Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

– Usłyszeliśmy tylko szum wody. Gmina Łabunie ucierpiała najbardziej podczas nawałnicy

W trakcie burz, które przeszły nad naszym województwem, najbardziej ucierpiała gmina Łabunie na Zamojszczyźnie. Strażacy tylko tam interweniowali kilkadziesiąt razy. Płynąca woda wezbrała na wysokość ponad metra.

Oberwanie chmury, jakie nastąpiło nad gminą Łabunie w powiecie zamojskim wyrządziło ogromne straty. Zalanych zostało kilkadziesiąt posesji, studnie oraz samochody i sprzęt rolniczy. W niektórych miejscach wezbrana woda sięgała na wysokość ponad metra. Na szczęście oprócz strat materialnych, nikt nie ucierpiał. W jednym tylko przypadku, w miejscowości Łabunie Reforma, konieczna okazała się ewakuacja starszej kobiety, której woda zalała podwórko i podtopiła dom. Mieszkańcy do tej pory nie mogą dojść do siebie po tym co ich spotkało. – Mieszkam tu ponad 30 lat jeszcze czegoś takiego nie widziałem. Owszem przy większych ulegać woda potrafiła zalać pola czy łąki, jednak to był kataklizm – wyjaśniał nam jeden z mieszkańców.

– W pewnym momencie usłyszeliśmy tylko szum wody, gdy wyjrzeliśmy przez okno, w miejscu gdzie jest droga, płynęła rzeka. Woda podnosiła się błyskawicznie, po chwili całkowicie zakryła stojący nieopodal samochód – dodają kolejni mieszkańcy zalanej wsi. Z kolei w nocy z sąsiedniej Wólki Łabuńskiej strażacy otrzymali alarmującą informację, że woda zalewa chlewnię, w której znajdowało się kilkadziesiąt tuczników. Na miejsce ściągnięto pompę o dużej wydajności, którą zaczęto wypompowywać wodę z posesji.

W tym miejscu znajduje się zwarta zabudowa, by nie zalać sąsiednich posesji, strażacy wypompowywali deszczówkę na drugą stronę znajdującej się w pobliżu krajowej 17. Następnie ręcznie wyciągami pływające w wodzie zwierzęta i przynosili je w bezpieczne miejsce. Z tego też powodu, przez kilka godzin trasa była nieprzejezdna. W wielu miejscach wezbrana płynąca woda uszkodziła wjazdy do posesji, chodniki a nawet podmyła drogi.

W związku z sytuacją w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim zebrał się sztab antykryzysowy. W spotkaniu wzięli udział Wojewoda lubelski Wojciech Wilk, Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Tadeusz Milewski oraz zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji, Mirosław Sokal i Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego Robert Lenarcik. Decyzją wojewody, straż pożarna została zobowiązana do udzielenia niezbędnej pomocy wszystkim, którzy zostali poszkodowani w trakcie burz. Niezwłocznie ma ruszyć także szacowanie strat, jakie ponieśli mieszkańcy naszego regionu. Zasiłki celowe mogą wynieść maksymalnie do 6 tysięcy złotych. Odbyło się już spotkanie wojewody Wojciecha Wilka z wójtem gminy Łabunie, Antonim Turczynem.

2015-05-27 21:40:28
(fot. lublin112.pl)

5 komentarzy

  1. Za parę tygodni Punciak będzie na olx i otomoto… nówka nie śmigany 😀

Z kraju