To już pewne: ViaToll wkracza na Lubelszczyznę (TYLKO U NAS)

null
Na miesiąc lipiec zaplanowane jest kolejne rozszerzenie elektronicznego systemu poboru opłat. Tym razem obejmie on również drogi na Lubelszczyźnie.

Funkcjonujący w naszym kraju od dnia 1 lipca 2011 r. elektroniczny system poboru opłat tzw. system ViaToll co kilka miesięcy rozszerza się o kolejne odcinki dróg. Jak do tej pory kierowcy jeżdżący po naszym województwie samochodami ciężarowymi oraz autobusami mieli powody do zadowolenia, gdyż za przejazd żadną z dróg nie trzeba było płacić. Zmieni się to już od lipca, gdyż to właśnie na ten miesiąc planowane jest kolejne już zwiększenie ilości dróg objętych tym systemem.

Łącznie w całym kraju ma objąć kolejne 360 km dróg i będzie największym z dotychczasowych rozszerzeń systemu. W naszym regionie ma to być odcinek trasy S12 – S17 z Lublina do Piask. Nowo wyremontowana droga szybkiego ruchu podniesiona została do parametrów drogi ekspresowej i to właśnie takie drogi są stopniowo obejmowane opłatą elektroniczną. Drugim odcinkiem za przejazd którym trzeba będzie płacić to prawie gotowa do oddania część trasy S17 od węzła Sielce za Kurowem do węzła Dąbrowica.

Jak wyjaśnił nam Mikołaj Karpiński z Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – Oba wymienione odcinki drogi ekspresowej S17, zlokalizowane w województwie lubelskim, są przewidziane do objęcia opłatą elektroniczną w najbliższym, trzecim rozszerzeniu elektronicznego systemu poboru opłat, które będzie miało miejsce jeszcze w tym roku. Obecnie trwają prace nad ostatecznym ustaleniem zakresu oraz dokładnego terminu tego rozszerzenia. Przygotowywany jest w tej sprawie stosowny projekt rozporządzenia Rady Ministrów. Przewiduje się, że rozszerzenie odbędzie się w dwóch etapach, najpierw pobór opłat będzie prowadzony na 12 kilometrowej trasie z Lublina do Piask, a po oddaniu do ruchu drugiego z wymienionych odcinków trasy S17, 37 kilometrów trasy szybkiego ruchu zostanie również objęte opłatami- tłumaczył nam Karpiński.

Na nowej trasie wkrótce po zatwierdzeniu rozporządzenia rozpoczną się przygotowania do instalowania całej infrastruktury potrzebnej do uruchomienia tzw. e-myta. Jak ustaliliśmy całość prac nie powinna zająć dłużej niż dwa tygodnie.

Odcinek drogi ekspresowej S17 Kurów – Lublin – Piaski już ponad dwa lata temu, a więc zanim jeszcze rozpoczęła się na dobre budowa tej drogi, znalazł się w zainteresowaniu osób ustalających, które z dróg w kraju mają być płatne. Ustaliliśmy że w dniu 25 lutego 2011 trasa ta została wskazana do objęcia systemem w najbliższych latach, w notyfikacji elektronicznego systemu poboru opłat, którą przekazano Komisji Europejskiej na podstawie obowiązującej wtedy dyrektywy w sprawie pobierania opłat za użytkowanie niektórych typów infrastruktury przez pojazdy ciężarowe.

Na pocieszenie możemy tylko przytoczyć słowa sekretarza stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, który zapewnił, że z wyjątkiem nowo budowanego odcinka drogi ekspresowej S17 Kurów – Lublin – Piaski Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej nie planuje w najbliższym czasie objęcia elektronicznym systemem opłat żadnych innych odcinków dróg krajowych zlokalizowanych na terenie województwa lubelskiego.
null
Takie urządzenia niebawem pojawią się na drogach Lubelszczyzny (fot.Kapsch)