Strażacy ochotnicy z Ostrówka wzbogacili się o sprzęt, jakiego nie ma żadna inna jednostka w kraju (zdjęcia, wideo)

63

Choć quady coraz częściej zaczynają stanowić wyposażenie jednostek straży pożarnej w całym kraju, to jednak pojazd, o jaki niedawno wzbogacili się strażacy z Ostrówka, jest najprawdopodobniej jedynym tego typu w użytkowaniu strażaków. Dla druhów będzie ogromną pomocą w prowadzeniu akcji ratunkowych oraz gaśniczych.

 

Strażacy z jednostki OSP w Ostrówku w gminie Puchaczów od kilku dni dysponują nowym, nietypowym pojazdem. Jest nim quad CanAm Outlander 1000 6x6XT. Pojazd o tyle różni się od tych, jakie są już wykorzystywane przez niektóre jednostki straży pożarnej w kraju, że posiada trzy osie oraz niezależny napęd na wszystkie koła. Obecnie wszystko wskazuje, że jest to jedyny tego typu pojazd na wyposażeniu straży pożarnej w Polsce. Sprzęt ma stanowić ogromną pomoc dla druhów, dzięki czemu będą oni mogli jeszcze szybciej a przede wszystkim skuteczniej nieść pomoc.

Teren działania strażaków z Ostrówka nie należy bowiem do łatwych. Oprócz lasów, w tym też Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego, dochodzą również liczne trudno dostępne łąki, torfowiska oraz bagna. Ciężkim samochodem pożarniczym w większość z tych miejsc nie da się dojechać. Tymczasem w przypadkach prowadzenia poszukiwań osób, czy też działań związanych z gaszeniem traw i nieużytków, szybkie dotarcie w dane miejsce jest niezwykle ważne.

Co więcej jednostka z Ostrówka włączona jest do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, więc działa jako silne wsparcie strażaków z PSP, do tego ujęta jest w planie sieci jednostek OSP realizujących zadania w zakresie ratownictwa specjalistycznego na poziomie podstawowym. W tym przypadku niezbędne jest posiadanie określonego wytycznymi specjalistycznego sprzętu a także odpowiednich, nowoczesnych środków transportu przystosowanych do bezpiecznego i sprawnego przewiezienia ratowników i sprzętu na miejsce zdarzenia. Nowy pojazd posiada zbiornik wodny o pojemności 175 l, linię gaśniczą o długości 60 m, oraz prądownicę do podawania trzech różnych prądów gaśniczych.

 

60

61

(fot, wideo – nadesłane – Kacper – DZIĘKUJEMY!)
2018-01-12 16:34:28