Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na ścieżce dydaktycznej „Czahary” przyroda budzi się do życia

Zapraszamy Was na spacer po ścieżce dydaktycznej „Czahary” na terenie kompleksu Bagna Bubnów w Poleskim Parku Narodowym. Nazwa nowo powstałej ścieżki – „Czahary” – oznacza porośnięte krzewami mokradła.

Kilka dni ciepła wystarczyło, aby przyroda zaczęła budzić się z zimowego letargu. Zapraszamy Was na fotograficzną wycieczkę po ścieżce „Czahary” znajdującej się w Poleskim Parku Narodowym.

Trasa ścieżki prowadzi przez otwarte tereny torfowiska niskiego, a częściowo przez okalające je od północy zróżnicowane lasy, rozpoczyna się i kończy za wsią Zastawie, przy wieży widokowej. Bagno Bubnów jest idealnym miejscem dla wielu gatunków ptaków wodno-błotnych. Można tu spotkać: kszyka, kulika wielkiego, rycyka, kropiatkę, śmieszkę czy błotniaka stawowego. To także doskonałe miejsce dla żurawi. Spacerując ścieżką jest duża szansa na spotkanie tych przepięknych ptaków.

Na odwiedzających czeka specjalnie przygotowana infrastruktura: wieże widokowe, zadaszenia, platformy widokowe i miejsca postojowe. Znaczna część ścieżki przebiega po specjalnie przygotowanych kładkach, które pozwolą przejść przez bagna suchą stopą, a jednocześnie chronią wrażliwą przyrodę torfowisk.

Ścieżka jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Na trasie o łącznej długości 6,5 km znajduje się 5 przystanków. Spacer ścieżką jest bezpłatny.

2018-04-08 21:37:34
(fot. lublin112.pl)

5 komentarzy

  1. Co zjada jaszczurka na zdjęciu #13?

  2. Byłem wczoraj, super trasa.
    Celem uzupełnienia: ścieżka posiada też krótszy wariant (około 4km). Można też podjechać od strony Pikulawki, niekoniecznie od Zastawia, przez co dostaniemy się bliżej ścieżki.
    Przy wejściu na ścieżkę jest zadaszone miejsce z możliwością zrobienia ogniska (Nie wiem jak z rezerwacją).
    Co do dostępności dla niepełnosprawnych: niby jest ok, ale nie da się zrobić pętli bez przejeżdżania przez drogę leśną z wyjeżdżomymi koleinami. Można w dwie strony tą samą drogą, ale wtedy pchamy się wbrew sugerowanemu kierunkowi zwiedzania co naraża na tłumy z naprzeciwka.
    Dobrze, że na kładkach są krawężniki przez co jest bezpiecznie dla dzieci w wózkach.

Z kraju