Roztocze, Pojezierze, Kozłówka czy Kazimierz? Nie brakuje majówkowych imprez

39

Choć pogoda nie jest wymarzona, w wielu miejscach naszego regionu rozpoczęły się imprezy związane z długim majowym weekendem. Przedstawiamy co się będzie działo w Kozłówce, Kazimierzu Dolnym, na Roztoczu, w Zamościu czy też na Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim.

 

W poniedziałek 1 maja w Kozłówce odbędą się Kulinarne Manewry Powiatu Lubartowskiego. Jest to impreza organizowana przez Fundację Laboratorium Turystyki oraz Stowarzyszenie Sąsiedzi na terenie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. W programie m.in. potrawy z kuchni polowych, pokazy sprzętu strażackiego na dziedzińcu Muzeum oraz pokaz ratownictwa drogowego. Do tego II Ogólnopolski Zjazd Akordeonistów, którzy będą umilać czas uczestnikom imprezy. Dodatkową atrakcją będą pokazy grup rekonstrukcyjnych m.in Ćwieki ze Starościna czy Chorągiew Zamku w Zawieprzycach. Impreza rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa do 15.00.

Na Majówkę zaprasza również Zamość. Dzisiaj przed południem nastąpiło rozpoczęcie sezonu motocyklowego, na godzinę 20 zaplanowano Wiosenną Eksplozję Rocka. Zagrają zespoły: Północ-Południe, Difference, The Simple Things i Spring Rolls. W niedzielę na Rynku Wielkim w godz. 10 – 18 będzie się odbywał II Festiwal Polskiej Żywności Wolnej od GMO zaś o godz. 20 rozpocznie się Wieczór Disco Polo na którym wystąpią zespoły Top Girls i Mejk. W poniedziałek 1 maja o godz. 15 ruszy Koncert Zespołów Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu a o godz. 17 V Festiwal Sztuk Ulicznych „Na Bruku”. Jego kontynuacja nastąpi we wtorek 2 maja w godzinach 16-21. W środę 3 maja w godz. 20 – 22 zaplanowano Majówkowy Chillout. Wystąpią: Patrick The Pan, Smolik/Kev Fox feat. Skubas.

W Krasnobrodzie rozpoczęła się Wielka Roztoczańska Majówka. Dzisiaj odbywają się spławikowe zawody wędkarskie, na niedzielę zaplanowano zaś Festyn Rodzinny na placu obok zalewu w Krasnobrodzie. Od 16:00 ruszy program dla dzieci, w którym odbędą się gry, konkursy i liczne zabawy, nie zbraknie też konkursów dla całych rodzin. O godz. 17:30 zaplanowano pokazy zumba fitness a o godz. 18:30 koncert zespołu Janki. O godz. 19:30 na scenie pojawi się gwiazda wieczoru czyli zespół Camasutra. Godzinę później swoje przeboje wykona na żywo Lili. Od godz. 22 ruszy dyskoteka pod gwiazdami. W poniedziałek 1 maja zaplanowano rodzinny rajd rowerowy, rajd nordic walking oraz wspólne ognisko w Dolinie Świętego Rocha. We wtorek 2 maja odbędzie się otwarcie wystawy zegarów z prywatnej kolekcji Dariusza Polanowskiego zaś 3 maja w środę to dzień uroczystości religijno – patriotycznych z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

Z kolei „Kameralna Majówka” na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim to wspaniała okazja do poznania przyrody, historii i kultury w tym popularnym regionie wypoczynkowo-rekreacyjnym. Można wziąć udział w licznych imprezach kulturalnych, sportowych i piknikach. Do piątku można brać udział w IX Wiosennym Spływie Kajakowym Rzekami Polesia „Powitanie Bobrów”. Spływy są organizowane na rzekach: Bug, Włodawka, Krzewianka, Tarasienka i Uherka. Do środy trwają Dni Otwarte w Skansenie w Holi, czyli w Muzeum Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia. W poniedziałek i wtorek można się wybrać na Dni Otwarte w Poleskim paku Narodowym. Towarzystwo Popularyzacji Piękna Polesia w Kołaczach do piątku zaprasza na XII Majówkę Na Polesiu W Kołaczach a Ośrodek Rekreacyjny w Jaszczowie na otwarcie sezonu kajakowego. Z kolei w środę Gminny Ośrodek Kultury w Milejowie i Ośrodek Rekreacyjny w Jaszczowie szykują Regionalne Otwarcie Sezonu Rowerowego 2017 w Milejowie.

Szereg imprez na majówkę zaplanowano także w Kazimierzu Dolnym. W Gospodzie w Dolinie w Wierzchoniowie będzie ustanawiany rekord polski w postaci wykonania najdłuższego węża z nakrętek. Do tego pokazy straży pożarnej, szkolenia z pierwszej pomocy, pokazy tresury psów, wzloty balonem na uwięzi, gry terenowe i pokazy kina letniego. W Zespole Zamkowym w Kazimierzu Dolnym Kayah wraz ze swoim zespołem wykonają największe przeboje. Nie zabraknie takich hitów jak Testosteron, Na językach, Supermenka czy Za późno. Uczestnicy Wycieczki Smakuj Kazimierz – Piwnym Szlakiem będą mieli okazję poznać historię miasteczka od innej, piwnej strony. Z Rynku, powędrują uliczkami do klasztoru o.o. Franciszkanów, nad Wisłę a zwiedzanie zakończą degustacją potraw przygotowanych na bazie piwa i miejscowych gatunków tego trunku. Odbędzie się też pierwsza tegoroczna edycja „Spotkań z Archeologią”. Przez kilka dni na terenie Oddziału Grodzisko Żmijowiska odbywać będą się ciekawe rekonstrukcje archeologiczne, gry terenowe i pokazy historyczne. Turyści będą też mogli wziąć udział w pieszym zwiedzaniu miasta, nocnym zwiedzaniu Kazimierza, warsztatach dekorowania ciasteczek i babeczek, warsztatach modelowania cukrowych kwiatów. Na rynku będzie zaś odbywał się Kiermasz Produktów Lokalnych.

(fot. materiały organizatorów)
2017-04-29 16:05:05