We wtorek w regionie dynamiczna pogoda. Możliwe burze

DSC08509

Dzisiaj Polska pozostanie na skraju rozległego wyżu ze wschodu Europy. W regionie możliwe będą zjawiska burzowe oraz opady deszczu i lokalnie gradu.

 

We wtorek mieszkańców województwa lubelskiego czeka dynamiczna pogoda. Prognozuje się powstanie burz, które miejscami mogą okazać się gwałtowne.

Po godzinie 13 najprawdopodobniej na obszarze naszego regionu dojdzie do powstania zjawisk burzowych. Na ogół będą to pojedyncze komórki burzowe, które w warunkach zwiększonego przepływu mas powietrza szybko łączyć mają się w większe struktury multikomórkowe. Niewykluczone, że w drugiej części dnia uformują się superkomórki burzowe.

Głównym zagrożeniem ze strony wtorkowych burz mają być silne porywy wiatru od 70 km/h do 95 km/h. Oprócz tego spodziewane są opady gradu o średnicy od 1 cm do 4 cm. Graniczna wartość może zostać osiągnięta w przypadku pojawienia się silnej burzy superkomórkowej. Na ogół wielkość gradu nie przekroczy 2-3 cm.

Prawdopodobne są także silne, ale krótkotrwałe ulewy do 25 mm deszczu w kilkanaście minut. Niewykluczone jest pojawienie się lejków kondensacyjnych, bądź krótkotrwałej trąby powietrznej. Ryzyko takiego zdarzenia jest jednak na niskim poziomie, ale warto wspomnieć o możliwości powstania takiego zjawiska.

Intensyfikacja zjawisk burzowych nastąpi w godzinach popołudniowych, gdy warunki do rozwoju burz będą najlepsze.

Szczególnie groźna aura panować ma na terenie takich powiatów jak; opolski, puławski oraz rycki oraz łukowski. Burze wędrować mają na ogół z południowego-zachodu, zachodu na wschód regionu.

Niebezpieczna pogoda nie ominie najprawdopodobniej też powiatu radzyńskiego, lubartowskiego, parczewskiego, bialskiego i lubelskiego. Najpóźniej burze mogą dotrzeć do wschodniej części regionu. Oprócz wymienionych obszarów zjawiska burzowe mogą pojawić się w reszcie regionu. Jednak to właśnie w wyżej wymienionych powiatach burze mają być najgroźniejsze.

Zaczną one stopniowo tracić na intensywności późnym wieczorem, by całkowicie zaniknąć do pierwszej części nocy z wtorku na środę.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ
http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow

2018-05-22 07:15:28
(fot. lublin112.pl)