Z kraju