Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Stary, zaniedbany park otrzyma nowe oblicze. Mieszkańcy zyskają miejsce do wypoczynku

W parku Podzamcze koło Łęcznej wyraźnie już widać postęp prac zwiazanych z rewitalizacją tego miejsca. Są też dalsze plany dotyczące kolejnych etapów przywracania świetności zespołu dworsko-parkowego.

Trwają intensywne prace przy rewitalizacji parku Podzamcze koło Łęcznej. Ze starego, zaniedbanego parku który nie zachęcał do spacerów, powstaje miejsce w którym zarówno najmłodsi jak i seniorzy znajdą coś dla siebie. Na powierzchni 2,64 ha zaplanowano odtworzenie historycznego układu kompozycyjnego tzw. parku włoskiego, jaki istniał w tym miejscu w przeszłości. Uzupełnieniem przestrzeni parku będzie siłownia plenerowa oraz ścieżki przyrodnicza i historyczna. Będą miały postać tablic prezentujących unikalne dziedzictwo zespołu dworsko – parkowego Podzamcze.

Obecnie ukończono nasadzenia wokół ścieżki zdrowia i wybudowano kamienne placyki pod ławki. Zakończono też budowę kanalizacji pod światłowód na potrzeby monitoringu. W chwili obecnej trwają nasadzenia tzw. parku włoskiego. W decydującą fazę weszły też roboty nad układem komunikacyjnym parku. Wszystkie alejki parkowe mają już podbudowę, a w nadchodzących dniach rozpocznie się budowa głównej drogi dojazdowej od budynku dawnej szkoły ogrodniczej do budynku TEWY.

Park w Podzamczu jest częścią zespołu dworsko-parkowego z XVII w. Przed laty na wysokim wzniesieniu, przy ujściu rzeki Świnki do Wieprza, stał zamek obronny. Całość zajmuje powierzchnię ok. 8 ha i liczy blisko 2 tys. drzew. Kilka z nich zostało zarejestrowanych jako pomniki przyrody. W parku znajduje się XIX-wieczny, znacznie przebudowany dwór i stojąca obok oficyna oraz pozostałości po zabudowaniach gospodarczych. Jednym z ulubionych miejsc spacerów jest znajdująca się tuż obok „Łęczyńska Dolina Dinozaurów”.

Zgodnie z zapowiedziami, będą też realizowane kolejne etapy rewitalizacji. Planowane prace mają objąć m.in. zabezpieczenie i udostępnienie dla zwiedzających ruin leżącego na terenie parku folwarku. Obiekt w pełnej okazałości będzie dostępny za dwa lata.

(fot. UM Łęczna)
2017-10-02 20:30:10

Jeden komentarz

  1. Dlaczego nie piszecie, że w tym parku nie ma podjazdów dla wózków dziecięcych i inwalidzkich. To bedzie jedyny park w Polsce do którego mozna wejśc tylko na nogach.

Z kraju