Uwaga na fałszywe faktury Play! W mailu jest także groźny wirus (foto)

2016-11-24_120812

Sieć Play ostrzega przed fałszywymi fakturami, które rozsyłają oszuści. Jak się okazuje w załączniku poczty elektronicznej są nie tylko fałszywe faktury, ale także wirus.

 

Oszuści nie próżnują i ciągle myślą jak oszukać i wyłudzić pieniądze. Dzisiaj zostaliśmy zaalarmowani przez Czytelników o fałszywych fakturach jakie otrzymują na maila. W ostatnim czasie m.in. z adresu [email protected] zostały wysłane faktury, które wyglądają bardzo podobnie do tych z sieci Play, a osoby, które wpłacą pieniądze zasilą anonimowe konto oszusta w Panamie. Apelujemy o rozwagę i zawsze w przypadku wątpliwej faktury warto potwierdzić jej autentyczność na przykład na PLAY24.

Jak się okazuje oprócz fałszywych faktur poczta zawiera wirusa. W całej tej akcji oszustów nie chodzi tylko o wpłatę na konto, ale coś zdecydowanie poważniejszego. Mail zawiera wirusa „Trojan-Downloader.JS.Agent” – jest to program, który służy do pobierania na zainfekowanym komputerze dalszych niebezpiecznych narzędzi, np. oprogramowania ransomware, które szyfruje dane ofiary i żąda zapłacenia okup za przywrócenie dostępu.

Rzecznik prasowy Play Marcin Gruszka podpowiada jak rozpoznać podejrzaną korespondencję.

Zacznijmy od nadawcy – nadawcą nie jest Play i to już powinno was uczulić na taką wiadomość. Najważniejsze to adres z którego wysyłane jest e-awizo. W Play jest to zawsze bezpieczna domena [email protected]

Ponadto e-awizo w Play zawiera podpis cyfrowy w standardzie S/MIME, który gwarantuje zabezpieczenie przed sfałszowaniem wiadomości. Jakakolwiek zmiana dołączonego dokumentu lub treści e-awizo spowoduje, że podpis nie będzie się zgadzał w programie pocztowym. PLAY nigdy, nigdy, nigdy nie wyśle Wam pliku ZIP. Nasze faktury to tylko pliki w formacie PDF.

Play ma dedykowaną stronę, która pokazuje jak wygląda nasza faktura i jak ją czytać (kliknij). Oczywiście jak zawsze można sprawdzić status faktur w serwisie PLAY24.

Play alarmuje, że oszuści rozsyłają kolejną falę fałszywych faktur. Zawierają one plik PDF jako załącznik. Pod żadnym pozorem NIE KLIKAJCIE w przyciski, które są w nim zawarte. Takie wiadomości najlepiej od razu kasować!

2016-11-24 12:53:31
(fot. nadesłane)