Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Segregacja śmieci: wszystko co musisz wiedzieć

Dla przedsiębiorstw działających na polskim rynku coraz istotniejszą kwestią jest odpowiednia segregacja śmieci. Wymuszają ją coraz bardziej rygorystyczne przepisy nakazujące dokładną segregację odpadów w wytyczonych z góry kategoriach. Na czym polegają owe przepisy i jakie istnieją sposoby, by się do nich łatwo dostosować?

Wszystkie kraje Unii Europejskiej, a co za tym idzie, także rząd Polski, starają się zmienić sposób, w jaki postrzegamy śmieci i pozbywamy się ich. Nie są to już bezużyteczne odpady, lecz potencjalne surowce wtórne, które po odpowiedniej obróbce mogą wrócić do produkcyjnego obiegu. W związku z tym uchwalono odpowiednie przepisy, do których należy się dostosować. Zaniechanie tego może zaszkodzić nie tylko pojedynczym przedsiębiorcom, ale może mieć konsekwencje znaczące w skali całego kraju.

 

Wymogi unijne

Przyczyną większego nacisku ze strony władz na skuteczną segregację śmieci są wymogi Unii Europejskiej. Według unijnych przepisów, do 2020 r. Polska musi osiągnąć poziom recyklingu odpadów komunalnych wynoszący co najmniej 50%. Jeżeli nie uda osiągnąć się tej wartości, Polskę może ominąć nie tylko część dofinansowania z unijnych funduszy, ale też nasz kraj mogą dotknąć kary. Problem polega na tym, że w zeszłym roku krajowy poziom recyklingu wynosił zaledwie 26%, z przewidywanymi zmianami rocznymi wynoszącymi mizerne 0,7%. Procent ten rząd planował zwiększyć poprzez wprowadzenie 1 lipca ubiegłego roku specjalnej ustawy, według której odpady mają być dzielone na cztery różne kategorie. Jakie są te kategorie i jak je oznaczono?

 

Co oznaczają kolory?

Przepisy wyróżniają cztery barwy pojemników: niebieski, zielony, żółty oraz brązowy. Kolor niebieski – oznacza papier. W tej kategorii mieszczą się zarówno gazety, zeszyty czy katalogi jak i karton oraz tektura. Nie należy jednak do tych pojemników wrzucać papieru „zużytego”, na przykład wykorzystanych chusteczek czy kartonów po mleku. Kolor zielony to szkło, gdzie trafiają butelki po napojach oraz szklane opakowania po kosmetykach. Pamiętajmy jednak, by nie wrzucać tam kawałków lustra, żarówek czy specjalnego szkła (np. okularowego albo żaroodpornego). Kolor żółty to tworzywa sztuczne oraz metale czyli puszki po konserwach, plastikowe worki i reklamówki, folia aluminiowa itp. Czwartą kategorią są – oznaczone kolorem brązowym – odpady biodegradowalne, takie jak skoszona trawa, resztki jedzenia czy gałęzie drzew. Warto pamiętać o swoistej piątej kategorii – odpadach niebezpiecznych. To odpady takie jak zużyte akumulatory, przeterminowane lekarstwa czy zużyty sprzęt RTV. Tego rodzaj elementy nie nadają się do segregowania w normalnych pojemnikach i muszą być dostarczone do Punktów Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych).

 

Sposób na łatwą segregację

Opracowanie systemu zbierania odpadów dostosowanego do państwowych wymogów jest szczególnie istotne w przypadku firm i przedsiębiorstw, gdyż w razie braku dostosowania się mogą one ponieść kary. Tu na szczęście z pomocą przychodzą kosze do segregacji śmieci, na przykład oferowane przez firmę AJ Produkty. Dostępne są między innymi zestawy czterech 60-litrowych koszy oznaczonych odpowiednimi kolorami, które mogą być łatwo przemieszczane na wózkach. Pojemniki do segregacji od AJ Produkty dostępne są również w formie specjalnych szafek z otworem wrzutowym na puszki. Są one wykonanie z wytrzymałego laminatu i cechują się eleganckim wzornictwem, dzięki któremu łatwo wkomponować je w przestrzeń biurową, bez szwanku dla jej estetyki. Firma AJ Produkty oferuje też wysoce wyspecjalizowane pojemniki do segregacji odpadów uznawanych za potencjalnie niebezpieczne, takie jak pojemniki do przechowywania zużytych baterii czy na pęknięte świetlówki. Dzięki ich zastosowaniu nie trzeba martwić się o to, że niepożądane odpady nie wymieszają się ze śmieciami innego rodzaju.
W związku z widmem kar ze strony Unii Europejskiej, w Polsce w coraz większym stopniu dba się o kwestię dokładnej segregacji śmieci. W tym celu powstały specjalne kategorie, według których muszą być sortowane odpady. Na szczęście istnieją na rynku rozwiązania takie jak te oferowane przez firmę AJ Produkty, dzięki którym dokładna segregacja odpadów jest łatwa i nie zajmuje dużo czasu.

artykuł reklamowy