Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

W piątek możliwe słabe burze. Sprawdź pogodę na zaćmienie księżyca i na weekend

Dzisiaj przeważający obszar Polski znajduje się pod wpływem słabego klina wyżu „INGOLF” z centrum znad północnej Skandynawii, w bardzo ciepłej i zasobnej w wilgoć masie powietrza polarnego napływającego ze wschodu kontynentu europejskiego. Częściowo dzielnice centralne, wschodnie i południowe oraz zachodnie pozostaną pod wpływem układu niżowego znad Morza Czarnego.

Piątek przyniesie zdecydowanie mniej zjawisk burzowych względem ostatnich dni. Chwiejna masa powietrza zalegać ma szczególnie w niższych warstwach troposfery. Powyżej planetarnej warstwy granicznej uwidacznia się silny spadek wilgotności, który hamować ma powstawanie chmur burzowych na obszarze województwa lubelskiego.

Spodziewane są lokalne opady deszczu do 15 mm i drobny grad do 1 cm. Aktywność elektryczna na ogół będzie niewielka, natomiast czas trwania pojedynczej komórki wyniesie od 15 do 45 minut. Pojawić mogą się silne porywy wiatru do 70 km/h.

Pierwsze komórki konwekcyjne prognozowane są w pierwszej części dnia. Nieco większa aktywność burzowa oczekiwana jest na godziny popołudniowe. Burze nie będą łączyć się bardziej trwałe i lepiej zorganizowane strefy konwekcyjne. Zaczną tracić na intensywności pod wieczór. Ryzyko powstania zjawisk burzowych ocenia się na 50%. Szczególnie wysokie ryzyko burz będzie na Roztoczu, ale nie można wykluczyć zjawisk konwekcyjnych na pozostałym obszarze województwa lubelskiego.

Termometry pokażą w piątek od 25°C do 29°C w najcieplejszym momencie dnia.

Dzisiaj w nocy z piątku na sobotę czeka nas wyjątkowe zjawisko astronomiczne. Całkowite zaćmienie Księżyca. Warto obserwować wschodni horyzont od godziny 20 do 23:13, tam wyłoni się nasz naturalny satelita. Niemal przez 103 minuty księżycowa tarcza będzie przybierać postać brunatną, ciemnoczerwoną barwę.

Najbardziej widowiskowa część zaćmienia rozpocznie się o godzinie 21:30 czasu polskiego. Będzie to najbardziej efektowne zjawisko z księżycem w bieżącym stuleciu, natomiast na kolejne przyjdzie nam poczekać aż do 2123 roku. Szczytowa faza potrwa aż 103 minuty. Zaćmienie warto obserwować poza obszarem miejskim, z dala od sztucznego oświetlenia.

Prognozy modeli numerycznych na okres zaćmienia są łaskawe. Prognozuje się niewielkie zachmurzenie chmurami piętra niskiego, w pierwszej części nocy może pojawić się nieco więcej chmur wysokich średnich. Zachmurzenie zatem będzie małe, nie powinno utrudnić ono obserwacji tego spektakularnego zjawiska. Temperatura wyniesie od 17°C do 20°C. Wiatr niemalże ucichnie. Prędkość w porywach maksymalnie do 15 km/h, natomiast stała w okolicach 5 km/h.

Weekend zapowiada się przyjemny i gorący. Pozostaniemy w obszarze lekko obniżonego ciśnienia związanego z niżem znad Morza Czarnego, w bardzo ciepłej masie powietrza.

Termometry pokażą w sobotę od 27°C do 31°C. Zachmurzenie na ogół małe do umiarkowanego. Głównie piętra niskiego i wysokiego. Istnieje ryzyko wystąpienia opadów i lokalnych burz. Zwłaszcza w południowej części województwa lubelskiego. Nie powinny być one jednak groźne, dominować mają na ogół pojedyncze chmury burzowe, przynoszące silniejsze opady deszczu.

W niedzielę dalej upalnie z temperaturami na poziomie od 28°C do 30°C. Na przeważającym obszarze regionu mogą pojawić się burze, miejscami o dużym natężeniu.

Przyszły tydzień zapowiada się gorący z temperaturami dochodzącymi do 30°C, a miejscami przekraczającymi tą wartość. Ciepły zapowiada się również początek sierpnia. Należy mieć jednak na uwadze możliwość lokalnych burz. Radykalnego ochłodzenie nie widać przynajmniej do 1 połowy przyszłego miesiąca.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW POD ADRESEM PONIŻEJ

http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/
2018-07-27 07:36:27
(fot. lublin112.pl)

13 komentarzy

  1. Żaden model numeryczny na dzisiaj nie wskazuje burz. Bzdury.

    • Zapraszamy do komentowania o godzinie 20.
      Pozdrawiamy

      • tak jest, nie dziel niedźwiedzia na piecu z którego kwiecień plecień myszy harcowały

      • A co to jest w ogóle ten model numeryczny i jak sie go odczytuje?

      • Jest 20 i co się dzieje na niebie? Czysto 🙂

        • W regionie w ciągu dnia były burze. Wystarczy skorzystać z ogólnodostępnych w sieci narzędzi, aby to stwierdzić. Nic nie poradzimy na Pana/Pani wrogość do naszego portalu jak i do strony fanipogody.pl.

          To tylko i wyłącznie trollowanie.

    • I już w tej chwili pana komentarz okazał się bzdurą, ponieważ pierwsze burze pojawiły się w regionie. Pozdrawiamy

      • Żarty se robicie? Te 4 pioruny oddalone 5 km od granicy województwa? Wystarczyłoby aby ciut mocniej wiał wiatr i by nie było tych 4 uderzeń.

        • Prosimy przestać trollować.
          Dziękujemy.

          • Wasza, wróć, prognoza fanów to trolling i mocno odstająca od standardów. Która prognoza pogody wydawana przez „pół-fachowców” mówi o regionie? Po to są kierunki geograficzne stworzone, żeby je wykorzystywać. I większość serwisów to robi przewidując zjawiska np na północnym zachodzie województwa. A tu się dziwnym trafem nie da. Według FP piszemy region, a nóż coś wejdzie 🙂 Nie tędy droga.

            • Nie ma obowiązku czytania tych prognoz i obowiązku wchodzenia na naszą stronę. Zawsze może Pan/Pani założyć swoją stronę i robić prognozy po swojemu :).
              Póki co prognozy publikowane przez nas sprawdzają się. Ich twórcy są zapraszani do mediów ogólnopolskich, a w chwili obecnej współpracują z jednym z największych portali w Polsce.

              Dziękujemy za uwagę, dalsza dyskusja jest zbyteczna i nie będzie kontynuowana.
              Miłego wieczoru.

  2. Polska Dzielnicowa już dawno nie istnieje. Nie było dzielnicy Lubelszczyzna czy Roztocze, więc jest to określenie całkowicie nie adekwatne dla zainteresowanych. W pierwszej części prognozy jest bełkot nie do zrozumienia bez wsparcia Wikipedii… Ta mądra głowa, która to pisała tak się namęczyła, a i tak są błędy składni.

Z kraju