Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Strażacy z naszego regionu otrzymają 43 nowe samochody. Na część z nich trzeba powtórzyć przetarg

Cztery firmy zaoferowały dostawę nowych pojazdów dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z naszego regionu. Na sześć aut konieczne będzie powtórzenie przetargu, gdyż nie wpłynęła żadna oferta.

Umowę umożliwiającą zakup 43 samochodów ratowniczo – gaśniczych dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w naszym regionie podpisał pod koniec lutego Zarząd Województwa Lubelskiego i Wojewódzki Oddział Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W jej ramach, na nowe pojazdy przekazano 20 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego, przy czym całkowita wartość projektu to 32 mln złotych. Niebawem ogłoszony został też przetarg, który został podzielony na dwanaście zadań.

Dzisiaj ogłoszono jego wyniki. 33 średnie samochody ratowniczo – gaśnicze dostarczą cztery firmy: Szczęśniak, Moto-Truck, Stolarczyk i Wawrzaszek, zaś cztery ciężkie samochody ratowniczo – gaśnicze firma Wawrzaszek. Na dostawę sześciu pojazdów nie wpłynęły żadne oferty, w wyniku czego przetarg będzie ogłoszony ponownie. Pojazdy będą wyposażone w zbiorniki wody o pojemności od 3 tys. do 4,5 tys. litrów i autopompę o wydajności 2,6 lub 3 tys. litrów na minutę. Z kolei samochody ciężkie będą miały zbiornik wody o pojemności 5 tys. litrów i autopompę o wydajności 3,2 tys. litrów na minutę. Wszystkie auta mają mieć napęd na cztery koła.

Średnie samochody ratowniczo – gaśnicze trafią do jednostek OSP Bazanów Stary, Blinów, Boby, Brzeziny, Błażek, Chodel, Dęblin Masów, Dzierzkowice Wola, Goraj, Góra Puławska, Hańsk, Huta Dzierążyńska, Jawidz, Jedlanka, Kijowiec, Kraśniczyn, Krężnica Jara, Krzewica, Lipiny Dolne, Ludwin, Łańcuchów, Markuszów, Nowa Wola, Obsza, Piaski, Rzeczyca Księża, Serokomla, Skierbieszów, Stróża, Świdnik Duży, Ulhówek, Wierzba, Wilczopole, Złojec, Zosin, Zubowice, Żabia Wola, Żerocin i Żyrzyn. Z kolei ciężkie pojazdy będą służyły w OSP Białowola, Krzywda, Nałęczów i Pożóg.

Na terenie województwa lubelskiego działają 1753 jednostki OSP, w których służy ponad 60 tys. strażaków. Dysponują obecnie 1800 samochodami, z których najstarsze liczą sobie nawet kilkadziesiąt lat. Średnia wieku pojazdów, którymi strażacy ochotnicy ratują życie i mienie mieszkańców, wynosi 34 lata. Zakup nowych wozów strażackich jest możliwy dzięki projektowi, który jednostki OSP realizują wspólnie z 43 samorządami gminnymi. Łączna wartość projektu to blisko 32 mln złotych. Dofinansowanie w ramach RPO WL 2014-2020 wynosi 19 mln złotych.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)
2017-07-28 21:00:58

13 komentarzy

  1. od lewej Scania z Cycowa ,Iveco Euro Cargo z Krzywego ,
    oraz z prawej Iveco Euro Cargo z Bystrzejowic,świetne autko

  2. Były Strażak Osp Krasienin

    A dla Krasienina autko gdzie? Należy im się za taką robotę jaką odwalają 🙁 Ich Man swoje już wysłużył ^^ Chłopaki zasłużyli na nowy 🙁

    • Jak ich na tej liście nie ma, to znaczy że w tej sprawie nie zrobili dobrze roboty…
      Należy się wielu, dostają nieliczni…

    • tłumica na dachu stara

      Widziałem ostatnio mana z Krasienina jeszcze dobre 10 lat spokojnie im posłuży są jednostki w KSRG które jezdza Jelczem albo starem

  3. Napisane jest w artykule „Średnia wieku pojazdów, którymi strażacy ochotnicy ratują życie i mienie mieszkańców, wynosi 34 lata.” A ja znam jednostke ktora ma samochod i jego wiek wynosi 40 lat rok produkcji 1977 i co wy na to??

  4. A czy szanowny OSP wie co znaczy „średni”.

  5. I dobrze należy im się oddalają całą robotę za tych z państwowej co aby przyjadą porozglądają się powiedzą ryja i pojadą….

  6. Do krosny. Oczywiscie ze wiem co znaczy sredni a Ty naucz sie czytac bo tam jest napisane ze srednia wieku samochodu wynosi 34 lata a nie ze sredni samochod jest w wieku 34 lat

Z kraju