Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Spring Alive: Wypatrujemy ptaki w ogólnoświatowym projekcie

21 marca ruszyła w Polsce VIII edycja międzynarodowego wiosennego projektu – Spring Alive. Akcję w Polsce prowadzi Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Sympatycy ptaków w ponad 40 krajach rejestrują w międzynarodowej bazie danych Spring Alive swoje pierwsze tegoroczne ptasie obserwacje.

W tym roku skupiono się na 5 migrujących gatunkach ptaków: bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka, kukułki oraz żołny. Gromadzenie tych danych pozwoli na tworzenie mapy przylotów tych ptaków do Europy oraz do wybranych państw Afryki. W ten sposób razem z wędrówką ptaków możemy śledzić postęp wiosny przez kontynent europejski, a potem ich pojawianie się na drugim kontynencie. Polska edycja akcji trwa do 21 czerwca br.

Zasady udziału w projekcie są bardzo proste. Wśród uczestników w krajów europejskich, w pierwszej dziesiątce są Polacy.

Jaki jest cel tego projektu?

Celem projektu jest gromadzenie danych dotyczących tego, jak migrujące ptaki powracają do Europy. Te obserwacje, wykonane przez dużą grupę ludzi mogą się stać doskonałym źródłem informacji m.in. o tym jak ptaki migrują, jakie są prawidłowości, jakie zachodzą zmiany w ich corocznych podróżach. Główną zaletą projektu jest to, że ma on ogromy zasięg geograficzny i dużą liczbę uczestników w całej Europie. Analiza danych z wielu lat, może ujawnić trendy w ptasich przylotach oraz pokazać korelację między przylotami a np. zmianą klimatyczną zachodzącą na kuli ziemskiej.

Za tydzień ptasie święto !

Już w drugi majowy weekend obchodzony jest Światowy Dzień Ptaków Wędrownych (World Migratory Bird Day). W dniach 11-12 maja w ponad 54 krajach odbędą się nie tylko wycieczki ornitologiczne, ale także wiele poświęconych ptakom wystaw, festiwali i pokazów slajdów.

11-12 maja możecie zorganizować swoją wycieczkę i pójść „na ptaki”. Zachęcamy serdecznie. Będzie to znakomita okazja,aby wypatrywać wędrowne gatunki projektu Spring Alive: dymówkę, jerzyka, kukułkę, bociana białego i żołnę. Strona www.springalive.net czeka na rejestrację kolejnych obserwacji tych ptaków!

Więcej informacji na http://www.springalive.net

(na zdjęciu kukułka – takiej wypatrujmy wśród gałęzi)

Komentarze wyłączone

Z kraju