Spadło gniazdo z małymi bocianami. Na pomoc ruszyli strażacy (zdjęcia)

Dzisiaj przed południem w Motyczu Leśnym straż pożarna oraz mieszkańcy prowadzili akcję ratowania małych bocianów, których gniazdo spadło nie ziemię. Akcja trwała godzinę.

 

W sobotę rano, na ziemię spadło bocianie gniazdo znajdujące się na starym drzewie na terenie jednej z posesji w Motyczu Leśnym w gminie Konopnica. Wielkość gniazda sprawiła, że gałęzie nie wytrzymały jego ciężaru. Ponieważ w środku znajdowały się trzy pisklęta, o pomoc poproszono straż pożarną. Na miejsce przyjechali strażacy z Bełżyc i Pawlina.

Ponieważ stare gniazdo podczas upadku zostało zniszczone, wspólnymi siłami wraz z mieszkańcami zbudowana została platforma, na której umieszczono znajdujące się w pobliżu niezamieszkałe gniazdo. Wyścielono je materiałem ze starego lokum bocianów i za pomocą podnośnika strażacy całość umieścili na drzewie.

Okazało się również, że jedno z piskląt jest skrajnie wycieńczone i wygłodniałe. – Był to najmłodszy z bocianów, urodził się najpóźniej przez to był odtrącony przez dorosłe ptaki i wkrótce by umarł z głodu. Maluch trafił do mnie, gdzie zostanie aż do wylotu wychowany i solidnie odkarmiony. Nie będzie też oswojony z ludźmi aby dał sobie radę w dalszym życiu – wyjaśniał nam Kamil Piwowarczyk, od wielu lat opiekujący się bocianami.

Pozostałe mające po ok. 2 tygodnie pisklęta zostały włożone do gniazda. Wkrótce po zakończeniu akcji do gniazda powróciły dorosłe ptaki i zaopiekowały się młodymi.

(fot. nadesłane, Kamil Piwowarczyk)
2016-05-28 13:20:49