Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

W środę będą korzystne warunki do pojawienia się burz w regionie

Polska znajduje się po wschodniej stronie ośrodka niskiego ciśnienia ulokowanego w rejonie Wysp Brytyjskich. Zaciąga on do kraju gorące i niestabilne powietrze zwrotnikowe z terenów północnej Afryki. Istnieje ryzyko powstania silnych burz w naszym województwie.

Polska znajduje się obecnie w osi pogłębiającej zatoki niskiego ciśnienia, dlatego wystąpią korzystne warunki do formowania się burz.

Na obszarze województwa lubelskiego faworyzowany jest rozwój ośrodków burzowych głównie w formie izolowanych struktur konwekcyjnych. Panujące warunki w troposferze stwarzać będą korzystne środowisko do wystąpienia silnych, nawalnych opadów deszczu doprowadzających lokalnie do podtopień. Realne są porywy wiatru w czasie burz do 90 km/h – 100 km/h.

Pierwsze burze mogą uformować się już pierwsze części dnia. Jednak nie powinno być ich dużo, ale i tak możliwych jest kilka przypadków burz pulsacyjnych o gwałtowniejszym charakterze. Bliżej godzin wieczornych może się uformować więcej zjawisk konwekcyjnych.

Po zachodzie słońca utrzymywać ma się niestabilne powietrze w regionie. Modele numeryczne prognozują powstawanie zarówno pojedynczych komórek burzowych, istnieją także szanse na uformowanie się większego systemu burzowego w formie klastra wielokomórkowego.

Głównym zagrożeniem na jego trasie mogą okazać się intensywne opady deszczu, które gdzieniegdzie mogą doprowadzić nawet do zalań. Co więcej charakteryzować może się on zwiększoną aktywnością elektryczną. Potencjał do przynoszenia opadów gradu i silnego wiatru w porze nocnej będzie w znacznym stopniu obniżony.

Burze zaczną zanikać w drugiej części nocy, ale niektóre z ośrodków burzowych mogą trwać nawet do godzin rannych w czwartek.

Zgodnie z wczorajszą prognozą, w nocy z wtorku na środę w regionie pojawiły się burze i opady deszczu. Poniżej prezentujemy mapę nocnych wyładowań
19576238_1356451464392267_550821009_n

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące dane z radarów i detektorów:
http://lubelscyfanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2017-06-28 07:21:01
(fot. lublin112.pl)

12 komentarzy

  1. Od miesiąca non-stop pojawiają się artykuły o możliwym zagrożeniu burzowym. Tak, wiemy już – jest sezon burzowy! 🙂

  2. „Na obszarze województwa lubelskiego faworyzowany jest rozwój ośrodków burzowych”.
    Faworyzowany? http://sjp.pwn.pl/szukaj/faworyzować.html Nikt w redakcji nie zna odpowiedniejszego wyrażenia?

  3. Boże! Spraw żeby prognozowane burze się. pojawiły, a niejako przy okazji pier…olnij piorunem od czasu do czasu.
    Ino dobrze przyceluj, są więksi grzesznicy niż ja.

  4. Dzis moze im sie uda trafic z tymi burzami

    • Dobry dowcip 🙂 Wczorajsza prognoza się sprawdziła.

      • w Lublinie nie było burzy

        • A gdzie napisane jest w prognozie, że jest ona dla Lublina? I od kiedy burze występują w całym regionie? Kolejnej osobie należy tłumaczyć, że burza to zjawisko lokalne, a prognoza jest wydawana dla regionu?

          • No lies. Daj spokój nie kłóc się. Chłopaki mogą sobie piątkę przybic bo się spełniła prognoza. Na tyle km2 ile ma Lubelszczyzna piorun uderzył z 5 razy i prognoza trafna. A lublin112 mało się nie pochlasta na fejsie ogłaszając, że prognoza od LFP okazała się trafna. Może warto byłoby się pokusić o chociaż dokładniejsze prognozy: typu wschód czy zachód regionu. Ale po co? Ja obstawiam, że jutro w Europie będzie burza. Gdzieś będzie na pewno i spraedzalnosc 100 proc. Szacunek dla LFP to tylko za zdjęcia piorunow bo o pogodzie to nie wiele macie pojęcia 🙂

  5. Studętkom jezdem to wiem że....

    Wychodzem se z domu, ale na ten jaki wszelki wypadek, w oknie żem se zainstalowała świce odgromnice i jakiś łobrazek z któromś z licznych matek boskich.
    Z widoku to jakaś taka Afroamerykanka chyba

  6. Bo niektórym ludziom jak w łeb , przepraszam w głowę nie strzeli to nie pojmą. Oni chcą dokładne współrzędne co do milimetra.

Z kraju