Rusza wiosenne szczepienie lisów na Lubelszczyźnie: Szczepionki zrzucą z samolotów

We wtorek na Lubelszczyźnie rozpocznie się wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Potrwa do następnego czwartku.

 

Ponad 500 tys. szczepionek zostanie w następnym tygodniu zrzucone na terenie naszego województwa. W dniach od 14 do 23 kwietnia na terenie województwa lubelskiego zostanie przeprowadzona wiosenna akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących metodą doustną. Akcja obejmie kompleksy leśne, pola oraz łąki, jednak z pominięciem terenów zabudowanych.

Z samolotów będą zrzucane szczepionki w postaci brunatnego stożkowatego krążka o wymiarach 30 mm x 9 mm. Na 1 km2 trafi około 20-30 tego typu szczepionek o intensywnym zapachu rybnym. Nie wolno ich dotykać, jednak jeżeli przypadkowo się jej dotknie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Podobnie w przypadku zwierząt domowych, jeżeli zauważymy, że miały z nią kontakt, należy skierować się do weterynarza. Psy najlepiej trzymać na uwięzi, a koty w zamknięciu.

.Szczepienia lisów prowadzone są na Lubelszczyźnie od 2002 r. każdego roku dwukrotnie, na wiosnę i jesienią. Szczepienia pozwoliły widocznie ograniczyć przypadki występowania wścieklizny w naszym regionie. O ile kilkanaście lat temu, każdego roku notowano po ponad pół tysiąca zgłoszeń wścieklizny, to teraz są to sporadyczne przypadki.

(fot. lublin112)
2015-04-09 21:03:11