Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Sporo uwag mieszkańców do planów przebudowy lubelskiego deptaka. Zobacz co się nie podoba

Mieszkańcy Lublina nie pozostają bierni co do planów związanych z przebudową lubelskiego deptaka. Przesyłają liczne uwagi związane ze szczegółami tej inwestycji.

Najwięcej krytycznych głosów zebrało przedstawione na wizualizacjach oświetlenie deptaka. Mieszkańcom nie podoba się ani nowoczesny kształt latarni, jak też LED-owe lampy. Postulują o zastosowanie latarni stylizowanych na zabytkowe, co ma pasować do tej części miasta. Tak samo nie podoba się biała barwa światła. Wiekowe kamienice powinny być oświetlone światłem barwy żółtej, tak jak to jest na Starym Mieście. Ma to dać wyjątkowy klimat i urok. Sporym błędem ma być również stosowanie kilku modeli latarni na tak małej przestrzeni. Większość osób tłumaczy, że zaprojektowane latarnie nie pasują do wizerunku deptaka.

Wiele osób miało zastrzeżenia co do materiału, z którego mają być wykonane m.in. ławki. Planowane drewno egzotyczne, ma mieć o wiele mniejszą wytrzymałość, niż to pochodzące z wielu rodzimych gatunków drzew lub kompozytowe. Nie podoba się także kształt ławek i ich rodzaj. Zwrócono uwagę, że ławki wokół drzew powinny mieć jednolity kształt. Obecnie na deptaku są na planie kwadratu, a przy Bramie Krakowskiej koła. Dodatkowo ławki kwadratowe mają być ładniejsze, bardziej nowoczesne i wygodniejsze. Wiele osób chce także, by ławki miały oparcia, co pozwoli odpocząć. Błędem ma być także stawianie ławek przy sklepie z alkoholem.

Uwagi i propozycje padały co do zieleni. Jednym nie podobają się nasadzenia w donicach, które mają być nie tylko mało estetyczne, ale również niefunkcjonalne. Z kolei jałowce pod wiśnią mają wyglądać komicznie. Wiele osób uważa, iż projekt przewiduje zdecydowanie zbyt małą ilość zieleni. Niektórzy proponują by na latarniach zamocować skrzynki z kolorowymi kwiatami. Inni zaś szpaler zieleni na środkowym pasie deptaka. Kolejne z uwag mówią o braku cienia. Drzewka z ławeczkami go nie zapewnią, padła propozycja utworzenia parków we wnękach zamkniętych uliczek.

Wśród dodatkowych propozycji, nie ujętych w wizualizacji jest m.in. umieszczenie multimedialnej tablicy informacyjnej dla turystów oraz ustawienie zegara. Pomysłem ma być wygospodarowanie miejsca na deptaku i placu Litewskim na niewielkie stragany z pamiątkami i innymi artykułami kojarzącymi się z Lublinem, takich jakie istnieją np. w Zakopanem, Sopocie czy Krakowie. Inni chcą likwidacji znajdujących się tam instytucji bankowych, tłumacząc że nie pasują one do tego miejsca. Głównymi najemcami powinny zaś być restauratorzy.

Pomyślano także o osobach niepełnosprawnych. Pojawił się głos o utrzymaniu płaskiej powierzchni deptaka oraz utworzeniu na całej jego długości specjalnej ścieżki dla osób niewidomych. Jest także propozycja utworzenia sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych po obu stronach deptaka.

– Deptak jest niczym czerwony dywan prowadzący do serca Lublina czyli Starego Miasta, dlatego ze szczególną troską należy o niego dbać jak i o miejską małą architekturę z nim związaną – napisał jeden z mieszkańców.

Pojawiły się też śmiałe pomysły. Jeden z nich zakłada połączenie całego ciągu, od placu Litewskiego do Ratusza a później do Bramy Grodzkiej, małym ciekiem wodnym, który mógłby być wewnątrz podświetlony. Inny mówi o przedłużeniu deptaka do Ogrodu Saskiego, ale w formie dopuszczającej udział komunikacji miejskiej i rowerowej z wyraźnym ograniczeniem ruchu dla samochodów osobowych. Jeden z mieszkańców zaproponował umieszczenie w nawierzchni map, ułatwiających turystom orientację w przestrzeni miejskiej.

Wszystkie uwagi i propozycje jakie wpłynęły do Urzędu Miasta zostały przekazane do zespołu projektowego. Teraz jego zadaniem będzie odniesienie się do nich. Odbyło się także spotkanie z restauratorami prowadzącymi działalność na deptaku. Wnieśli oni swoje uwagi, głównie dotyczące przestrzeni pod letnie ogródki gastronomiczne. W lutym planowana jest kolejna otwarta debata dotycząca tego miejsca.

– Jeśli mamy wydać 7 mln PLN to sprawmy, by deptak wyglądał nowocześnie i oryginalnie – podsumował projekt kolejny z mieszkańców.


(fot. UM)
2016-01-19 19:47:22

33 komentarze

  1. proponuje żeby zrobic specjalne odprowadzenia z kamienic zeby ludzie mogli spokojnie wypompowywac swoje szamba z domostw, tak jak zrobiono to przy zalewie, gówno płynie nieskrępowanie do zalewu już kilka lat i wszyscy są zadowoleni

  2. jezeli juz naprawde chcie cos zmienic to wywalcie tą paskudną topolę zwana baobabem. i wtedy 6999000 zostanie w kieszeni. korzenie w ziemi rozdrobnic odpowiednim urządzeniem i w to samo miejsce posadzić choćby Ambrowca bedzie cien i kolor jesienią i wilk syty owca cała. Wtedy moze w koncu ruszy przebudowa sowińskiego, głebokiej remont narutowicza na odcinku od Piłsudskiego do Głebokiej. i najważniejsze- jak zlecacie sadzenie drzew to nich sadzą je dalej od krawęznika jak duzy trawnik to po środku

  3. latarnie paskudne

  4. Dlaczego, pod placem nie wybuduja parfkingu podziemnego na samochody

Z kraju