Unikatowa ergonomia podbija biura

lublin112.pl

 

Stanowisko pracy biurowej, jak każde inne, powinno być ergonomiczne, by zapewnić pracownikom bezpieczeństwo i komfort. Nie od dziś wiadomo, że dobre samopoczucie pracownika poprawia jakość jego pracy.

 

Choć przez lata uznawano pracę biurową za bezpieczną i niestwarzającą praktycznie żadnych zagrożeń, dziś wiemy, że z długotrwałym pozostawaniem w pozycji siedzącej wiąże się szereg schorzeń. Zdecydowana większość ma związek z układem szkieletowo-mięśniowym, a dolegliwości nimi wywołane mają przede wszystkim charakter przeciążenia poszczególnych grup mięśniowych i stawowych. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nieco ponad 14% absencji chorobowych pracowników związane było w 2017 roku z układem szkieletowo-mięśniowym. W zdecydowanej większości przypadków dolegliwości bólowe (w postaci bólu w różnych odcinkach kręgosłupa, bólu nadgarstków, obręczy barkowych) i ich późniejsze następstwa (przede wszystkim stany zapalne i zwyrodnienia) są wynikiem źle zaprojektowanych i dobranych mebli, a także źle zorganizowanej przestrzeni biurowej. Odpowiednie urządzenie pozwala zminimalizować zagrożenie, zapewniając pracownikom bezpieczne warunki pracy.

 

Bezpieczniej znaczy lepiej

 

Inwestowanie w ergonomiczne rozwiązania w biurze leży, co oczywiste, w interesie pracownika, którego zdrowie jest chronione w optymalny sposób. Optymalizacja warunków pracy oznacza jednak korzyści również dla pracodawcy w myśl zasady, że lepiej funkcjonujący pracownik to lepiej działająca instytucja. Brak dolegliwości bólowych i dyskomfortu z nimi związanego poprawia koncentrację przy wykonywaniu powierzonych zadań, a także istotnie zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia przez pracownika błędów. Pracodawca nie musi również ponosić dodatkowych kosztów związanych ze zwolnieniami lekarskimi, ewentualną koniecznością wypłacenia odszkodowań, a także organizowaniem zastępstw, co nie pozostaje bez wpływu na produktywność całego zespołu.

 

Unikatowo dzięki produktom

 

Ergonomiczne biuro nie musi być wcale nudne. Wprost przeciwnie, może być nowoczesne i wyjątkowe przede wszystkim za sprawą mebli i akcesoriów, których szeroką gamą dysponuje m.in. firma AJ Produkty. W jej ofercie znajdują się nieodłącznie związane z biurem fotele. Możemy wybierać w tradycyjnych, jak i ergonomicznych krzesłach biurowych z możliwością regulacji nie tylko wysokości, ale również podłokietników oraz głębokości siedzenia przez zmianę konta nachylenia oparcia. Zaopatrzymy się także w krzesła, stołki i piłki balansujące, ułatwiające utrzymanie kręgosłupa w najmniej obciążającej go pozycji.

 

Zaznaczyć jednocześnie należy, że natura nie stworzyła nas do długiego siedzenia. Naprzeciw jej wymaganiom wychodzą biurka umożliwiające pracę na stojąco. Firma AJ Produkty oferuje ciekawe rozwiązania także w tej kwestii. W jej ofercie znajdziemy regulowane powierzchnie do pracy. Ustawienie ich wysokości jest proste i wygodne, a przez zmienność pozycji, w jakiej znajduje się ciało pracownika, staje się to rozwiązaniem najkorzystniejszym z punktu widzenia ergonomii. Praca na stojąco zdecydowanie mniej obciąża kręgosłup lędźwiowy a poprawia wydajność. Wiele krajów na świecie wydało zalecenia, by pracownicy wykonujący różnego rodzaju prace biurowe, mogli realizować swoje zadania na stojąco przez dwie godziny dziennie.

 

Równie istotny elementem są dodatki w postaci lamp. Lampy biurkowe, stojące i sufitowe, stanowią – poza naturalnym światłem – podstawowy sposób doświetlenia stanowisk pracy. Nowoczesne modele są wyposażone w możliwość regulacji nie tylko ich pozycji, ale także w ściemniacze, umożliwiające dopasowanie światła do indywidualnych potrzeb pracownika. Pracownik bowiem w ergonomicznych biurach stawiany jest zawsze na pierwszym miejscu.

 

artykuł reklamowy