Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Słoneczny Wrotków wciąż częściowo zamknięty. MOSiR czeka na wyniki badań wody

Nie zmieniła się sytuacja co do możliwości kąpieli zarówno w lubelskim Zalewie Zemborzyckim jak też w ośrodku Słoneczny Wrotków. W tym drugim czynne są tylko baseny.

Najprawdopodobniej dopiero jutro Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lublinie ma otrzymać wyniki ponownych badań próbek wody pobranych na terenie ośrodka Słoneczny Wrotków. Pomimo panujących upałów, od piątkowego popołudnia z użytkowania są wyłączone: wodny plac zabaw, zjeżdżalnie i jeden z basenów. Przeprowadzone pod koniec ubiegłego tygodnia badania wody wykazały przekroczenie dopuszczalnego poziomu bakterii. W związku z tym zamknięto część atrakcji.

– Pozostałe cztery baseny, a także wszystkie inne atrakcje ośrodka są dostępne bez zmian – można z nich korzystać całkowicie bezpiecznie. W związku z zaistniałą sytuacją nasze służby przefiltrowały instalacje zasilające wspomniane atrakcje. Następnie woda została pobrana do kolejnych badań, na których wyniki teraz czekamy – wyjaśnia Miłosz Bednarczyk z MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie. Spółka obniżyła także ceny biletów wstępu do ośrodka. Zarówno dorośli, młodzież jak i dzieci za wstęp płacą tylko 5 złotych.

Wciąż obowiązuje również zakaz kąpieli w Zalewie Zemborzyckim. Kąpieliska zostały zamknięte z powodu zakwitu sinic. Wejście do takiej wody jest nie tylko nieprzyjemne, lecz może być również niebezpieczne dla zdrowia. Glony te mogą spowodować niekorzystne reakcje organizmu m.in. wysypkę czy też zaczerwienienie spojówek. Z kolei połknięcie wody z sinicami powoduje dolegliwości ze strony układu pokarmowego, biegunkę, wymioty i bóle brzucha. Problem sinic występuje również nad Zalewem w Janowie Lubelskim, jednak w tym przypadku jest on mniejszy i wydano warunkowe zezwolenie na korzystanie z kąpielisk. Na plaży wywieszone zostały odpowiednie informacje o zagrożeniu.

Z kolei badania wody nie wykazały żadnych przeciwwskazań do kąpieli w następujących miejscach:

Powiat bialski: Zalew Kobylany, Międzyrzeckie Jeziorka oraz Wyrobisko Chotyłów.
Powiat biłgorajski: Zalew we Frampolu, Zalew Biłgoraj, Zbiornik Biszcza –Żary oraz Zalew Józefów.
Powiat chełmski: Zbiornik Retencyjny Żółtańce, Zbiornik Retencyjny ”Staw”, Zbiornik Retencyjny „Dubienka”, Zbiornik Retencyjny „Dębowy Las”, Zbiornik Retencyjny „Natalin”, Zbiornik Retencyjny „Niwa I” Zbiornik Retencyjny „Husynne”, Glinianki Horodyskie w Chełmie, Zbiornik Retencyjny „Biały Rów” w Rejowcu, Zbiornik Retencyjny „Maczuły” Horodysko.
Powiat janowski: Zalew Janowski- kąpieliska „Duże”, „Małe” oraz Park Wodny.
Powiat kraśnicki: Zalew Kraśnicki.
Powiat lubartowski: jezioro Firlej – kąpieliska GOSiR, Marta, Polesie i Wodnik, jezioro Krasne – Riviera, jezioro Gumienek – Leśna Ryba, jezioro Łukcze „AMS Energy” a także jezioro miejskie w Ostrowie Lubelskim i stanica harcerska nad jeziorem Kleszczów.
Powiat opolski: Zbiornik retencyjny Opole Lubelskie, Zbiornik retencyjny nr 8 w Poniatowej, Zalew w Chodlu.
Powiat parczewski: jezioro Zaglębocze, jezioro Biaskie – MPWiK, Dom Harcerza i pole namiotowe.
Powiat rycki: Wyrobisko EKO –FARMA Żelechów, Wyspa Wisła w Stężycy.
Powiat włodawski: Starorzecze Bugu – Bużysko, jezioro Białe- Ośrodek Bankowy, Świtezianka I, Astur, Rusałka.
Powiat zamojski: Zalew w Krasnobrodzie, Staw Echo w Zwierzyńcu, Zalew OsiR w Zamościu.

(fot. lublin112)
2016-07-11 18:09:10

10 komentarzy

  1. Co za wsiowy kraj.

  2. niedrzwica rządzi

    Że baseny zamknięte to proste-do zalewu dużo ludzi wyrzuca wszystko jak leci:padłe zwierzęta,opony,pozostałości po budowie czy remoncie,wszelki syf leży w zalewie i część tych ludków(elyta)leci na baseny i w wodzie elegancko swoim zwyczajem sika kulturalnie,był ktoś na zalewie kraśnickim?tam jest jeszcze woda czysta,w janowie czyściej jak w lublinie ale wszystko drogo,za drogo!!!,polecam kraśnik a nie brudy po lubelskich inspiracjach…

    • W Zalewie Zemborzyckim cały syf, tzn. pokarm dla drobnoustrojów spływa z sąsiadujących pól i tak jest od lat. Wszystko nasila się przy wysokich temperaturach.

  3. A może, kochane redaktory, warto by było podać źródło informacji dotyczących miejsc do kąpieli? Zerżnąć dane z innej strony i drzeć za to hajs każdy potrafi, ale to nie wy te dane opracowujecie

Z kraju