Strażacy ćwiczyli pomoc osobom, pod którym załamał się lód (zdjęcia)

null
Przez ostatnie trzy dni, lubelscy strażacy ćwiczyli swoje umiejętności w ratowaniu osób, które dostały się do wody po tym jak załamał się pod nimi lód. W takich przypadkach liczy się każda sekunda.

O tym jak ważna jest szybka i skuteczna pomoc w przypadku, gdy pod człowiekiem załamie się lód i wpadnie on do wody świadczy fakt, że w takich warunkach jest on w stanie przeżyć zaledwie kilka minut. Dlatego tez pomoc takim osobom musi być niezwykle szybka i skuteczna. W takich sytuacjach nie ma mowy by ratownicy zastanawiali się, w jaki sposób mają pomóc poszkodowanemu, muszą działać natychmiastowo, a żeby tak było, niezbędne są ćwiczenia i doskonalenie technik ratowniczych.

Pomoc osobom które wpadną do lodowatej wody niosą przede wszystkim strażacy. Są oni wyposażeni w specjalny sprzęt, który jest pomocny w tego typu akcjach. Jednak by pomoc ta była skuteczna a zarazem bezpieczna dla samych ratowników, niezbędne jest działanie w grupie. I właśnie tego typu współpracę a także różnego typu techniki ratownictwa od trzech dni ćwiczą lubelscy strażacy. Dzisiaj był trzeci i ostatni dzień ćwiczeń.

Jednocześnie strażacy apelują do ludzi, by nie wchodzili na zamarznięte akweny wodne czy też rzeki. To że w jednym miejscu lód ma np. 30 cm grubości nie oznacza, że jest bezpiecznie. Często zdarza się, że grubość pokrywy lodowej jest znacznie zróżnicowana, i np. kilka metrów dalej może ona mieć kilka centymetrów a to oznacza że w przypadku wejścia człowieka na tak cienki lód, od razu się on załamie.

null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null

(fot. lublin112)
2014-02-06 19:23:54