Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

– Uważam, że pracownicy Lidl łamią prawo. Sieć wyjaśnia: -Weryfikowanie tożsamości jest zgodne z przepisami

Nasz Czytelnik korzysta z Karty Dużej Rodziny podczas zakupów w sieci sklepów Lidl. Jednocześnie uważa, że pracownicy łamią prawo żądając od niego dowodu tożsamości podczas korzystania z karty, w celu potwierdzenia jego tożsamości.

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to system zniżek dla rodzin wielodzietnych. Jej posiadacze mają możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Zniżek mogą udzielać nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni. Przystępując do programu zyskują prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

W programie zniżek udział bierze sieć sklepów Lidl. Na podstawie Karty Dużej Rodziny można uzyskać rabat na wybrane produkty, oszczędzając nawet 10%.

Jak pisze nasz Czytelnik, jedna z kasjerek w Lidlu, kazała mu się wylegitymować dowodem osobistym, żeby „KRD” została przyjęta.

– Uważam, że pracownicy Lidl łamią prawo, nie mają prawa legitymować (dowodem lub paszportem) osób posiadających Karty Dużej Rodziny – uważa pan Krzysztof.

Na te zarzuty odpowiada przedstawiciel sieci sklepów:

– Sprzedawca ma prawo zweryfikować tożsamość osoby posługującej się Kartą na podstawie okazanego przez nią dokumentu potwierdzającego tożsamość. Zgodnie z regulaminem akcji, aby móc skorzystać ze zniżki wynikającej z posiadania Karty Dużej Rodziny, należy okazać dokument potwierdzający tożsamość. Może to być dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. Jest to także zgodne z przepisami rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

O potwierdzeniu tożsamości mówi 4 punkt regulaminu promocji z wykorzystaniem Karty Dużej Rodziny: W celu skorzystania z Rabatu, posiadacz Karty Dużej Rodziny powinien przed dokonaniem płatności za zakupy w sklepie Lidl poinformować kasjera, że posiada Kartę Dużej Rodziny i chciałby na jej podstawie skorzystać z rabatu oraz okazać Kartę wraz z dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).

Kto może otrzymać Kartę Duże Rodziny?

Karta przysługuje niezależnie od uzyskiwanych dochodów rodzinom z co najmniej trójką dzieci:

– w wieku do ukończenia 18 roku życia,
– w wieku do ukończenia 25 roku życia, w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej,
– bez ograniczeń wiekowych, w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Spersonalizowana Karta wydawana jest bezpłatnie każdemu członkowi rodziny wielodzietnej spełniającej ww. warunki. Rodzice, przez których rozumie się także rodziców zastępczych lub osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci – do 18 roku życia lub do ukończenia nauki w szkole lub szkole wyższej, maksymalnie do osiągnięcia 25 roku życia. Osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności otrzymują Kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

Karta przyznawana jest dzieciom umieszczonym w rodzinnej pieczy zastępczej (formami rodzinnej pieczy zastępczej są: rodzina zastępcza spokrewniona, niezawodowa, zawodowa, w tym zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowa specjalistyczna oraz rodzinny dom dziecka) na czas umieszczenia w danej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.

Dzięki Karcie osoby z rodzin wielodzietnych mogą korzystać m.in. z ustawowych zniżek na przejazdy kolejowe – rodzice lub małżonkowie rodziców 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na miesięczne; zniżek w opłatach paszportowych – 75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. w przypadku rodziców i małżonków rodziców oraz darmowych wstępów do parków narodowych.

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania.

(fot. rodzina.gov.pl)

29 komentarzy

  1. Pan Krzysztof, to tak naprawdę Janusz z Koziej Wólki, słoma z butów wystaje, cham że wsi wyjedzie, ale chamem dalej będzie.

  2. O ile wiem to sprawdzanie dokumentów tożsamości jest wymagane przez wydawcę/operatora karty. Obiekt, w którym karta jest używana a już tym bardziej szeregowy pracownik typu kasjer nic nie ma do powiedzenia a za niezweryfikowanie tożsamości mogą mu grozić nieprzyjemności.

  3. pomóż takiemu, daj kartę to jeszcze pretensje, niech sp……la

  4. Czepiają się szczegółów. Niech nie pokazuje i nie korzysta ze zniżek. Szkoda tylko, że Lidl wspiera akcje w określonych terminach i zniżki nie obejmuja pieluch, chusteczek nawilzanych czy ogólnie kosmetyków dla dzieci.

    • Na to jest 500+

    • Na zakupy za 200zł -16 gr. rabatu na chleb 🙂 – Proszę zwrócić uwagę na to, że 10% rabatu obejmuje znikomy towar.
      A jak się ma weryfikacja dokumentu tożsamości przez jedną kasjerkę, tej samej osoby, co kilka dni ??

      • Jak dla mnie kasjerka musi sprawdzać, dowody tym bardziej, że łatwy sposób można otrzymać nagane lub zwolnie z pracy. I wtedy taki klient da mi na utrzymanie mojej rodziny.

      • Myślisz, że kasjerka pamięta każdego klienta? Dla niej liczy się nabicie towaru, przyjęcie zapłaty i wydanie reszty. Następny proszę i tak do końca zmiany. Wiem z doświadczenia, bo kiedyś pracowałem na kasie. Nawet nie wiesz jak bardzo odmóżdżająca jest to praca przez swoją monotonność. Ale to temat na inną dyskusję.

  5. Boli PO i KO 500+ a szczególnie tych co dzieci nie mają..

Z kraju

Wiadomości z info112