Uwaga na oszustów wyłudzających dane osobowe przez telefon

phone-1506531_960_720

Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ informuje oraz przestrzega pacjentów przed osobami, które podszywają się pod pracowników Funduszu. Oszuści przez telefon wyłudzają dane osobowe od rozmówców.

 

Oszuści pod pretekstem akcji promujących badania profilaktyczne dla kobiet proszą o wskazanie: imienia i nazwiska, numeru PESEL, serii i numeru dowodu osobistego. Dane te mają służyć do zapisania pacjentki na badania: mammografię, cytologię i usg piersi.

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że nie prowadzi takich akcji, a informacje o badaniach profilaktycznych przekazuje za pośrednictwem strony internetowej lub w trakcie akcji prozdrowotnych prowadzonych w siedzibie Funduszu lub w delegaturach.

NFZ jednocześnie informuje, ze pracownicy Funduszu nigdy nie proszą o dane osobowe przez telefon, nigdy nie proponują ubezpieczonym zakupu czegokolwiek: leków, wyrobów medycznych czy usług, niczego nie sprzedają, nie proponują jakichkolwiek promocji czy refundacji oraz nie odwiedzają ubezpieczonych w domach.

Apelujemy o szczególną czujność i ostrożność. Istotne jest aby osoby starsze nie wpuszczały do domu oszustów podających się za pracowników NFZ. Nie należy także przekazywać telefonicznie jakichkolwiek danych osobowych nieuprawnionym osobom. Wszelkie próby oszustwa należy zgłaszać policji.

NFZ informuje także, iż wszelkie sprawy związane z leczeniem w ramach NFZ załatwiane są korespondencyjnie, drogą elektroniczną lub w siedzibach Funduszu. Kontakt telefoniczny jest tylko i wyłącznie kontynuacją korespondencji pomiędzy pacjentem a NFZ.

2016-09-05 18:01:22
(fot. ilustr. pixabay.com)