Sieć sklepów spożywczych znalazła sposób na zakaz handlu w niedzielę. Żabki staną się placówkami pocztowymi

66

Największa w Polsce sieć małych sklepów spożywczych znalazła skuteczny sposób, jak ominąć zakaz handlu w niedzielę. Sklepy staną się placówkami pocztowymi, których przepisy te nie obowiązują.

 

Jeszcze w tym miesiącu w każdą niedzielę mają być czynne wszystkie sklepy z logiem Żabka oraz Freshmarket. Od marca, kiedy weszła w życie ustawa ograniczająca handel, otwarte są tylko te sklepy, w których za ladą stoi właściciel lub jego rodzina. Z informacji do których dotarł serwis Wiadomości Handlowe wynika, że od 25 kwietnia do każdego sklepu sieci, a jest ich blisko 5 tysięcy, trafią naklejki z napisem „placówka pocztowa”. Mają one zostać umieszczone na drzwiach sklepu, dzięki czemu zgodnie z prawem, będą one mogły być czynne we wszystkie niedziele.

Jest to efekt współpracy z Pocztą Polską oraz firmą kurierską DHL. O ile z tą pierwszą umowa została zawarta w 2012 roku, a z drugą w 2017 roku, to dotychczas status placówki pocztowej posiadała tylko część sklepów. Teraz nastąpiło rozszerzenie współpracy na wszystkie sklepy sieci. Ma to być zachęta dla franczyzobiorców do otwierania sklepów w niedziele z zakazem handlu, kiedy to zamknięte są lokale większości konkurentów. Zmodyfikowano także system wynagrodzeń, który ma uwzględniać premie za handel w te dni.

Zgodnie z prawem, jednym z wyjątków zapisanych w obowiązującej od marca ustawie, są bowiem „placówki pocztowe w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe”. Za takie zaś uznaje się jednostki organizacyjne operatora pocztowego lub agenta pocztowego, w której można zawrzeć umowę o świadczenie usługi pocztowej lub która doręcza adresatom przesyłki pocztowe lub kwoty pieniężne określone w przekazach pocztowych. Jest to też inne wyodrębnione i oznaczone przez operatora pocztowego miejsce, w którym można zawrzeć umowę o świadczenie usługi pocztowej, odebrać przesyłkę pocztową lub kwotę pieniężną określoną w przekazie pocztowym.

(fot. Żabka)
2018-04-25 09:22:02