Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dłużnik w rodzinie. Co robić aby nie spłacać jego długów – radzi adwokat

Przedstawiamy kolejną bezpłatną poradę prawną, związaną z problemami naszych czytelników. Tym razem związana jest ona przypadkiem dłużnika w rodzinie oraz możliwości zabezpieczenia się przed spłatą jego długów. Jak zawsze, pomocny w problemach naszych czytelników jest lubelski Adwokat Łukasz Lecyk.

Nasza czytelniczka ma problem z krewnym, który narobił sporych długów. Ostatnio w mojej rodzinie pojawił się pewien problem. Brat mojej babci ma ogromne długi i jego dzieci już w tym momencie zrzekają się majątku po nim. Chciałabym się dowiedzieć, w jaki sposób moja strona rodziny, tzn. babcia (siostra dłużnika żyjąca) i jej dzieci (w tym moi rodzice) jak też i ja, oraz moje pełnoletnie rodzeństwo, możemy już w tym momencie również się zabezpieczyć, aby nie być ciągani po sądach?

Adwokat Łukasz Lecyk wyjaśnia, że zgodnie z przepisem art. 931 kodeksu cywilnego, w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W braku zstępnych (czyli dzieci, wnuków, prawnuków itd.) spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. To oznacza, że hipotetycznie możliwe jest, że spadek przypadnie siostrze brata, który ma ogromne długi (babci) oraz jej dzieciom. Uważam, iż przed taką sytuacją należy się zabezpieczyć odrzucając spadek.

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Osobiście polecam złożenie stosownego oświadczenia przed notariuszem. Będzie szybciej, a koszty są porównywalne z tymi, które należy ponieść w Sądzie – dodaje Łukasz Lecyk.

Bezpłatnych porad prawnych dla czytelników portalu lublin112.pl udziela adwokat Łukasz Lecyk z Kancelarii Adwokackiej mieszczącej się przy ul. Czechowskiej 4/321 w Lublinie – http://www.adwokat-lecyk.pl/

Cały czas czekamy także na kolejne pytania do adwokata. Korespondencję w tej sprawie prosimy kierować na nasz adres mailowy: [email protected]

(grafika – lublin112)
2017-02-12 23:30:57

13 komentarzy

  1. przygoda przygoda każdej chwili szkoda

    No ok ładnie pięknie ale jak ja nie wiem nic o spadku który odrzucili wszyscy po kolei i co musze spłacać długi np brata mojego dziadka?

    • Dyrdymałko prasowy

      Tak przy okazji:
      Biorąc kredyt nie dajcie sie naciągnąć na jego ubezpieczenie.
      Bank ustami swego naciągacza zapewnia, że w chwili kiedy stracicie pracę, lub nie daj Boże, kopniecie w kalendarz ubezpieczyciel rozliczy wasza długi z bankiem – to nie działa.
      Będziecie płakać i bulić.
      A takie ubezpieczenie kredytu to spore obciążenie – unikajcie tego jak ognia, albo innego syfilisu.

      • Oczywiście panie Dyrdymałko że pan kłamiesz i nie posiadasz pan wiedzy,mój przypadek krótko testamentem dostałem spadek łącznie z długami,przyjąłem świadom,że majątku jest więcej jak długów,w sądzie,jeden kredyt spłaciłem,drugi był ubezpieczony bank Santander,ubezpieczyciel pokrył kredyt niemały,resztę po przesłaniu dokumentów do Warszawy wpłacili mi na konto sporo kwotę
        ,sam jestem ździwiony,myślałem że to lipa,a jednak działa,pozdrawiam

    • Masz sześć miesięcy od chwilo dowiedzenia się o spadku a nie od chwili zgonu spadkodawcy. Poza tym podejrzewam, że ww adwokat nie do konca jest na bierząco z przepisami ponieważ chyba już obowiązuje ustawa mowiąca o tym że w przypadku długu spadkodawcy spadkobierca dziedziczy majątek, ktory pozostaje o ile dług jest mniejszy niż wartość spadku. Około roku temu mowili o tym w TV więc polecam sprawdzić 🙂

      • Masz racje, ale po co placic za inwentarz majatku jak wiadomo ze sa ogromne dlugi o czym pisal czytelnik, trzeba odrzucac spadek zeby nie ponosic zadnych kosztow!!!!

      • na bieRZąco to raczej ty nie jesteś, usłyszałeś coś ale tak dokładnie co to już nie wiesz! głupstwa waść piszesz

  2. Zgodnie z nową regulacją z 2015r. – jeśli spadkobierca w okresie 6 miesięcy od dowiedzenia się o tytule do dziedziczenia nie zrobi nic, odziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza czyli przyjmie spadek z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku.
    TZN. Jak braciszek będzie miał długu na 50 tyś, a jego chałupa będzie warta 25 tyś. to wierzyciel będzie domagał się od spadkodawców pozostałych 25 tyś. zł. Wykaz inwentarza (cena chałupy, długi w chwili otwarcia spadku) mogą dokonać spadkobiercy idąc po formularz albo do sądu albo do notariusza. Notariusz przesyła wykaz inwentarza do sądu (płatne 200 zł + VAT) wraz z protokołem. Można od razu wykaz złożyć do sądu.

  3. No właśnie czy ktoś mógł by doprecyzować czy muszę czekać, aż pewne osoby zrzekną się spadku(w tej sytuacji długu) i ewentualnie sąd mnie o tym poinformuje czy od razu kiedy dowiem się o śmierci tej osoby należy złożyć takie oświadczenie o zrzeczeniu się spadku nie czekając na to aż zrobią to osoby uprawnione wcześniej do spadku ? Liczę na odpowiedz w tej kwestii uznam wtedy, że artykuł jest pełni wartościowy choć w sam sobie jest bardzo ważna kwestia. Pozdrawiam.

  4. Wychodzi na to, że na wieść o tym, że jakiś nasz pociotek, dziesiąta woda po kisielu, odbił fleki w kalendarzu, na ten wszelki wypadek, żeby nie odziedziczyć jego długów, na ten tych miast, albo jeszcze szybciej pędzimy do notariusza wydawać kasę za jakiś świstek???

  5. Kochane moje dzieci, zięciu nie mniej kochany oraz równie kochane wnuczki z którymi nie mam kontaktu od prawie 10 lat – przy tejże wspaniałej okazji lojalnie Was informuję, że jestem świadomie na tyle zadłużony, żeby nie opłacało się sięgać chciwymi łapkami, po to czego, dorobiliśmy się z moją obecną żoną.

  6. Wystarczy, że spadkobierca przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Nie będzie będzie spłacał długów, przekraczających wartość spadku. W ten sposób nie narazi zstępnych na koszta u notariusza, związanych z odrzuceniem spadku. Sam to przerabiałem. Główny spadkobierca zrzekł się spadku po siostrze i cała rodzina musiała ,jak po sznureczku, notarialnie zrzekać się spadku. Łącznie z nieletnimi dziećmi i niemowlakami w Sądzie. Cioteczny brat wraz z synem musiał załatwiać to przez ambasadę w Kanadzie. Poszło parę tysięcy, kupę straconego czasu i nerwów. Miało coś się w tej kwestii zmienić ale nie jestem na bieżąco. .

  7. Na gruncie nowego stanu prawnego, niezłożenie przez spadkobiercę oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku będzie skutkowało przyjęciem „z automatu” spadku z dobrodziejstwem inwentarza tzn. spadek zostanie nabyty tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Innymi słowy spadkobierca będzie odpowiadał za długi spadkowe tylko do wysokości aktywów nabytego spadku. Dzięki takiemu rozwiązaniu spadkobierca co do zasady nie będzie musiał się obawiać, iż potencjalny wierzyciel będzie chciał dochodzić zaspokojenia długów spadkowych z jego własnego majątku.

    • No to i moim spadkobiercom nie będzie się opłacać wyciąganie łapek po to co po mnie zostanie.
      Na mój pogrzeb też nie zapraszam – obejdę się. 😆

Z kraju